Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Κάν'το... το σκέφτεσαι; Εδώ δεν υπάρχουν κυρώσεις γιαυτόν που γλυτώνει τα λεφτά, θα υπάρχουν για σένα;

Αλλωστε - κι έχει ξανασυζητηθεί - δεν είσαι αναγκασμένος να έχεις λεφτά εξ΄ αρχής για όλα τα παράνομα, αν ήταν υπόγειο δηλαδή δεν θα είχες δικαίωμα να μην το δηλώσεις αλλά να το ξανακάνεις βοηθητικό χώρο; Βρήκες λεφτά, το δηλώνεις και αυτό... Απλά...

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση που πραγματικα με εχει μπερδεψει? ισογειο καταστημα με Ο.Α. του '79 αποτελουμενο απο ενα χωρο καταστηματοσ και ενα χωρο αποθηκης. Τι εκανε ο ιδιοκτητης πριν απο πολλα χρονια, χωρισε το καταστημα καθετα και το εκανε 2 περνοντας και τις αποθηκες μεχρι τωρα το χρεισιμοποιουσε ο ιδιος .βγαινοντας στη συνταξη το νοικιασε ,μπακαλικο, ο γιος τωρα στο 2 θελει να κανει καταστημα υγειονομικου ενδιαφεροντοσ , ουζερι. Μπορω αυτες τις αλλαγες απο αποθηκη σε καταστημα να τις ενταξω στο Ν3843/10? Ρωτωντας στη πολεοδομια μου απαντησαν αρνητικα γιατι λεει ναι μεν αποθηκη τοτε αλλα μετρουσε στη δομηση της Ο.Α. και θελουν αλλαγη χρησης και εσωτερικη διαρυθμιση . ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας κυριοι μηχανικοι.οπως βλεπετε ειμαι νεος και εχω ενα προβλημα.μου εχει τυχη μια τακτοποιηση ημιυπαιθριου χωρου.το κτηριο ειναι του 65,αρα δεν υπαρχουν ημιυπαιθριοι χωροι αλλα το θεμα μου ειναι οτι η κατοικια βρισκεται στο υπογειο που οσο και αν εψαξα δεν βρηκα κατοψη υπογειου.βρηκα μονο κατοψη ισογειου η οποια δεν εχει καμια σχεση με την πραγαμτικοτητα,λειπει ενα διαμερισμα.επισης εχω και τα σχεδια για την αποχετευση,κατα περιεργο τροπο στα σχεδια αυτα υπαρχει το διαμερισμα που λειπει απο την κατοψη ισογειου.στην τομη που υπαρχη δεν φαινεται να υπαρχει κατοικια στο υπογειο.αν καταλαβα καλα πρεπει να γινει αλλαγη χρησης σωστα?πως μπορω να υπολογισω το ποσο του προστιμου?συγγνωμη αλλα θελω την βοηθεια σας....ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα! έχω η/χ και μπαλκόνι που έχει ενωθεί και έχει γίνει αποθήκη.

Για το μπαλκόνι ξέρω ότι δεν υπαγεται στη ρύθμιση. Ο η/χ που μετατράπηκε σε αποθήκη μπορεί να υπαχθεί ή είναι από βοηθητική χρήση σε βοηθητική, οπότε όχι? Στην πολεοδομία που ρωτησα μου είπαν να το δηλώσω ως χώρο κατοικίας και να το βάλω. Είναι σωστό ή θα μπει ο ιδιοκτήτης στη διαδικασία να πληρώσει για κάτι που δε γινόταν?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.δωμα σε πολυκατοικια φαινεται στα σχεδια της αδειας(γοκ '73).το σχεδιο κατοψης γραφει σαν χρηση .. δωμα..στην πραξη ειναι δωματιο -κατοικια.χρειαζεται τακτοποιηση η δεν απαιτειται?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.δωμα σε πολυκατοικια φαινεται στα σχεδια της αδειας(γοκ '73).το σχεδιο κατοψης γραφει σαν χρηση .. δωμα..στην πραξη ειναι δωματιο -κατοικια.χρειαζεται τακτοποιηση η δεν απαιτειται?

 

Στον παλαιότερο ΓΟΚ που αναφέρεις υπήρχαν και κάτι διατάξεις για το δώμα που έδιναν πάτημα για αυτές τις «καλλιτεχνικές» αυθαιρεσίες. Συν κάποια τετραγωνικά (12) για πλυσταριό κλπ

 

Οπότε επειδή όπως λες σήμερα είναι καραμπινάτο διαμέρισμα και όχι με τις υποπεριπτώσεις «καλλιτεχνικών» αυθαιρεσιών ρίξε μια τακτοποίηση

Να βγάλει κάνα φράγκο το κράτος και να είναι επικαιροποιημενος ο πελάτης σου με του 2010 «καλλιτεχνικές» διαδικασίες.

 

Αν ήταν σπίτι μου εγώ θα έκανα την «σημερινή» ταχτοποίηση. Ούτε δάνειο από τράπεζα δεν παίρνει τώρα όπως είναι. Ενώ με την ταχτοποίηση παίρνει κανονικότατα.

 

Δώσε ιδιαίτερη προσοχή όμως στον τίτλο ιδιοκτησίας που έχει πριν ξεκινήσεις να τρέχεις ανέξοδα? Τα δώματα είναι κοινόχρηστα, αν έχει για το συγκεκριμένο τμήμα αποκλειστική χρήση, νομή, ή ιδιοκτησία

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τακτοποίηση.

Στην ουσία έχει κάνει αυθαίρετη αλλαγή χρήση επί νομίμου περιγράμματος.

Κάτι σαν τα στεγασμένα γκαράζ του ΓΟΚ85 που έγιναν σπίτια γραφεία κλπ.

Οπότε κάνε τακτοποίηση χωρίς πολλές άλλες σκέψεις, συμφέρει και τελειώνει

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα! έχω η/χ και μπαλκόνι που έχει ενωθεί και έχει γίνει αποθήκη.

Για το μπαλκόνι ξέρω ότι δεν υπαγεται στη ρύθμιση. Ο η/χ που μετατράπηκε σε αποθήκη μπορεί να υπαχθεί ή είναι από βοηθητική χρήση σε βοηθητική, οπότε όχι? Στην πολεοδομία που ρωτησα μου είπαν να το δηλώσω ως χώρο κατοικίας και να το βάλω. Είναι σωστό ή θα μπει ο ιδιοκτήτης στη διαδικασία να πληρώσει για κάτι που δε γινόταν?

 

Δεν υπάρχει χρήση "αποθήκη" μέσα σε μια κατοικία. Κατοικία είναι ο κλεισμένος ημιυπαίθριος όπως σωστά σου είπαν στην πολεοδομία. Τη χρήση την εξετάζουμε μέχρι επιπέδου οριζόντιας ιδιοκτησίας και όχι παρακάτω (τα δωμάτια). Ο χώρος βρίσκεται εντός οριζόντιας ιδιοκτησίας χαρακτηρισμένης ως "κατοικία" και άρα θα μπει "κατοικία" και στη χρήση αυτού του χώρου εφόσον έκλεισε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.