Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

 

Σε οικοδομική άδεια του 2005 έχουν κατασκευαστεί τα μπετά το 2006 και μέχρι σήμερα δεν έχουν γίνει άλλες εργασίες. Πριν από δυο εβδομάδες ο ιδιοκτήτης ξεκίνησε να κτίζει τους εσωτερικούς χώρους, όπου θέλει να κλίσει Η/Χ, και έχει κάνει και αλλαγές και στο εσωτερικό χώρο- άλλη διαμόρφωση διαφορετική από τα σχέδια.

 

Τι προτείνεται να γίνει :

 

Α- να δηλώσει τους Η/Χ ; μπορεί να το κάνει τώρα

Β- έχει μαλώσει με τον μηχανικό του και μου πρότεινε να το αναλάβω – αλλαγή επιβλέποντα και νέα διαμόρφωση χώρου

 

Σε δύσκολους καιρούς δεν λέμε όχι!!!

 

Θα ήθελα την γνώμη σας καταρχήν στο πρώτο θέμα πως πρέπει να κινηθώ

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Α. Κανονικά δεν γίνεται να κάνει ρυθμιση σε χώρους που δεν έχουν ήδη αλάξει χρήση

Προσοχή θα το ανακαλύψουν κατά την αναθεώρσηση της άδειας

 

Β. Ο παλιος μηχανικός δηλώνει παραίτηση. Αποδεσμευεται. Γίνεται αυτοψία.

Βγάζεις αδεια αναθεωρησης λόγω εσωτερικών διαρρυθμίσεων & αλλαγής μηχανικού.

 

Ο ιδιοκτήτης να σταματίσει άμεσα τις εργασίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Εμφανίστηκε μια περίπτωση τακτοποίησης φωταγωγού που εκτείνεται σε 3 ορόφους. Ο πρώτος τον εκμεταλλεύεται τοποθετώντας και λειτουργώντας εκει πλυντήρια, στεγνωτήρια κ.α., τον έχει δε κλείσει σε ένα σημείο του με μια μικρή τζαμαρία.

 

1)Τακτοποιείται ο εν λόγω και σε αυτήν την περίπτωση είναι αναγκαίο να κλείσει και από επάνω/να είναι στεγασμένος;

2)Χρειάζεται συγκατάθεση έγγραφη υπολοίπων γειτόνων;

3)Υπάγεται στην περίπτωση μετατροπής ΄χώρου βοηθητικής χρήσης σε κύριας;

 

Σας ευχαριστώ, καλή εβδομάδα να έχουμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Σήμερα πήγα στην πολεοδομία να κόψω τα παράβολα για τους Η/Χ δύο πελατών μου, και πριν λίγο είδα ότι έχει γίνει λάθος και μου έχουν κόψει και τα δύο παράβολα στο ίδιο όνομα.

Δεν είμαι σίγουρη αν έχω κάνει εγώ ή ο υπάλληλος εκεί το λάθος.

Αν βάλω και τα δύο παράβολα στον πελάτη στο όνομα του οποίου κόπηκαν θα του αφαιρεθούν τα 500€ (250 +250) από το πρόστιμο στην συνέχεια η θα πάνε χαμένα τα 250 €?

Link to comment
Share on other sites

EEvangelia ισχυει το παρακατω:

 

Εγκυκλιος 19 /26-11-2010

 

3. Σε περίπτωση υποβολής περισσοτέρων παραβόλων για το ίδιο ακίνητο

συμψηφίζονται κατά τον υπολογισμό του ειδικού προστίμου του άρθρου 6, του ν.

3843/10.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.. Σήμερα πήγα στην πολεοδομία να κόψω τα παράβολα για τους Η/Χ δύο πελατών μου, και πριν λίγο είδα ότι έχει γίνει λάθος και μου έχουν κόψει και τα δύο παράβολα στο ίδιο όνομα.

Δεν είμαι σίγουρη αν έχω κάνει εγώ ή ο υπάλληλος εκεί το λάθος.

Αν βάλω και τα δύο παράβολα στον πελάτη στο όνομα του οποίου κόπηκαν θα του αφαιρεθούν τα 500€ (250 +250) από το πρόστιμο στην συνέχεια η θα πάνε χαμένα τα 250 €?

