Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Εφόσον η άδεια είναι του 88, έχει εκδοθεί με τον ΓΟΚ85 οπότε υπήρχε η έννοια του ΗΧ και έπρεπε να αναφέρεται.Τέλος πάντων, τσέκαρε αν μετράει στον εγκεκριμένο στο διάγραμμα κάλυψης όγκο της οικοδομής και αν μετράει τότε πας και με τον 3843.

Link to comment
Share on other sites

βλέπω στο Δ.Κ. ότι δεν το υπολογίζει στον όγκο, άσχετα αν είναι εντός καλύψεως , άρα μάλλον δεν γίνεται!!! ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε υπάρχον κατάστημα (το οποίο στην άδεια φαίνεται σαν ημιυπόγειο) είναι εφικτό με κάποιο τρόπο να μπορέσει να αλλαχτεί στην Οικ. άδεια και να φαίνεται σαν ισόγειο ?

Ο λόγος είναι υγειονομικού χαρακτήρα, η κυρία θέλει να το νοικιάσει, έχουν ενδιαφερθεί 2 άτομα που το χρειάζονται σαν αποθήκη τροφίμων αλλά λόγω του ότι φάινεται στην άδεια σαν ημιυπόγειο , θα έχουν πρόβλημα με το υγειονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Ένας πελάτης θέλει να τακτοποιήσει μία πυλωτή που έχει κλείσει και χρησιμοποιεί σαν αποθήκη, ...

 

Αντιστοιχα, εχω πελατη που εκλεισε τμημα της πυλωτης μεγαλωνοντας το χωρο εισοδου της δυόροφης οικοδομης του. Τακτοποιειται αυτη η παραβαση?

Καθοτι δεν ειναι χωρος κυριας χρησης ο χωρος εισοδου...

Link to comment
Share on other sites

Σε υπάρχον κατάστημα (το οποίο στην άδεια φαίνεται σαν ημιυπόγειο) είναι εφικτό με κάποιο τρόπο να μπορέσει να αλλαχτεί στην Οικ. άδεια και να φαίνεται σαν ισόγειο ?

 

Εχει κάποια σχέση η ερώτηση αυτή με τον 3843? Αν ναι που ακριβώς γιατι από εκεί θα βγει και η απάντηση

 

 

εκλεισε τμημα της πυλωτης μεγαλωνοντας το χωρο εισοδου της δυόροφης οικοδομης του. Τακτοποιειται αυτη η παραβαση?

Καθοτι δεν ειναι χωρος κυριας χρησης ο χωρος εισοδου...

 

Στις πιλοτες μπορείς να τακτοποιήσεις σε βοηθητικό χώρο.Εγκύκλιος 19 παρ.10

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι S.O.S.

Έχει κατασκευαστεί πατάρι σε κατάστημα το οποίο φιλοξενεί η/μ εγκαταστάσεις (κλιματισμός). Μου είπαν στην πολεοδομία ανατολικής Θεσ/νίκης ότι δεν τακτοποιείται γιατί δεν μετατράπηκε σε χώρο κύριας χρήσης (άρθρο 5, παρ. 1α) αλλά σε βοηθητικό. Τους είπα ότι αν δεν σας το έλεγα δε θα τακτοποείτο? Μου απάντησαν θετικά, αλλά θα ήμουν εκτεθειμένος σε περίπτωση αυτοψίας. Ευσταθεί η επίκληση του αρθ. 5 παρ.1α ? Αν ναι να πάρω το ρίσκο μιας πιθανής αυτοψίας και να το δηλώσω ως κύρια χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Σε ερώτηση ενδιαφερόμενου για τακτοποίηση ημιυπαίθριου 0,30 x 2,80 = 0,84 τ.μ., απάντησα αρνητικά, πως δεν χρειάζεται. Θεωρώ πως είναι μεγάλη κοροιδία.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.

Κατοικία με άδεια του 2005 με επέκταση ισχύος μέχρι το 2013, η οποία εν τέλει πήρε ρεύμα το 2009, μετά τη δημοσίευση του νόμου, με βεβαίωση μηχανικού ότι όλα έγιναν βάσει της αδείας, μπορεί να υπαχθεί στο νόμο?

Στο νόμο δεν αναφέρεται το πότε έγινε η αυθαιρεσία αλλά το πότε εκδόθηκε η οικοδομική άδεια. Με αυτή τη λογική, και φυσικά επειδή προκύπτει μικρότερο ποσό σε σχέση με τον 4014 δε θα μπορούσα να το περάσω?

 

Ερώτηση νο 2.

Τι γίνεται με τα επιπλέον τετραγωνικά που έχουν τακτοποιηθεί? Θα πρέπει να δηλωθούν στο δήμο, στη ΔΕΗ κτλ? Πρέπει στην φορολογική δήλωση να φαίνονται τα νέα τετραγωνικά?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει τακτοποιήσει κανένας συνάδελφος πέργκολα,

η οποία έχει προσμετρηθεί στον συντελ. όγκου στο

διάγραμμα κάλυψης της οικοδομής με τον 3843/10?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Νέος μηχανικός είμαι και θέλω τα φώτα σας!

Κτίριο έχει:

α)άδεια του 1982 "Νέα διώροφη οικοδομή με αδιαμόρφωτο ισόγειο" και

β)άδεια του 1984 " Αναθεώρηση της 1982 άδειας με κτίσιμο αδιαμόρφωτου ισογείου".

Στην τελευταία άδεια του 1984 έχει προσμετρηθεί στη δόμηση ολόκληρη η επιφάνεια του ισογείου ως χώρος αποθήκης, όπως προκύπτει από το στέλεχος και το διάγραμμα κάλυψης της τελευταίας άδειας του 1984.

Η χρήση του σήμερα είναι πρώτη κατοικία.

α) Πρόκειται για αλλαγή χρήσης από κύριο σε κύριο χώρο ; Ή μήπως πρόκειται από βοηθητικό σε κύριο χώρο ;

β) Μπορεί να ρυθμιστεί η συγκεκριμένη αλλαγή χρήσης από αποθήκη σε κατοικία με το Ν 3843/ 2010 ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.