Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Σε μεζονέτα το υπόγειο-αποθήκες ρυθμίστηκε με το Ν.3843 σε κατοικία. Ο ιδιοκτήτης θέλει να το πουλήσει.Μπορεί;

Κι αν ναι τι γίνεται με τα λεγόμενα "χιλιοστά";

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1. Από τη στιγμή που η αναθεώρηση δεν επηρεάζει τους χώρους προς τακτοποίηση ρυθμίζονται. Σωστά; έτσι λέω εγώ.

2. Τι γίνεται εάν η οικοδομή αυτή η οποία αγοράστηκε στα τούβλα και τελείωσε τέλη Αυγούστου 2010 αλλά επίσημα θα κλείσει στην πολεοδομία ο φάκελος τις επόμενες ημέρες για να πάρει κανονικό ρεύμα? Πότε πρόλαβε και τα έκλεισε ο ιδιοκτήτης. Και εάν πει ΟΚ πριν μερικούς μήνες, σημαίνει ότι η Υ.Δ. του μηχανικού ότι το κτίριο συμβαδίζει με τα σχέδια που θα κατατεθεί εντός των ημερών θα είναι ψευδή.

3.Εάν σε φάκελο που έχει ήδη κατατεθεί πριν την εγκύκλιο 19 υπάρχει δεξαμενή νερού που έγινε χώρος κύριας χρήσης αλλά δεν δείχθηκε γιατί τότε δεν πέρναγε ακόμα τι γίνεται?

 

Πήγα λοιπόν πολεοδομία και έχει ως εξής:

1. Ναι αφού δεν έγινε αναθεώρηση ως προς τους χώρους.

2. Δεν κλείνω τώρα για να πάρω κανονικό ρεύμα αλλά κάνω πρώτα τακτοποίηση και μετά κλείνω την άδεια ώστε στις Υ.Δ. να αναγράφεται επίσης ότι κάποιοι χώροι τακτοποιήθηκαν με το Ν.3843/10. Πάλι καλά δηλαδή που δεν πήρα κανονικό ρεύμα το Αύγουστο όπως ήθελε ο πελάτης γιατί τότε δεν σκεφτόταν να τακτοποιήσει τους χώρους του.

3.Αφού δεν είχε περαστεί το πρόστιμο ηλεκτρονικά συμπληρώνω απλά σε όλα τα χαρτιά με το χέρι τα επιπλέον τετραγωνικά και λήγει εκεί το θέμα.

 

Αυτά....καλά πήγε δηλαδή η επίσκεψη εν ολίγοις

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε και έμενα μια όμοια περίπτωση πρόσφατα και δεν ξέρω πως να το χειριστώ...

 

Σε τετραώροφη οικοδομή με δώμα (οικοδομική άδεια του '79) το ισόγειο κατάστημα 70 τ.μ. εμφανίζει "πατάρι" 35 τ.μ. στα εγκεκριμένα σχέδια αλλά στην πραγματικότητα είναι ημιόροφος υπερκείμενος του καταστήματος και του κοινόχρηστου χώρου της εισόδου της πολυκατοικίας με είσοδο από το κοινόχρηστο κλιμακοστάσιο συνολικού εμβαδού 96 τ.μ. περίπου.

 

"ρυθμίζεται" κάτι σε όλο αυτό το αλαλούμ η να μην το αγγίξουμε καλύτερα?

 

καμμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

H δεξαμενή που ανέφερα τελικά ρυθμίζεται, είναι στην κάλυψη.

Τελικά όντως αυτή η παράγραφος για τις δεξαμενές μπήκε κυρίως για τις δεξαμενές-ενοικιαζόμενα στα νησιά...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους σας,

εχω διαβάσει αρκετά αλλά ήθελα να σας κάνω μια έρωτησηστο θέμα της τακτοποιήσης.

ιδιοκτήτης μεζονέτας εκλεισε την Pilotis σε γκαρσονιέρα και ενα ακόμη τμήμα της το έκανε χώρο στάθμευσης το οποίο θέλει να τακτοποιήσει σαν κύριο χώρο (απόφασή του είναι). Αυτο βέβαια φαίνεται και είναι δηλωμένο σαν μία ιδιοκτησία. Θα πρέπει να το δούμε όμως τώρα στην τακτοποίηση σαν δυο ιδιοκτησίες και να κάνω δύο αιτήσεις ή σαν μία ενός ιδιοκτήτη?

