Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Λογικά από την ημερομηνία περαίωσης. Άλλωστε κάποιος μπορεί να μην ολοκληρώσει τη διαδικασία, να μην πληρώσει τα ποσά-πρόστιμα. Αυτός δε γίνεται να θεωρείται ότι έχει τακτοποιήσει το χώρο του επειδή πρωτοκόλλησε το φάκελό του (γιατί με αυτή τη λογική δε θα πληρώσει κανένας το τελικό πρόστιμο).

 

Καλά αυτό δεν είναι πρόβλημα. Από την ημερομηνία δημοσίευσης του νόμου, ή πρωτοκόλλησης της αίτησης, ή περαίωσης της διαδικασία, και υπό τον όρο ότι προφανώς θα πληρωθεί το πρόστιμο.

Εγώ πάντως βλέπω λίγο πιθανότερη την 1η ημερομηνία (δημοσίευσης του νόμου) γιατί όταν με το καλό περάσουν αυτά τα 40 χρόνια, θα δοθεί κάποια λύση πάλι συνολικά και το να ψάχνουν πότε λήγει η 40ετία του καθενός, μόνο μπέρδεμα θα δημιουργήσει. Εξάλλου τυπικά τουλάχιστον, κανένα εμπόδιο δεν υπάρχει στο να κρατήσει αυτή η ιστορία με το Ν. 3843 με συνεχείς παρατάσεις όχι μόνο 2 και 4 μήνες, αλλά 2-3 χρόνια ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι.

 

Σε οικόπεδο όπου το Υπόγειο έχει μετατραπεί σε κατοικία αλλά υπάρχει σημαντικό υπόλοιπο απο τον συντελεστή δόμησης (40%) μπορεί το Υπόγειο αυτό να μπει στην ρύθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ολόκληρη συζήτηση για το θέμα που έθεσες σε άλλο ποστ, αναλυτικά. Ο νόμος δε λέει πουθενά οτι σε περίπτωση που υπάρχει υπόλοιπο σ.δ. δεν τακτοποιούνται με τον Ν.3843 οι χώροι. Προσωπικά, σε καμία περίπτωση δεν έλεγξαν εάν είχα υπόλοιπο σ.δ. και τακτοποίησα αρκετές τέτοιες υποθέσεις. Ωστόσο, ορισμένοι συνάδελφοι στο φόρουμ είπαν ότι σε κάποιες πολεοδομίες δεν το δέχτηκαν

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν μου το δεχτούν υπάρχει περίπτωση όταν βγει νέα άδεια για να καλυφθεί ο υπόλοιπος συντελεστής να μου αφαιρεθούν απο την δόμηση τα τετραγωνικά που τακτοποίησα?

Link to comment
Share on other sites

Στην παράγραφο 1 της ερμηνευτικής εγκυκλιου 19 Διευκρινίζεται, σε συνέχεια της παρ. 7 του άρθρου 6, του ν. 3843/2010, ότι όταν χώροι κτιρίου έχουν υπαχθεί στη ρύθμιση του ν. 3843/10 και μεταγενέστερα ζητείται έκδοση οικοδομικής άδειας για το συγκεκριμένο κτίριο, οι χώροι αυτοί σημειώνονται σε όλα τα προσκομιζόμενα σχέδια, συμπεριλαμβανομένων των τροποποιήσεων της εσωτερικής διαρρύθμισης, που καλύπτονται από την υπαγωγή στη ρύθμιση του ανωτέρω νόμου και περιλαμβάνονται στις απαιτούμενες μελέτες.

Στην παράγραφο 7 της ερμηνευτικής εγκυκλιου 5 Οι ρυθμιζόμενοι χώροι δεν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης και τους λοιπούς όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή (...).

 

Άρα εάν βγει καινούρια άδεια αυτά τα τεγτραγωνικά της τακτοποίησης δε θα συμεριληφθούν στον υπολειπόμενο συντελεστή.

Link to comment
Share on other sites

Λένε όμως ότι εφόσον υπάρχει υπόλοιπο δόμησης δεν υπάγεσαι στον νόμο εξαρχής.

Η παραπάνω εγκύκλιος αφορά στις περιπτώσεις που υπάγονται στον νόμο.

Οτι δηλαδή όταν έχει υπόλοιπο δόμησης κάποια άλλη ιδιοκτησία κάθετη - οριζόντια τότε δεν της το καταργει.

 

Και εμένα τρελλά μου φαίνονται όλα αυτά......αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις γνώμες. Μάλλον θα πρέπει να ρωτήσω και στην Πολεοδομία. Πάντως αν το δηλώσω πάει σαν "άλλη χρήση" ή σαν "άλλη κατοικία" ?

Link to comment
Share on other sites

Λένε όμως ότι εφόσον υπάρχει υπόλοιπο δόμησης δεν υπάγεσαι στον νόμο εξαρχής.

Η παραπάνω εγκύκλιος αφορά στις περιπτώσεις που υπάγονται στον νόμο.

Οτι δηλαδή όταν έχει υπόλοιπο δόμησης κάποια άλλη ιδιοκτησία κάθετη - οριζόντια τότε δεν της το καταργει.

 

Κάτσε ρε συ : λένε ποιοι ; ...

 

Όταν εκδίδεται ένας Νόμος, είναι υποχρεωμένοι οι Νομοθέτες να αναγράφουν-περιγράφουν-αποσαφηνίζουν τα πάντα, σαν να το διαβάζει ένας άσχετος. Τι θα πει δεν υπάγονται στο Νόμο εξαρχής ; Το αναγράφει κάπου ξεκάθαρα ; Μ' αυτή τη λογική, έπρεπε να αναφέρουν "εντός του όγκου του κτηρίου", χωρίς να προχωρούν σε περαιτέρω περιγραφές και λεπτομέρειες. Και εν πάσει περιπτώσει, αφού έχει δημιουργηθεί τόσο μεγάλο σούσουρο, γιατί δεν προχωρούν σε έκδοση (άλλης) μιας νέας ερμηνευτικής εγκυκλίου, όπου θα αποσαφηνίζεται ακριβώς το θέμα ; Κάποιος λόγος θα υπάρχει ... (οικονομικός μήπως ; )

 

@ΧΑΤΖΗΣΟΛΩΜΟΥ ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ :

 

Σαν άλλη κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ελέγχεται με κανένα τρόπο η ύπαρξη υπόλοιπου σ.δ. Οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να μη συμπεριλαμβάνονται στη ρύθμιση οι περιπτώσεις αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Κατ΄ αρχας καλή χρονια σε όλους με υγεία & ο,τι άλλο ποθεί ο καθένας για το νέο έτος!!

 

Επειδή εχω μια περιπτωση τακτοποιησης "παταριου" μου ειπαν αρχικα-ουσιαστικά (ορόφου) από πλάκα με ο/σ, ειναι επιφάνεια που δύναται να τακτοποιηθεί με τη ρύθμιση του Ν.3843 ή θέλει κανονικα αναθεωρηση αδειας??

 

Το περιεργο ειναι οτι ενω υπήρχε περιθωριο δομησης, ο μηχ/κος που εβγαλε την αδεια δεν εμφανισε τον οροφο αυτό ποτε στην πολεοδομια. Επομενως δεν υπάρχουν σχεδια (ουτε καν κατασκευαστικά!!)..

 

Μπορει λοιπον να τακτοποιηθει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.