Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Μήπως η άδεια είναι πριν το 2000 και στο ΔΚ γίνεται έλεγχος αθροιστικά εξωστών και Η/Χ <40% και για αυτό ο μελετητής δεν κατέγραψε τους Η/Χ χώρια (κακώς)?

 

Πάντως Η/Χ είναι ο χώρος με 2,05μ βάθος και όχι 2,05τμ που λες

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις συνάδερφοι.

Η άδεια είναι του 2006, δεν έχει περάσει ως χαμηλό κτήριο και στο ΔΚ υπολογίζονται ξεχωριστά εξώστες και Η.Χ. Τον συγκεκριμένο χώρο τον έχει αναλυτικά υπολογισμένο στους εξώστες. Το θέμα είναι ότι έχουν γίνει 3 αναθεωρήσεις στην άδεια και πιστεύω ότι για αυτό έχουν ξεφύγει αυτοί οι χώροι και από τον μηχανικό και από τον έλεγχο της πολεοδομίας.

 

Το 2,05τμ όντως φαίνεται αρχικά σαν "σαρδάμ", αφού και το βάθος του χώρου είναι 2,05μ. Μάλλον όμως έχει ξεμείνει από προηγούμενα σχέδια όπου το κάτω διαμέρισμα εξείχε μόνο 30εκ (αντί για 2,05). Επισυνάπτω και αυτό το σχέδιο για να δείτε τι εννοώ.

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι η άδεια δεν έχει ελεγχθεί σωστά και από αμέλεια δεν υπολογίστηκε ο ΗΧ. Τι με συμβουλεύετε να κάνω σε αυτήν την περίπτωση;

post-7051-131887260541_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια τακτοποιειται τσιμεντενια περγκολα στ δωμα ,που εκλεισε?δηλ. στην οα ,στην κατοψη δωματος προβλεποταν περγκολα απο μπετον.εκλεισε.τακτοποιειται?

Link to comment
Share on other sites

παιδια τακτοποιειται τσιμεντενια περγκολα στ δωμα ,που εκλεισε?δηλ. στην οα ,στην κατοψη δωματος προβλεποταν περγκολα απο μπετον.εκλεισε.τακτοποιειται?

 

 

 

ΣΤΟ ΔΩΜΑ οχι δεν γινεται...

 

εδω ακομα συζηταμε αν γινεται στους απο κατω οροφους

Link to comment
Share on other sites

nikostzar

τακτοποιείς τον χώρο, αδιαφοροντας για το ΔΚ και τον λάθος υπολογισμό

κάνεις τον σωστό υπολογισμό

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω ενα προβληματισμό τον οποίο δεν είμαι απολυτα σίγουρος πώς είναι το ποιό σωστό να χειριστώ.

Εταιρία με 3 μετόχους (αδέρφια) έχουν ακίνητο (5 όροφοι), οι 2 τελευταίοι κατασκευάσθηκαν ως προσθήκη το 2006 με χρήση κατοικίες. Κάθε όροφος έχει από 2 Η.Χ. τους οποίους θέλουν να τακτοποιήσουν.

 

Το ακίνητο ανήκει στην εταιρία. Στις αιτήσεις και σε όλα τα έγγραφα που ζητάει Ιδιοκτήτης, ΑΦΜ, κάτοικος, ΑΔΤ κλπ κλπ, τι βάζω ? Επίλέγω έναν από τους 3 μετόχους ή θα βάλω τα στοιχεία της εταιρίας και π.χ. ΑΔΤ, κάτοικος κλπ τα αφήνω κένα ? Το παράβολο στην ΔΟΥ το βγάζω στην επωνυμία της εταιρίας ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω ενα προβληματισμό τον οποίο δεν είμαι απολυτα σίγουρος πώς είναι το ποιό σωστό να χειριστώ.

Εταιρία με 3 μετόχους (αδέρφια) έχουν ακίνητο (5 όροφοι), οι 2 τελευταίοι κατασκευάσθηκαν ως προσθήκη το 2006 με χρήση κατοικίες. Κάθε όροφος έχει από 2 Η.Χ. τους οποίους θέλουν να τακτοποιήσουν.

 

Το ακίνητο ανήκει στην εταιρία. Στις αιτήσεις και σε όλα τα έγγραφα που ζητάει Ιδιοκτήτης, ΑΦΜ, κάτοικος, ΑΔΤ κλπ κλπ, τι βάζω ? Επίλέγω έναν από τους 3 μετόχους ή θα βάλω τα στοιχεία της εταιρίας και π.χ. ΑΔΤ, κάτοικος κλπ τα αφήνω κένα ? Το παράβολο στην ΔΟΥ το βγάζω στην επωνυμία της εταιρίας ?

 

καλησπέρα. ή μάλλον καλημέρα.

