Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλησπέρα θα ηθέλα τη βοήθεια σας!!!

Μεζονέτα με υπογειο-ισόγειο-όροφο.

Στο υπόγειο φαίνεται από τα σχέδια ότι εχει θέση παρκινγκ και εσωτερική σκάλα που επικοινωνεί με το ισόγειο!!Η σκάλα όμως στην πραγματικότητα δεν υπάρχει όπως και το παρκινγκ.Στον όροφο υπάρχει ημιυπαιθριος και σοφίτα που εννοείται δε φαίνεται πουθενά.

Τι κάνουμε σ'αυτή την περιπτωση;

2 φακέλους έναν με παράβολο 350 για το υπόγειο (θέση στέθμευσης) και της σκάλας και έναν ακόμα με παράβολα 250 και 350 για το ισόγειο΄όπου υπήρχε η σκάλα, για τον ημιυπαίθριο και την σοφίτα??

Link to comment
Share on other sites

να γυρισεις πισω τις σελιδες και να ΨΑΞΕΙΣ να βρεις τις απαντησεις στα ερωτηματα σου.

Δοξα τω Θεω εχεις μπολικο υλικο για ψαξιμο.Θα ωφεληθεις πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ηθέλα τη βοήθεια σας!!!

Μεζονέτα με υπογειο-ισόγειο-όροφο.

Στο υπόγειο φαίνεται από τα σχέδια ότι εχει θέση παρκινγκ και εσωτερική σκάλα που επικοινωνεί με το ισόγειο!!Η σκάλα όμως στην πραγματικότητα δεν υπάρχει όπως και το παρκινγκ.Στον όροφο υπάρχει ημιυπαιθριος και σοφίτα που εννοείται δε φαίνεται πουθενά.

Τι κάνουμε σ'αυτή την περιπτωση;

2 φακέλους έναν με παράβολο 350 για το υπόγειο (θέση στέθμευσης) και της σκάλας και έναν ακόμα με παράβολα 250 και 350 για το ισόγειο΄όπου υπήρχε η σκάλα, για τον ημιυπαίθριο και την σοφίτα??

Αφού δεν έχουν εσωτερική επικοινωνία σωστά 2 φακέλους και τα παράβολα όπως είπες.το υπόγειο θεωρείται ως άλλη κατοικία και το ισόγειο-όρ. σαν α' κατοικία εφόσον μένει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα salpigoal απλά δεν ήμουν σίγουρη.Το να μου απαντήσεις οτι κουράστηκες δεν είχε κανένα νόημα.Δεν ήσουν υποχρεωμενος να απαντήσεις μπορούσες να αγνοήσεις το μήνυμα μου.Και στην τελική δε νομίζω να έκανα΄κάτι κακό, μια ερώτηση έκανα!!!!Σου είπα ότι δεν έχω την εμπειρία που προφανώς έχεις εσύ.Να'σαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αν καποιος συνάδελφος μπορεί να μου το επιβεβαιώσει:

 

Αίθριος χώρος στον Α΄όροφο μονοκατοικίας (ουσιαστικά μια τρύπα στην οροφή του α΄ ορόφου θα έπρεπε να είναι), συνορευει με το εσωτερικό της οικίας και των εξώστη. Δεν προσμετράται στα τετραγωνικά, προσμετράται όμως στον όγκο, οπότε υπάγεται και στη ρύθμιση σωστά?

Αν έχω στον ίδιο φάκελο το αίθριο, η/υ και κλειστη θέση σταθμευσης θα βάλω παράβολα 1 Χ 350 κ 1 Χ 250 υποθέτω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα μετά από προτροπή συναδέλφου, που είχε καταθέσει φάκελο εκεί πριν από εμένα, μέτρησα μόνο τα εκτός δόμησης τ.μ του Η/Χ, μιας και μου ανέφερε πως αυτά θέλουν. Πράγματι έτσι έγινε και το συζήτησα και με τον ελεγκτή και μου τόνισε πως μόνο τα εκτός δόμησης τ.μ. ζητούνται, αλλιώς και η έκταση γης που ζητείται ως υπολογισμός δε θα είχε νόημα...

1. Τι θα πεί μέτρησες τα εκτός δόμησης ? Δηλαδή τα τ.μ. η/χώρου του 15% της επιφάνειας που επιτρέπεται να δομηθεί. Ή τα πέραν του 15%.

2. Εγώ σε μια πολεοδομία που υπέβαλα φάκελο δεν το είχα γράψει και μου είπαν δεν πειράζει δε το θέλουμε τα άλλα μας ενδιαφέρουν:confused: Εγώ λέω όλα αυτά είναι μπακαλίστικοι υπολογισμοί βασιζόμενοι σε προχειράντζες. Είπανε πουθενά ξεκάθαρα, καθαρά και ξάστερα '' Ο Μηχανικός ελέγχει σχέδιο κάλυψης και απαραιτήτως βάσει αυτού και κάτοψης συντάσσει τεχνική έκθεση !!!!!!!!!!!!! ?????????? "

3. Συγνώμη αλλά υπέρβαση δόμησης δεν είναι και το σπίτι που από 70 τ.μ. καθαρό εμβαδό εσωτερικού χώρου έγινε 80 τ.μ. 'εσωτερικού χώρου' ? Και εννοείται και αλλαγή χρήσης που ούτε συζήτηση σηκώνει. Και σε περίπτωση που δεν είναι υπέρβαση δόμησης λέει πουθενά ότι πρέπει να συντρέχουν και οι δύο λόγοι μαζί ????? Άντε γιατί έχουμε χάσει τον ύπνο μας μ' αυτό το νόμο. Τώρα που το ξανασκέφτομαι ο η/χ με λογική γοκ είναι χώρος βοηθητικής χρήσης. Με λογική όμως 3843/10 μπορείς να το πεις και κύριας χρήσης. Όπως είναι το μπάνιο(κύρια χρήση) μου έτσι έχω και το ''πάρκο'' μου (η/χ) ''εντός'' της κατοικίας μου, το οποίο τελικά γιατί να είναι ελύθερο ανοιχτό να το χτυπάει κι ο αέρας οπότε το κλείνω. Έχει λογική νομίζω. Τι έξω τι μέσα. Όλα είναι ένα μέσα στην ανάσα του μεγάλου Δημιουργού!

Σόρυ για τα συνεχόμενα μηνήματα που δε μπήκαν σε ένα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.