Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

ωραια ας δωσουν εναν ορισμο για τον ''πραγματικο ογκο''

 

πχ πραγματικος ογκος ειναι οτι ειναι

ΚΑΙ μεσα στο ιδεατο στερεο

ΚΑΙ μεσα στο νομιμο υψος

ΚΑΙ μεσα στην καλυψη του κτιριου

 

 

δλδ εσοχη σε οροφο που ΔΕΝ ειναι δωμα επομενως ειναι μεσα στο νομιμο υψος.....

που απο κατω οροφος εχει σ.δ στο αντιστοιχο χωρο (δλδ εχει μετρησει στην καλυψη)

και ειναι μεσα στο ιδεατο στερεο

και εχει υποστηλωματα και δοκαρια τσιμεντενια επομενως περικλειει εναν ογκο (ασχετα που δεν εχει μετρησει στον νομιμο)

επομενως Τακτοποιειται!!!

 

αν η σκεψη μου ειναι λαθος πες το μου συναδελφε γιατι δια τηλ αλλα καταλαβα

 

Προσωπική άποψη μου είναι ότι τακτοποιείται. Αυτό είναι και το πνεύμα του Νόμου....

Link to comment
Share on other sites

α) Για σοφίτα τι πρέπει να γραφτεί στις υπευθυνες δηλώσεις και στην τεχνική έκθεση πέρα από τα γνωστα? θέλει να αναγραφεται και το ύψος?

β) αν είναι εκτός σχεδίου σ.δ τι να βάλω? (σόρι που το ρωταω, κάπου πρέπει να έχει απαντηθεί αλλά δεν το βρίσκω)

γ) μπορώ να καταθέσω το φάκελο με αμοιβες, παραβολο, Υπ.Δ,αιτηση και στη συνεχεια να βάλω τα σχεδια, σωστα? επειδη δε γνωρίζω ακριβώς το εμβαδόν μπορώ να το γράψω στο περίπου και όταν καταθέσω τα συμπληρωματικα στοιχεια να βάλω και διορθωμενη Υπ.Δ και τεχν.εκθεση? (δεν υπαρχουν σχεδια, περιμενω την πολεοδομια, και ο ιδιοκτητης στο περιπου ξέρει το εμβαδο)

δ) αν στην αμοιβή του ΤΕΕ βάλω κάποιο εμβαδόν και μετά διαπιστωθεί ότι το εμβαδόν είναι άλλο, πειράζει? δεν επηρεαζει κάπου ε?

Link to comment
Share on other sites

Σε οτι σου πω να λαβεις υποψιν σου οτι καθε πολεοδομια μπορει να σου ζητησει και κατι παραπανω

α.Τιποτα περισσοτερα δε γραφουμε για τη σοφιτα.Να προσεξεις μονο να εισαι μεσα στον εγκεκριμενο ογκο

β. Διαιρεις την επιτρεπομενη δομηση με το εμβαδον του γηπεδου και αυτος ειναι ο υποτιθεμενος σ.δ.

γαι το γ και δ δεν ειμαι σιγουρος.

 

Ερωτηση και απο μενα.

Εκτος σχεδιου. Το υπογειο μπορω να το αλλαξω σε ξυλουργειο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί...

στα σχέδια της πολεοδομίας είναι δηλωμένο το ισόγειο ως γκαράζ

και έχει αλλάξει χρήση, μπορεί να "τακτοποιηθεί" με τον Ν. 3843??

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

δλδ εσοχη σε οροφο που ΔΕΝ ειναι δωμα επομενως ειναι μεσα στο νομιμο υψος.....

που απο κατω οροφος εχει σ.δ στο αντιστοιχο χωρο (δλδ εχει μετρησει στην καλυψη)

και ειναι μεσα στο ιδεατο στερεο

και εχει υποστηλωματα και δοκαρια τσιμεντενια επομενως περικλειει εναν ογκο (ασχετα που δεν εχει μετρησει στον νομιμο)

επομενως Τακτοποιειται!!!

 

Akius σε ανάλογη περίπτωση (αν κατάλαβα καλά τι εννοείς) υπέβαλλα αίτηση τακτοποίησης. Βέβαια στην περίπτωσή μου μετρούσε στον εγκεκριμένο όγκο γιατί δεν εξασφαλιζόταν η ελάχιστη απόσταση της εσοχής από το πλαϊνό όριο του οικοπέδου. Βέβαια έχουν ζητήσει σαν συμπληρωματικά της παναγιάς τα μάτια (Δ.Κ., κάτοψη δώματος και όψη :shock:). Τώρα τα τελευταία δύο τι ακριβώς τα θέλουν δεν μπορώ να καταλάβω...

Γενικά άποψή μου είναι ότι τακτοποιείται ότι έχει μετρήσει στον όγκο βάσει διαγράμματος κάλυψης + ότι χώροι υπάρχουν μέσα στον αρχικό όγκο του κτιρίου άσχετα αν έχουν μετρήσει ή όχι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.