 

Το παράβολο κόβεται ένα των 250ευρώ για Η/Χ ανά ιδιοκτησία ανεξαρτήτως του αριθμού τους. Δηλαδή είτε 1 Η/Χ είτε 3 Η/Χ στο ίδιο ακίνητο κόβεις ένα παράβολο.

 

Σε περίπτωση που σε μια ιδιοκτησία τακτοποιείς Η/Χ και ένα άλλο χώρο όπως πυλωτή, σοφίτα ή υπόγειο κόβεις 2 παράβολα:

1 για Η/Χ των 250ευρώ

1 για άλλους χώρους 350 ευρώ.

 

Αν από λάθος κόπηκαν 2 παράβολα των 250 ευρώ δεν μπορείς το ένα να το χρησιμοποιήσεις για μια ιδιοκτησία.

Αρα αν ο εν λόγω ιδιοκτήτης έχει κι άλλο ακίνητο με Η/Χ το βάζεις εκεί αλλιώς πας εφορία και αλλάζεις το όνομα στο παράβολο.

Συμψηφισμός δύο παραβόλων των 250ευρώ για μια ιδικτησία δεν γίνεται γιατί δεν μπορείς καν να τα καταθέσεις μαζί σε ένα φάκελο.

 

Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση

 

Σε οικοδομική άδεια του 2005 έχουν κατασκευαστεί τα μπετά το 2006 και μέχρι σήμερα δεν έχουν γίνει άλλες εργασίες. Πριν από δυο εβδομάδες ο ιδιοκτήτης ξεκίνησε να κτίζει τους εσωτερικούς χώρους, όπου θέλει να κλίσει Η/Χ, και έχει κάνει και αλλαγές και στο εσωτερικό χώρο- άλλη διαμόρφωση διαφορετική από τα σχέδια.

 

Τι προτείνεται να γίνει :

 

Α- να δηλώσει τους Η/Χ ; μπορεί να το κάνει τώρα

Β- έχει μαλώσει με τον μηχανικό του και μου πρότεινε να το αναλάβω – αλλαγή επιβλέποντα και νέα διαμόρφωση χώρου

 

Σε δύσκολους καιρούς δεν λέμε όχι!!!

 

Θα ήθελα την γνώμη σας καταρχήν στο πρώτο θέμα πως πρέπει να κινηθώ

 

Ευχαριστώ

 

1. Σύμφωνα με την τελευταία Εγκύκλιο νομίζω την 1. Μπορείς "αρκεί η ημερομηνία που θα κάνει την αίτηση ο ιδιοκτήτης να είναι μεταγενέστερη της κατασκευής των χώρων", συνεπώς ως τον Ιούνιο του 11 προλαβαίνεις να τους χτίσεις....

2. Μάλιστα θέλει δήλωση νέας ανάληψης και παραίτησης του μηχανικού του ο οποίος πρέπει να πληρωθεί για ότι εργασίες έχουν γίνει.......

 

Καλησπέρα παιδιά. Εμφανίστηκε μια περίπτωση τακτοποίησης φωταγωγού που εκτείνεται σε 3 ορόφους. Ο πρώτος τον εκμεταλλεύεται τοποθετώντας και λειτουργώντας εκει πλυντήρια, στεγνωτήρια κ.α., τον έχει δε κλείσει σε ένα σημείο του με μια μικρή τζαμαρία.

 

1)Τακτοποιείται ο εν λόγω και σε αυτήν την περίπτωση είναι αναγκαίο να κλείσει και από επάνω/να είναι στεγασμένος;

2)Χρειάζεται συγκατάθεση έγγραφη υπολοίπων γειτόνων;

3)Υπάγεται στην περίπτωση μετατροπής ΄χώρου βοηθητικής χρήσης σε κύριας;

 

Σας ευχαριστώ, καλή εβδομάδα να έχουμε..

1.Ναι, δεν είναι υποχρεωτικό να στεγαστεί.....

2. Οχι

3. Ναι, αν δεν στεγαστεί βέβαια τι είδους χώρος είναι, κλειστός? + το δικαίωμα ότι το να στεγαστεί δίνει και το δικαίωμα στους απο πάνω να ταχτοποιήσουν

 

Highlander

 

Καλησπέρα.. Σήμερα πήγα στην πολεοδομία να κόψω τα παράβολα για τους Η/Χ δύο πελατών μου, και πριν λίγο είδα ότι έχει γίνει λάθος και μου έχουν κόψει και τα δύο παράβολα στο ίδιο όνομα.

