Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Τακτοποιείς τον Η/Χ με τον 3843 και το μπαλκόνι με τον 4014. Ο Η/Χ θα τακτοποιηθεί για 40 χρόνια ενώ το μπαλκόνι για 30.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ,

Έστω ημιυπαίθριος που έχει κλειστεί και βλέπει (έχει πρόσβαση) σε εξώστη που στη κάτοψη αναφέρεται ως βη βατή αρχιτεκτονική προεξοχή.

Τακτοποίηση η/χ με 3843 και εξώστη με 4014?

Δεν είμαι σίγουρος έαν τηρούνται τα 40cm της αρχιτεκτονικής προεξοχής μιας και δεν έχω κάνει αυτοψία αλλά έχω την αίσθηση πως όχι..

Ο συγκεκριμένος εξώστης , βρίσκεται στον ακάλυπτο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Ο κοινόχρηστος χώρος εισόδου να έχει μετρήσει στη δόμηση; Είσαι σίγουρος; Και έτσι να είναι δε βλέπω κάποιον περιορισμό από τον 3843. Αλλαγή χρήσης κάνεις. Και η χρήση είναι δεδομένο ότι άλλαξε.

Έχεις δίκιο δεν μετράει. Αν μετρούσε όμως θα υπήρχε πρόβλημα αφού είπαμε πως μες τη φιλοσοφία του νόμου μία από τις σοφιστίες είναι πως ό,τι μετράει στη δόμηση = κύρια χρήση. Άρα θα εκλαμβάνονταν από κύρια σε κύρια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ένας πελάτης θέλει να τακτοποιήσει μία πυλωτή που έχει κλείσει και χρησιμοποιεί σαν αποθήκη, και επίσης έναν υπόγειο χώρο, που βρίσκεται σε συνέχει της πυλωτής,που προέκυψε ανοίγοντας μία πόρτα στο τοιχίο της θεμελίωσης του κτιρίου, όπως μου είπε :roll:, και χρησιμοποιεί επίσης σαν αποθήκη.

Επισυνάπτω και δυο πρόχειρα σχέδια για να γίνω πιο κατανοητή.

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

 

-Η πυλωτή τακτοποιείτε με τον νόμο ημιυπαιθρίων, αν δε κάνω λάθος. Ο υπόγειος χώρος που δημιούργησε κάτω από σπίτι, τακτοποιείτε με την ρύθμιση των αυθαιρέτων? Και αν γίνεται κάτι τέτοιο θα τακτοποιήσω κάθε χώρο ξεχωριστά?

 

Μήπως γίνεται να τους εντάξω και τους δυο χώρους σε μία ρύθμιση?

 

Ευχαριστώ πολύ. :)

post-52737-131887278945_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η πυλωτή όπως τη δείχνεις είναι από την άδεια? Αν ναι τακτοποιείται με τον 3843. Τώρα το υπόγειο που άνοιξε μια πόρτα στο τοιχείο . . . ? Σίγουρα όχι με 3843. Οπότε σίγουρα δεν εντάσσονται σε μία ρύθμιση.

Link to comment
Share on other sites

χώρος πυλωτής δηλωμένος στα σχέδια σαν βοηθητικός χώρος(αποθήκη) μετατράπηκε σε χώρο κύριας χρήσης.

η ερώτησή μου είναι όταν δηλώνουμε τα τετραγωνικά το δηλώνουμε σαν ακίνητο πρώτης κατοικίας, άλλης κατοικίας ή άλλη χρήση?

από τι εξαρτάται αυτός ο ορισμός?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

έχω μία τακτοποίηση αυθαιρέτου και θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί σοφίτα ( μέσο ύψος 1.85 και max 2.40) να δηλωθεί μόνο τμηματικά (μερικώς) ως βοηθητικός χώρος, παρόλο που διαθέτει υπνοδωμάτια. Μελετώντας τον Κτιριοδομικό μπερδεύομαι περισσότερο. Στον διαχωρισμό-προσδιορισμό κύριας ή βοηθητικής χρήσης αναφέρει μόνο ελάχιστα ύψη.

Συγκεκριμένα: Μπορώ να δηλώσω για το τμήμα της σοφίτας με ύψος <2.40 ότι είναι βοηθητικός χώρος και για το υπόλοιπο που είναι ίσο με 2.40(!) ότι είναι κύριας χρήσης ή μήπως σοφίτα και κύρια χρήση δεν συμβιβάζονται;

 

ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

οικ. άδεια του ΄88 που αφορά προσθήκη β' ορόφου έχει στα σχέδια χώρο 3.60επί3.60 που χαρακτηρίζεται ως στεγασμένη βεράντα (σημειώνω εντός ιδεατού στερεού και κάλυψης) στα σχέδια. αν βγάζαμε σήμερα την άδεια αυτό υποχρεωτικά το ονομάζουμε Η/Μ χώρο (στεγασμένος χώρος οριζόμενος με 4 κολόνες). έχω δικαίωμα να πάω με τον ν.3843 ή όχι? παρακαλώ για την βοήθεια σας γιατί δεν ασχολήθηκα καθόλου με τους Η/Μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.