Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Εφόσον έχει μετρηθεί το εμβαδόν του χώρου αυτού στη δόμηση τότε αλλάζει με οικοδομική άδεια αλλαγής χρήσης και εσωτερικών διαρρυθμίσεων.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Μanolis gon.

Πάντως έδειξα τις δύο οικοδομικές άδειες και το διάγραμμα κάλυψης και μου είπαν ότι ρυθμίζεται με το ν 3843/ 2010, διότι αν και μετράει στη δόμηση, είναι βοηθητικός χώρος η αποθήκη.

 

τότε τα έβαζαν όλα στη δόμηση ακόμα και το αδιαμόρφωτο ισόγειο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδια, μια ερωτηση:

Σε εμπορικο κεντρο, υπαρχουν 2 Η/Υ που αναμεσα τους εχουν "ΒΑΤΟ ΔΩΜΑ".

Το Βατο δωμα ειναι εντος του εγκεκριμενου κτιριακου ογκου και μαλιστα, συμφωνα με την αδεια, εχει μετρησει και στην ΚΑΛΥΨΗ...

 

Θα προσωρουσατε σε τακτοποιηση των παραπανω χωρων με τον 3843?

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι να θέσω μια απορία. Υπόγειος χώρος παρκινγκ που έχει προσμετρηθεί στο συντελεστή δόμησης και έχει μετατραπεί σε κατοικία τακτοποιείται με το Ν3843?

Link to comment
Share on other sites

i_las

Μπορει να τακτοποιηθει.

Το οτι εχει μετρησει στην δόμηση με μπερδέυει. Αυτά τα τετραγωνικά πανε χαμένα απο την στιγμή που πρόκειται για τακτοποιηση και οχι για νομιμοποίηση;

Link to comment
Share on other sites

Εάν τηρούνται οι όροι φωτισμού και αερισμού μπορεί να γίνει και κανονική αλλαγή χρήσης εκτός 3843

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα όποιος γνωρίζει να βοηθήσει. Έχω περίπτωση πελάτη που θέλει να ρυθμίσει αλλαγή χρήσης. Η οικοδομική άδεια βγήκε ως εξής: ισόγειο-αποθήκη (μετράει κανονικά στη δόμηση) και 1ος όροφος-κατοικία. Το ισόγειο πλέον λειτουργεί ως κατοικία. Μπορεί αυτή η αλλαγή χρήσης (δεν έχει γίνει υπέρβαση δόμησης) να ρυθμιστεί με τον 3843, όπως υποστηρίζει η πολεοδομία του Δήμου της περιοχής μου; Αντίθετα η πολεοδομία της Νομαρχίας, στην οποία έχει εκδοθεί η οικοδομική άδεια, υποστηρίζει ότι πρέπει να βγει νέα άδεια αλλαγής χρήσης. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Αν η αλλαγή χρήσης έχει πραγματοποιηθεί, τότε θέλει άδεια νομιμοποίησης της αλλαγής χρήσης, εκτός και αν η πολεοδομία που ανήκει, καλυφθεί με νέα άδεια αλλαγής χρήσης.Ο 3843 πάντως είναι εκτός παιχνιδιού.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα!

Μήπως ξέρει κανείς να με βοηθήσει. Σε οικοδομή με πυλωτή μεγάλωσε η είσοδος σε βάρος της πυλωτής. Μπορώ να το πάω με το 3843? Έχω μπερδευτεί γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να θεωρήσω ότι η είσοδος είναι χώρος κυρίας χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.