Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα.Ο τελευταίος (Γ΄) όροφος μιας κατοικίας έχει σύμφωνα με τα σχέδια μεγάλο ύψος και ο ιδιοκτήτης το χώρισε στη μέση με ένα πατάρι κάνοντας έτσι δύο ορόφους που δεν επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα.Τακτοποιείται;Κι αν ναι, το πατάρι θα μπεί στο φάκελο του Γ ορόφου;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, οι απαντήσεις στις ερωτήσεις σας: ο χώρος είναι στη σύσταση είναι ως αυτόνομη ιδιοκτησία, χαρακτηρισμένη ως γραφείο με χιλιοστά ιδιοκτησίας δηλ. αν και παρανόμως είναι στη σύσταση εντάσσεται στο πλαίσιο του νόμου?

Είπαμε ότι στη άδεια φαίνεται ως αίθριο πάνω απο την είσοδο.

Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα αλλά δεν περίμενα απαντήσεις τόσο γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι πάλι αν ξέρετε να μου πείτε....είναι δύο διαμερίσματα σε έναν όροφο με κοινό ημιυπαίθριο που τον έχουν χωρίσει στη μέση και έχουν παρει μισό ο καθένας...Το θέμα είναι ότι στο συμβόλαιο δε λέει πουθενά ότι ανοίκει ο ημιυπαίθριος δια δύο στον καθένα ή γενικά οτι τους ανήκει....Εάν εγώ απλά δείξω στην κάτοψη το κομμάτι που έχει κλειστεί είμαι καλυμμένος? Βαραίνει τον ιδιοκτήτη η υπεύθυνη δήλωση κτλ ότι έκλεισε το χώρο? Θέλω να πώ εγώ απλά κάνω την αυτοψία και απο κει και πέρα πρέπει να δώ και σε ποιόν ανήκει η αυτό δε με νοιάζει? Γιατι δεν φαίνεται στο συμβόλαιο ότι του ανήκει ο μισός...Μη βρω καναν μπελά...

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

thotho:εγώ θα έκανα έναν φάκελο για τον κάθε ιδιοκτήτη, που θα περιλάμβανει το μισό κομμάτι του Η.Χ. αλλά αυτό σου το λέω χωρίς να έχω δει την κάτοψη, ή έστω το διάγραμμα κάλυψης, και χωρίς να έχω κάποια εικόνα της κατάστασης.

Link to comment
Share on other sites

thotho:εγώ θα έκανα έναν φάκελο για τον κάθε ιδιοκτήτη, που θα περιλάμβανει το μισό κομμάτι του Η.Χ. αλλά αυτό σου το λέω χωρίς να έχω δει την κάτοψη, ή έστω το διάγραμμα κάλυψης, και χωρίς να έχω κάποια εικόνα της κατάστασης.

 

ναι, και εγώ αυτό θα κάνω τελικά, εξάλλου πιστεύω οτι απο εκεί και πέρα αν ο ημιυπαίθριος δεν ανοίκει ακριβως στα δύο στα δύο διαμερίσματα είναι θέμα του ιδιοκτήτη και όχι δικό μου....

 

Σε ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα εχει ξανασυζητηθει αλλά τα threads έχουν ''ξεχειλώσει'' και δύσκολα μπορεί κάποιος να βρει σαφη απάντηση γι αυτοό συγγνώμη προκαταβολικά που θα ξαναρωτήσω: ημιυπαίθριος χώρος που μέρος του εχει μετρήσει στη δόμηση (ως εκ τουτου ως εμβαδον ημιυπαίθριου χώρου που δεν μετράει στο σδ στην κάτοψη της άδειας φαίνεται το υπόλοιπο) θα ρυθμιστεί στο σύνολο του ή μόνο τα τετραγωνικά σύμφωνα με την άδεια;

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

σε οικοδομη χαρακτηρισμενη ωσ γραφεια κλειστηκε ο η/χ.η οικοδομη ειναι στο σταδιο των σοβατισματων(εχουν τελειωσει) και ειναι αποπερατωμενη εξωτερικα (βαμμενη κ με παραθυρα) με κλεισμενο η/χ.ο ιδιοκτητης θελει να τακτοποιησει τον η/χ ως κατοικια για να βγαλει μετα αδεια αλλαγης χρησης και στο υπολοιπο ως κατοικια.πως το βλεπετε μπορει ?ρωταω επειδη η οικοδομη δεν ειναι τελειωμενη...

Link to comment
Share on other sites

΄μπορεί κανονικότατα !!!!

 

ο επιβλέπων όταν θα κάνει την ΥΔ παράδωσης θα πρέπει να γράψει πως οι χώροι ταδε ρυθμίστηκαν

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν. Ωστόσο να υποθέσω ότι αν κάνω σήμερα νομιμοποίηση περιγράμματος προ 55 δεν θα μπορώ να υπαχθώ στη ρύθμιση για την "αλλαγή χρήσης", γιατί η άδεια εκδίδεται μετά τις 2/7/2009?

Και αν στο συμβόλαιο αναφέρεται ρητά ότι εντός του οικοπέδου υπάρχει αποθήκη (αχυρώνας) κατασκευασμένος το 1948 δεν μπορώ να το γλιτώσω?

 

Ρώτησα στην Πολεοδομία και μου είπαν: "Και τι εγκεκριμένο τοπογραφικό θα προσκομίσεις? Αφού δεν έχεις άδεια πριν από τις 2/7/2009."

Ναι αλλά δεν είναι αυτά νομίμως υφιστάμενα???? Αφού τότε δεν εκδίδονταν άδειες. Και πως έχει εκδοθεί για το συγκεκριμένο οίκημα άδεια μικρής κλίμακας. Δεν μπορεί να πάει με ανασύσταση φακέλου? Να πούμε δηλαδή ότι θεωρητικά υπήρχε οικοδομική άδεια (εφ' όσον είναι προ '55)? Καμία άποψη επί του θέματος παιδιά?

Αν πάει με αλλαγή χρήσης θα βγει ο κούκος αηδόνι :sad:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έτυχε η εξής περίπτωση :

Τριώροφος οικοδομή με οροφοδιαμερίσματα στους πάνω ορόφους και κατάστημα και κατοικία στο ισόγειο άλλαξε χρήση στο ισόγειο μόνο και μετατράπηκε εξ΄ολοκλήρου σε κατοικία. Επωφελήθηκε έτσι τη αύξηση του συντελεστή δόμησης και εν συνεχεία το κατάστημα ενοποιήθηκε με την παρακείμενη κατοικία.

Υπάγεται στη ρύθμιση η αυθαίρετη αλλαγή χρήσης και αν ναι τι γίνεται πλέον με το Σ.Δ??? αν θεωρηθεί όλο το κτίριο κατοικία τότε πέφτει ο Σ.Δ άρα έχουμε υπέρβαση του

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.