Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φορουμ,

θέλω να κάνω μια ερώτηση γιατί δεν βρήκα κάτι ανάλογο και έχω μπερδευτεί.

Μου έτυχε η εξής περίπτωση:

Σε πολυκατοικία η μοναδική κλειστή θέση στάθμευσης έχει μετατραπεί σε μαγαζί με w/c, το οποίο λειτουργεί κανονικά.

 

Πέρα από τις γνωστές αιτήσεις του ιδιοκτήτη, χρειάζονται εξουσιοδοτήσεις από τους άλλους ιδιοκτήτες?

 

Επίσης στην τεχνική έκθεση στο σημείο που αναγράφει για την νέα αυθαίρετη χρήση πρέπει να αναγραφεί επαγγελματικός χώρος/κατάστημα??

 

H κλειστη θεση σταθμευσης ειναι μεσα στη δομηση?

κατι παρομοιο εχω να αντιμετωπισω και εγω,κλειστη ισογεια θεση σταθμευσης εχει γινει κατοικια,η οποια μετραει στη δομηση.Ο 3843 αλλαζει χρηση σε χωρους καθ υπερβαση δομησης

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι σε περίπτωση τακτοποίησης χώρου που δεν είναι Α κατοικία , αλλά ο ιδιοκτήτης το μισθώνει ως κατοικία δηλώνεται ως χώρος άλλης χρήσης ή Β κατοικία ? Θέλω να πώ τι περιλαμβάνει η έννοια της άλλης χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν είναι α κατοικία τοτε θα δηλωθεί σαν άλλη κατοικία αν κατάλαβα καλά το ερώτημά σου. τι σημασία έχει αν το μισθώνει?

Link to comment
Share on other sites

θέλω να ξεκαθαρίσω την έννοια του χώρου άλλης χρήσης, π.χ. εννοεί ένα χώρο συνάθροισης, μια αίθουσα εκδηλώσεων προφανώς, κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

H κλειστη θεση σταθμευσης ειναι μεσα στη δομηση?

κατι παρομοιο εχω να αντιμετωπισω και εγω,κλειστη ισογεια θεση σταθμευσης εχει γινει κατοικια,η οποια μετραει στη δομηση.Ο 3843 αλλαζει χρηση σε χωρους καθ υπερβαση δομησης

Ο 3843 αναφέρει ότι "αντιμετωπίζονται μόνο χώροι που έχουν προκύψει από

υπερβάσεις δόμησης και αλλαγή χρήσης μέσα στο περίγραμμα του εγκεκριμένου

όγκου νομίμως υφιστάμενου κτιρίου," οπότε λογικά γίνεται η αλλαγή χρήσης...

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα το πρωτο σκελος του ερωτηματος,ναι δηλωνεις τα παρανομα μετρα και το ρυθμιζεις κανονικα.αν εχει επαρκες υψος το παταρι και επαρκη φωτισμο και αερισμο,πληρουνται ολες οι προυποθεσεις χωρου κυριας χρησης ,τοτε ανοιγει ο δρομος και για βεβαιωση χωρου κυριας χρησης απο τον αρμοδιο δημο,συμφωνα με την εγκυκλιο 19,αν θυμαμαι σωστα

 

εγω εχω να θεσω ενα αλλο ερωτημα

σε αρχικη αδεια 2οροφης κατοικιας με υπογειο και pilotis και υπολοιπο δομησης 22 τμ,προστιθεται και μια ακομη αδεια στεγης και μια αδεια για κλειστο ισογειο γκαραζ,δηλαδη τα 22 τμ χρησιμοποιουνται για να δημιουργηθει κλειστη θεση σταθμευσης,η οποια μετατρεπεται σε κατοικια και κοντα στα 22 τμ κλεινεται ακομη ενα μερος pilotis και φθανουμε τα 35 μετρα κατοικιας συνολο,22 τμ εκ των οποιων μετρουν στη δομηση και αλλα 13 τμ τα οποια ειναι κλεισμενη pilotis

ο ιδιοκτητης θελει να ρυθμισει τον χωρο ως κυρια κατοικια,ολο μαζι

μπορει να γινει αυτο με τον N3843/10 αφου ο χωρος των 22τμ δεν ειναι καθ υπερβαση της δομησης?

ρυθμιζουμε ολη την κατοικια με τον Ν3843/10?

προχωραμε με αδεια αλλαγης χρησης των 22τμ απο ισογειο γκαραζ σε κατοικια και ρυθμιζουμε με τον Ν3843/10 μονο το κλειστο τμημα pilotis?

 

Δεν αναφέρει πουθενά ο νόμος οτι τακτοοποιούνται μόνο οι χώροι που δεν έχουν υπόλοιπο δόμησης.

Μιλάει για χώρους καθ'υπερβαση των ορων δόμησης του ακινήτου (δηλ. των πραγματοποιούμενων στην άδεια όρων δόμησης)

Εχει προκύψει μια μεγάλη κουβέντα σχετικά με το θέμα, που μπορείς να την παρακολουθήσεις σε άλλα θέματα.

 

Σχετικά με το ερώτημα σου, ο νόμος τακτοποιεί χώρους που εχουν υποστεί ΑΛΛΑΓΗ ΧΡΗΣΗΣ ανεξάρτητα αν προσμετρούσαν ή όχι στην δόμηση.

Αρκεί να υποβάλλεις ένα φάκελο τακτοποίησης pilotis και Κ.Θ.Σ. σε α' κατοικία.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορει καποιος συναδελφος να με βοηθησει:

 

1.

Επικαρπια η μανα, κυριοτητα ο γιος.

Ειναι συνιδιοκτητες και οι δυο, η μονο

ο γιος εμφανιζεται ως ιδιοκτητης;

 

2.

Σε ενα οροφο πολυκατοικιας. ενας ιδιοκτητης εχει

δυο διαμερισματα.

Δυο φακελοι, σωστα;

 

3.

Υπογειο μονοκατοικιας που χρησιμευε για αποθηκες,

τωρα θελουν να μετατραπει σε χωρο

επαγγελματικης χρησης.

Ρυθμιζεται;

 

 

Σας ευχαριστω απεριοριστα.

Link to comment
Share on other sites

1. O ψιλός κύριος μπαίνει στην αίτηση

2. Δυο φάκελοι καθώς ειναι δυο ιδιοκτησίες του ίδιου

3.Αν δε κανω λάθος ρυθμίζεται κανονικά απλά δηλώνεται ως "χρηση εκτος κατοικίας" και το προστιμο είναι μεγαλύτερο

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση: Εστω ότι ενας ιδιοκτήτης εχει καταθέσει φάκελο για ΗΧ και εκκρεμεί το πρόστιμο - Εν τω μεταξύ πήρε είδηση ότι και η σοφίτα ήταν παράνομη...Γνωρίζει κάποιος εάν 1.πρεπει να γίνει ενημέρωση του φακέλου ή 2.να κατατεθεί αλλος ενας φάκελος???

ευχαριστώ εκ των προτέρων

ε.κ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.