σε περίπτωση που είχα πελάτες τεχνική εταιρεία, για να συμπληρώσουμε τις υπ. δηλώσεις για ηλεκτροδότηση, χρειάστηκε το καταστατικό της εταιρείας. Εκεί αναφέρεται αν πρέπει να υπογράψουν και οι 3 συνέταιροι ή μπορεί να ενεργεί μόνο ένας σαν εκπρόσωπος της εταιρείας και ποιος είναι αυτός. Ως εκ τούτου πιστεύω πως και στην περίπτωση τη δική σου θα πρέπει όλα να αναφέρονται στο όνομα της εταιρείας (παράβολα, αιτήσεις κλπ) μόνο που στις υπεύθυνες δηλώσεις θα πρέπει να συμπληρώσεις ότι ο υπογράφων ενεργεί ως νόμιμος εκπρόσωπος της εταιρείας τάδε, σύμφωνα με το καταστατικό τάδε. Καλού κακού βάλε κι ένα αντίγραφο του καταστατικού μέσα στο φάκελο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι καλησπέρα,

Παρακαλώ για τη βοήθειά σας στην παρακάτω περίπτωση:

 

Σε διαμέρισμα του Α ορόφου έχω ημιυπαίθριο ο οποίος

α)στην κάτοψη Α ορόφου και στα συμβόλαια είναι δηλωμένος 2,05τ.μ.

β)στο διάγραμμα κάλυψης δεν έχει υπολογιστεί καθόλου (υπολογίζεται σαν εξώστης...)

γ)από τα σχέδια προκύπτει ότι θα έπρεπε να δηλωθούν 14-15τ.μ Η.Χ.

 

Στην πράξη η όψη έχει χτιστεί 80εκ. πιο έξω, άρα έχουμε κλεισμένο χώρο 5,50τ.μ. περίπου

 

Η ερώτησή μου είναι τι χώρο να δηλώσουν οι ιδιοκτήτες προς ρύθμιση και τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσουν;

α)2,05τ.μ. ώστε να υπάρχει αντιστοιχία με τα συμβόλαια και την κάτοψη; Σε αυτή την περίπτωση τα υπόλοιπα 3,45τ.μ. κλεισμένου χώρου μπορούν ίσως να ρυθμιστούν αργότερα ως αυθαίρετα (αν βγει ο νόμος που περιμένουμε);

β)5,50τ.μ. αφού στην πράξη τόσα έχουν κλείσει;

γ)να μην κάνουν αίτηση, αφού στο διάγραμμα κάλυψης δεν έχει μετρηθεί ο συγκεκριμένος ημιυπαίθριος; (είναι δηλαδή όλος ο χώρος αυθαίρετος; )

 

Αν μπορείτε ρίξτε μία ματιά και στα σχέδια που επισυνάπτω μήπως κάνω κάποιο λάθος και δεν είναι τελικά Η.Χ. ο χώρος με το κόκκινο περίγραμμα....(έχω ανεβάσει και το ΔΚ του Β ορόφου όπου φαίνεται ότι και από πάνω είναι κλειστός ο συγκεκριμένος χώρος.)

Υποθέτω ότι το σωστό θα ήταν να γίνει αναθεώρηση της άδειας αφού το ΔΚ και η κάτοψη δε συμφωνούν και είναι μάλλον λάθος και τα 2, αλλά λογικά δεν θα έχει μείνει περιθώριο για άλλους Η.Χ., οπότε...........;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας :)

 

να κάνω μία ερώτηση έχεις ελέγξει το ενδεχόμενο λάθους αντί δηλαδή 28,05 να έχει γράψει 2,05 γιατί τόσο φαίνεται για η/χ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ήθελα να ρωτήσω το εξής: όταν ένας η/μ χώρος γίνει κουζίνα μελλοντικά αφού δεν έχει ολοκληρωθεί η κατασκευή του διαμερίσματος και ενώ τακτοποιήθηκε στην πολεοδομία έπρεπε να δηλωθεί ότι θα γίνει κουζίνα?ρωτάω γιατί άκουσα ότι θα έχω πρόβλημα με τα δίκτυα και το φυσικό αέριο. το δηλώσαμε απλά ως κατοικία.΄πρέπει λέτε να πάω να διορθώσω την τεχνική έκθεση του μηχανικού?

 

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

nikostzar

τακτοποιείς τον χώρο, αδιαφοροντας για το ΔΚ και τον λάθος υπολογισμό

κάνεις τον σωστό υπολογισμό

 

Myri συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά πώς θα τακτοποιήσω χώρο 5τ.μ. όταν στην κάτοψη εμφανίζεται ΗΧ 2,05τ.μ. και στο ΔΚ τίποτα; Τα υπόλοιπα 3 λογικά δεν θα πρέπει να αντιμετωπιστούν ως αυθαίρετα; (δεδομένου ότι η κάτοψη του ορόφου είναι που ζητείται στον φάκελο)

 

Χρύσα ο ΗΧ που φαίνεται στα σχέδια είναι περίπου 15τ.μ. Στο τελευταίο μου ποστ επισυνάπτω προηγούμενη κάτοψη από την οποία πιστεύω ότι έχει ξεμείνει το 2,05τ.μ.

 

Συγγνώμη για τα πολλά ποστς αλλά δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω άκρη σε αυτήν την περίπτωση... Ευχαριστώ τους συνάδελφους για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

athina 25 : Για την ωρα το κατοικια που δηλωσες σε καλυπτει.Για αργοτερα δεν ξερουμε τι μπορει να μας ζητησουνε.τωρα εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.