Δεν είμαι σίγουρη αν έχω κάνει εγώ ή ο υπάλληλος εκεί το λάθος.

Αν βάλω και τα δύο παράβολα στον πελάτη στο όνομα του οποίου κόπηκαν θα του αφαιρεθούν τα 500€ (250 +250) από το πρόστιμο στην συνέχεια η θα πάνε χαμένα τα 250 €?

 

Αν ο πελάτης σου έχει δώσει 500 € ισχύει ότι σου λέει ο Μανόλις Γκον παραπάνω, επειδή όμως μάλλον δεν σου έχει δώσει πας πίσω στην εφορία και ζητάς τα λεφτά σου πίσω

Link to comment
Share on other sites

EEvangelia:

εφόσον έκοψες 2 παράβολα των 250euro στον ίδιο πελάτη, δε γινεται να τα χρησιμοποιήσεις για το ίδιο ακίνητο.

Η συγκεκριμένη εγκύκλιος αναφέρεται στην περίπτωση όπου το ίδιο ακίνητο έχει παράβολα 250 και 350 euro.

Εν προκειμένω, λοιπόν, μπορείς EEvangelia να πας να αλλάξεις το όνομα στο δεύτερο παράβολο, και να το βάλεις στο όνομα του άλλου ιδιοκτήτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έθεσα το θέμα για τακτοποίηση με Ν.3843/10 αλλαγής χρήσης αγροτικής αποθήκης σε κατοικία εκτός σχεδίου αλλά δεν απάντησε κανένας.

Επανέρχομαι λοιπόν:

Αγροτική αποθήκη με αδεια κατά παρέκλιση από Δν/ση Γεωργίας κλπ. μετατράπηκε σε κατοικία. Η πολεοδομία λέει ότι έκανε ερώτημα και το υπουργείο απάντησε προφορικά ότι δεν γίνεται διότι ή αγρ. αποθήκη είναι χώρος κυριας χρήσης !!!. Σε δική μου τηλ. επικοινωνία μου είπαν ότι, όχι!!! δεν ισχύει ο κτιριοδμικός, είναι χώρος κυριας χρήσης (που μέτησε στο Σ.Δ.) να πάει να βγάλει άδεια. Όμως τους λέω ότι δεν μπορεί να εκδωθεί άδεια διότι το κτίσμα κτίσθηκε με μειωμένες αποστάσεις (παρέκλιση Δνσης Γεωργίας), και απαντάνε ΆΑΑ τότε δεν ξέρουμε να βρείς αυτόν που το χρεώθηκε.

Από τότε απάντηση δεν ήρθε και ο υπάλληλος της πολεοδομίας και φίλος, δεν παραλαμβάνει το φάκελο και ο ιδιοκτήτης με έχει πρήξει.

Τιποτα κανείς???

 

Καλημερα!

Ειχα μια περιπτωση παρομοια με τη δικη σου, με μια αγροτικη αποθηκη που ειχε αδεια απο τη Δ/νση Γεωργίας. Ο υπάλληλος της πολεοδομίας αρχικά μου ειπε οτι μπορει να τακτοποιηθεί αλλα στην πορεια αρχισε να δημιουργεί προβλήματα( "δε βρισκω το φακελο", 'ελα αυριο"...κτλ). Αργότερα μου ειπε ότι δεν μπορει να τακτοποιηθει γιατι είναι χωρος κύριας χρησης. Πηρα τηλεφωνο στο υπουργείο κ μου ειπαν οτι γίνεται κ να πιεσω τον υπάλληλο! Τελικά, τακτοποιήθηκε η υπόθεση, μετα από 10 τουλαχιστον επισκεψεις μου στην πολεοδομια, μετα από απειρα νευρα κ πολυ χαμενο χρονο...μαλλον ο υπάλληλος ηθελε κατι παραπανω...που με 232 ευρω αμοιβη, δε νομιζω οτι ποτε θα επαιρνε τιποτα!!! Τελος παντων, η αγροτική αποθηκη ΔΕΝ ειναι χωρος κυριας χρησης, απλα καποιοι προσπαθουν απο καμια διφορουμενη κατασταση να κερδισουν κατι...

Κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.