Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Πολεοδομία είπε σε συνάδελφο ότι δεν τακτοποιείται χώρος σε ισόγειο που πρσμετράται στο συντελεστή. Δηλαδή χώρος αποθηκευτικός που έχει αλλάξει χρήση δεν μπορει να τακτοποιηθεί? Γνωρίζει κανείς κάτι γι΄αυτό?

 

Δεν καταλαβα... ποιοι χωροι στο ισογειο ειναι αυτοι που δεν προσμετρονται; Δεν μιλας για το 50% σε piloti. Δηλαδη αποθηκη σε ενα μερος του ισογειο (που μπορει να ειναι αυτο) που εγινε δωματιο ή καταστημα ή... κυρια χρήση δεν τακτοποιείται; Δεν ειναι μεσα στον κτιριακο ογκο;!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς συμβαίνει σε πολεοδομία. Απορώ κι εγώ και δεν ξέρω αν κάποιος πήγε να τακτοποιήσει κάτι τέτοιο και του είπαν κάπου αλλού ότι δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη πολεοδομία τακτοποιεί μόνο ότι δεν υπολογίζεται στον συντελεστή.

Ο χώρος είναι μέσα στον κτιριακό όγκο του κτιρίου και βρίσκεται στο ισόγειο, όχι pilotis ήταν αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , ισχύει ότι δεν τακτοποιούνται κτίρια εκτός σχεδίου πόλεως ή εκτός ορίων οικισμών που υπερβαίνουν το ανώτατο όριο κατασκευής σε τ.μ. που υφίσταται στην περιοχή. ?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς με το "ανώτατο όριο κατασκευής σε τ.μ. που υφίσταται στην περιοχή"? τον ΣΔ της περιοχής?

Link to comment
Share on other sites

@ΧΡΥΣΑ Κ

 

Λογικό ακούγεται αυτό αφού η φιλοσοφία του 3843 είναι εντός Σ.Δ.= χώρος κύριας χρήσης - και εκτός Σ.Δ. = βοηθητικής χρήσης και αυτά τακτοποιούνται Η/Χ, υπόγεια, pilotis

 

@avgoust

και γω δεν το πολυκατάλαβα αυτό. Πολλά είναι εκτός σχεδίου που υπερβαίνουν τη δόμηση. 'Αριθμικά' μπορεί να είναι εντάξει στο σχέδιο δηλ. απόσταση σημειωμένη 2,40μ. ενώ αν μετρήσεις με το κλιμακόμετρο να είναι 2,70μ., Τώρα εσύ αν τακτοποιήσεις μόνο τα νόμιμα μέτρα δεν το δέχονται? αυτό εννοείς? Παντως κι αυτά ίσως αργότερα να παν για ρύθμιση με τα αυθαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

@Ιαμβλιχος

Δηλαδή αν έχουμε οικοδομική αδεια μιας αποθήκης και την έχουμε μετατρέψει σε κατοικία δεν θα μπορούσαμε με αυτόν τον νόμο να τακτοποιήσουμε?

Link to comment
Share on other sites

@ΧΡΥΣΑ Κ

Σύμφωνα με όσες πολεοδομίες έχω ρωτήσει όχι...εντός Σ.Δ. δεν τακτοποιούν...είχα περίπτωση ίδια με αυτή που αναφέρεις (αν την κατάλαβα σωστά) στο Αιγάλεω και δεν την έκανα, αλλά θα πάει με αλλαγή χρήσης...

 

Επίσης αυτό που λέει κ ο Ιαμβλιχος μου είχαν πει κ εμένα...εντός Σ.Δ. = κύρια χρήση και δεν τακτοποιούν...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.