Ευχαριστώ πολύ γαι τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

ρε παίδες....... επειδή θα σκάσω.....

 

με ρώτησε ένας συνάδελφος τι γίνεται στην περίπτωση που υπάρχει υπόλοιπο δόμησης (αλλαγή συντελεστή ).

και του απάντησα με περίεργη βεβαιότητα..... οτι όπου υπάρχει υπόλοιπο δεν εντάσσεται μέσα σε αυτές τις ρυθμίσεις......

 

το θέμα είναι οτι ψάχνω....και δεν βρίσκω κάτι γραπτό που να επιβεβαιώνει αυτη την άποψη μου εκτός από αυτό :

 

Άρθρο 5

Υπερβάσεις δόμησης και αλλαγές χρήσης

1. α. Επιτρέπεται μετά την καταβολή ειδικού προστί−

μου η διατήρηση για σαράντα (40) χρόνια ημιυπαίθριων

χώρων, καθώς και χώρων που βρίσκονται στο υπόγειο,

ισόγειο ή άλλη στάθμη του κτιρίου, οι οποίοι βρίσκονται

μέσα στον εγκεκριμένο κτιριακό όγκο βάσει της οικο−

δομικής του άδειας, η οποία εκδόθηκε ή αναθεωρήθηκε

έως 2.7.2009, και έχουν μετατραπεί σε χώρους κύριας

χρήσης καθ’ υπέρβαση των όρων και περιορισμών δό−

μησης του ακινήτου και σύμφωνα με τις προϋποθέσεις,

τους όρους και τη διαδικασία που ορίζονται στα άρθρα

5−7, εφόσον η χρήση τους δεν απαγορεύεται από τις

πολεοδομικές διατάξεις για τις χρήσεις γης που ισχύουν

στην περιοχή του ακινήτου.

 

τελικά έχω δίκιο ???

Link to comment
Share on other sites

Αντιγραφή από παλιότερη ανάρτηση, βάσει σεμιναρίου του ΤΕΕ Κεντρικής Μακεδονίας.

 

Σε οικόπεδο όπου υπάρχει υπόλοιπο δόμησης, ο νόμος Σουφλιά προέβλεπε ότι σε μελλοντική προσθήκη, οι τακτοποιούμενοι χώροι θα αφαιρούνταν από το υπόλοιπο. Ο νέος νόμος προβλέπει ότι το υπόλοιπο δόμησης δεν επηρεάζεται. Όσοι χώροι έχουν τακτοποιηθεί με το νόμο Σουφλιά, θα πρέπει να ξαναδηλωθούν για να μη χάσουν το υπόλοιπο δόμησης. Το νέο πρόστιμο θα συμψηφισθεί με το παλιό. Παρόν στο ακροατήριο ήταν και ο διευθυντής της Πολεοδομίας Θεσσαλονίκης, ο οποίος διαφώνησε με αυτό και είπε ότι δε χρειάζεται αυτή η διαδικασία. ΤΕΕ και διευθυντής είχαν τα δικά τους και άκρη δεν βγήκε αφού ο ένας την έλεγε στον άλλον.

 

Επίσης το γεγονός ότι έχεις υπόλοιπο δόμησης, δε σημαίνει ότι αφού έκλεισες έναν Η/Χ δεν έχεις κάνει υπέρβαση των όρων και περιορισμών δόμησης του ακινήτου.

Έχεις υπερβεί την δηλούμενη στην άδεια σου πραγματοποιούμενη δόμηση.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επίσης το διασταύρωσα και εγώ με την Πολεοδομία Πειραιά και μάλιστα ο Δντής είχε άλλη άποψη και το λυσαμε με τηλ στο ΥΠΕΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το διασταύρωσα και εγώ με την Πολεοδομία Πειραιά και μάλιστα ο Δντής είχε άλλη άποψη και το λυσαμε με τηλ στο ΥΠΕΚΑ

 

 

Διευθυντης κιολας ε?

Σπιρτο αναμμενο θα ναι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.