Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι!

Μήπως γνωρίζει κάποιος/α εάν πρόκειται να δοθεί νέα παράταση πέραν της 28ης Φλεβάρη?

Κάποιοι πελάτες μου δεν είναι σίγουροι για το αν θα τακτοποιήσουν το υπόγειό τους και χρειάζονται χρόνο να το σκεφτούν...

επίσης, τελικά οι δόσεις είναι 6 ή 10-12??

 

ευχαριστώ πάρα πολύ!;)

Link to comment
Share on other sites

για κατοικιες 10 δοσεις

για αλλες χρησεις 8 δοσεις

 

Και μέχρι 28/10/2012 οι 10 για τις κατοικίες, ενώ μέχρι 28/12/2012 για τις 8 των άλλων χρήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Engant>

 

Σκέψου τώρα πόσες κύριες χρήσεις έχεις. Αν έχεις δύο κατοικίες, ανεξάρτητες μεταξύ τους, έχεις 2 φακέλους.

 

Για το ερώτημα που κάνεις με τα 10τμ. κοινοχρήστου χώρου, αν θέλεις δώσε μας περισσότερες πληροφορίες:

 

Για παράδειγμα αν έχει κλειστεί ένας χώρος (διάδρομος) που εξυπηρετεί τις δύο νέες κατοικίες, ας πούμε για παράδειγμα στο μέσον τους, τότε ενέταξε τον μισό στην μια και τον μισό στην άλλη. Εξάλλου περιγράμματα εγγράφουμε και όχι πλήρεις κατόψεις.

 

Αν όμως έχει καταληφθεί μέρος της pilotis για να μεγαλώσει η είσοδος ττου υφιστάμενου κλιμακοστασίου, τότε δεν μπορείς να το εντάξεις στην τακτοποίηση. (και εδώ θέλει μια διευκρίνηση γιατι αν πρόκειται για μια υπερκείμενη ιοδικτησία, μπορείς να ισχυριστείς ότι χρησιμοποείται σαν χώρος κυρίας χρήσης, άρα θέλεις και ένα τρίτο φάκελο)

 

σε μπέρδεψα λίγο μάλλον? Στείλε πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

μου έτυχε μια περίπτωση κατα την οποία

τμήμα Η/Χ μετράει στη δόμηση και το υπόλοιπο κανονικά στους Η/Χ.

για τα μ2 που δηλώνουμε στην τακτοποίηση του Η/Χ, τα δηλώνω όλα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Έχω για κατάθεση μια περίπτωση ημιυπαιθρίου και για την πληρότητα του φακέλου μου είπαν στην πολεοδομία του Πειραιά ότι επιπλέον πρέπει να γίνει υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για την ημερομηνία που έγινε η μετατροπή του χώρου. Η ημερομηνία επηρρεάζει με κάποιο τρόπο το ύψος του προστίμου? Συμφέρει κάποιον να πει ότι το μετέτρεψε πέρισυ, αντί να πει ότι το έκανε πριν 10 χρόνια? Για ποιο λόγο ζητάνε την ημερομηνία μετατροπής? Αν το πρόστιμο επηρρεάζεται, τί γίνεται με αυτούς που έχουν ήδη πληρώσει και δεν είχαν ορίσει ημερομηνία μετατροπής?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

μου έτυχε μια περίπτωση κατα την οποία

τμήμα Η/Χ μετράει στη δόμηση και το υπόλοιπο κανονικά στους Η/Χ.

για τα μ2 που δηλώνουμε στην τακτοποίηση του Η/Χ, τα δηλώνω όλα ή όχι?

ο νόμος μιλά για χώρους βοηθητικής χρήσης που έγιναν χώροι κύριας χρήσης

ο ΗΧ ειτε μετρά στη δόμηση είτε όχι είναι βοηθητκός χώρος > άρα θέλει όλο ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος μιλά για χώρους βοηθητικής χρήσης που έγιναν χώροι κύριας χρήσης

ο ΗΧ ειτε μετρά στη δόμηση είτε όχι είναι βοηθητκός χώρος > άρα θέλει όλο ρύθμιση

Εγώ δεν θα ρύθμιζα το κομάτι του ΗΧ που είχε μετρήσει στη δόμηση. Ποιός θα έβαζε πρόστιμο αυθαιρέτου σε χώρο που έχει μετρήσει στη δόμηση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.