Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

ntside.

Μπορουν με δικο τους ρισκο. Εννοω να τους κλεισουν προτου γινει καποιος πιθανος ελεγχος. Το ιδιο εχουν κανει πολλοι με τις πιλοτες τους.

Εγω θα τους ενημερωνα για το πιθανο ''ρισκο'' και θα αφηνα σ'αυτους την αποφαση.

Link to comment
Share on other sites

1o Ερώτημα: Επειδή υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης σε πολεοδομία δεν μου επιτρέπουν να τακτοποιήσω πυλωτή. Μου λένε να το κάνω νόμιμο με άδεια και όχι με τακτοποίηση.

2ο. Ερώτημα: Στην είσοδο πολυκατοικίας του 80 ,αριστερά και δεξιά υπάρχουν καταστήματα με πατάρι, συνολικού ύψους περίπου 6 μέτρα. Ανάμεσα από τα καταστήματα υπάρχει η είσοδος όπως είπαμε αλλά πάνω από την είσοδο υπάρχει υμιοροφος που έχει ένα χώρο που αναφέρεται ως κοινόχρηστος. Αυτό τον χώρο θέλω να τον κλείσω (το έχω ήδη κάνει) και να τον μετατρέψω σε γραφείο ή γκαρσονιέρα. Στην περιγραφή του συμβολαίου ο χώρος αυτός αναφέρεται ως κοινόχρηστος χωρίς να περιγράφεται αναλυτικά όπως οι υπόλοιποι χώροι. Κάποιος συνάδερφος μου είπε ότι δεν μπορεί να τακτοποιηθεί τέτοιος χώρος.

post-39-131887271098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

O συναδελφος σου ελεγε βλακειες....ο χωρος τακτοποιειται κανονικοτατα...

Η δυσκολια εγκειται στο ιδιοκτησιακο.

Ο χωρος αυτος, απο την στιγμη που οπως λες εχει ηδη κλεισει...σε ποιον ανηκει? Και με τι συμβολαιο αφου οπως λες περιγραφεται ως κοινοχρηστος?

οτι γινεται γινεται παντως....σιγουρα...απλα μυριζομαι μπλεξιμο με λοιπους συνιδιοκτητες....

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικια εχει δυο αδερφια ιδιοκτητες. Το συγκεκριμενο ανηκει στον εναν και ο αλλος δεν εχει θεμα.

Περιγραφεται στο αρχικο συμβολαιο της ανεγερσης της πολυκατοικιας το 80.

Link to comment
Share on other sites

1o Ερώτημα: Επειδή υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης σε πολεοδομία δεν μου επιτρέπουν να τακτοποιήσω πυλωτή. Μου λένε να το κάνω νόμιμο με άδεια και όχι με τακτοποίηση. ....

 

O συναδελφος σου ελεγε βλακειες....ο χωρος τακτοποιειται κανονικοτατα... .....

 

salpigoal

Ομως εδω λεει αλλα: http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=17547&page=17

οτι δεν μπορουμε να το τακτοποιησουμε αν υπαρχει υπολοιπο δομησης...!! Τι ισχυει;

Link to comment
Share on other sites

Gio

 

Δεν έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα, αρκει να αποδείξεις ότι πρόκειται για συνιδιοκτησία! (http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=17547&page=17 δες σχόλιο #165)Σε ποιον ανήκει αυτος ο Κ.Χ. δν είναι θέμα που απασχολεί την πολεοδμία. Δες Εγκ 8 παρ. 17.

 

Μου έχει τύχη τέτοι περίπτωση και απλά απέδειξα την συνιδιοκτησια!Μην αγχωνεσαι, ελπίζω να βοήθησα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ολο θεμα με το υπολοιπο του σ.δ, έχει προκύψει απο μια εγκυκλιο της ΔΟΚΚ που εστειλε μια υπαλληλος σε μια πολεοδομια, χωρις να ξερει και η ιδια (αλιμονο αλλωστε....) την κρισιμοτητα και την σημασια του θεματος.

Απαντησε λοιπον ελαφρα την καρδια, οτι οχι δεν τακτοποιουνται χωροι με υπολοιπο σ.δ χωρις να διευκρινησει τους ορους και τις προυποθεσεις που ισχυει αυτο.

Για οποιον διαβασει την εγκυκλιο θα καταλαβαει τι εννοω..

Αρκει να πω οτι εχω μιλησει με 2 προισταμενους στα τμηματα αυθαιρετων πολεοδομιων και οι 2 μου εχουν πει το ιδιο πραγμα : Την ψαχνουμε να την βρουμε στα τηλεφωνα να μας δωσει διευκρινησεις επι του θεματος και η τυπισσα εχει εξαφανιστει.

Τα συμπερασματα δικα σας....

 

@ gio

 

Νομιζα οτι ηταν δυο διαφορετικες περιπτωσεις ετσι οπως το ειχες γραψει.

Αν οντως εχεις υπολοιπο δομησης, το πιο σωφρον θα ηταν να πας απο την πολεοδομια σου και να ρωτησεις αν δεχονται τακτοποιησεις με υπολοιπο σ΄.δ γιατι πολυ απλα, οι μισες δεχονται και οι αλλες μισες οχι....(μαλλον οι περισσοτερες δεχονται...)

Μπουρδελο με τα ολα του.....

 

Α και εννοειται δεν ρωτας ΠΟΤΕ υπαλληλο....στον προισταμενο κατ ευθειαν (εκτος και αν ειναι στην Αργυρουπολη που ο ανθρωπος ειναι τρεις λαλουν και 2 χορευουν) για να παρεις και υπευθυνη απαντηση...

Link to comment
Share on other sites

Φιλος θελει να μετατρεψει δυο υπογειες θεσεις parking σε διαμερισμα.

Το θεμα ειναι στο σχεδια φαινεται λεβητοστασιο και στην πραξη το λεβητοστασιο

εχει μεταφερθει αλλου.

 

Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

Το περναω και δεν δειχνω την παλια θεση του λεβητοστασιου, που ομως

ετσι εχει περαστει στην αδεια;

 

Ευχαριστω οποιος βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.