Μετάβαση στο περιεχόμενο

Περιπτώσεις χώρων προς τακτοποίηση


eirini_hmmy

Recommended Posts

Αλλά, στο τμήμα αδειών που χρεώνονται τα σχετικά με τον 3843/2010 μου απάντησαν οτι δεν γράφει πουθενά για φωταγωγούς και δεν γίνεται τίποτα. Επίσης μου απάντησαν οτι πέρα από το ΦΕΚ και την εγκύκλιο 5 δεν έχουν λάβει διευκρινιστική εγκύκλιο με αριθμό 8.

Περιμένω τις απόψεις σας. Καλό Σαββατοκύριακο!

 

Δεν είμαστε με τα καλά μας!

 

http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=qRjhov0N0bQ%3d&tabid=512

 

Στο 4) λέει και για φωταγωγούς. Η γνώμη μου είναι οτι τακτοποιείται.

Να τους πας την εγκύκλιο. Προιστάμενος δεν υπάρχει;

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο φωταγωγοι αλλα ακομα και οπες επι του κτιριου. Πας το φακελλο και πρωτοκολλεις κανονικα (βαλε και την εγκ. 8 μεσα) και ασε να σου πουν αυτοι μετα. Προσοχη. Απο την στιγμη που εχεις παραβολα ΠΡΕΠΕΙ να τον πρωτοκολλησουν. Επισης αν ο φωταγωγος ηταν σε κοινοχρηστο χωρο, πρεπει να συνυπογραψουν ολοι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς είναι το ζήτημα! Ο φωταγωγός είναι κοινόχρηστος.

Οπότε μιλάμε για αιτήσεις εις διπλούν και εξουσιοδοτήσεις από όλους τους ιδιοκτήτες. Με τα παράβολα και την και αμοιβή τί κανουμε ώστε να θεωρηθεί πλήρης ο φάκελος και να πρωτοκολληθεί?

Link to comment
Share on other sites

@johnnie_blue Κλασικά πράγματα:

1. Παράβολο 250 ή 350 € ανάλογα με την χρήση (350 για τον φωταγωγό)

2. Καταθετήριο αμοιβής (1000~2000λ) με έντυπο ΤΕΕ για αμοιβές

3. ΦΕΜ 10%, ΤΣΜΕΔΕ ΕΜΠ 3%

Μες τον φάκελο πρέπει να έχεις:

1. ΑΙΤΗΣΗ στην πολεοδομία απο τον ιδιοκτήτη (υψιλος κύριος) ή απο εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο

2. Υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη (Ν.1599/1986)

3. ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΘΕΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ με αντίγραφα σχεδίων απο την άδεια

 

*Υποδείγματα μπορείς να βρεις στην σελίδα υπολογισμών στο site μου, κάνοντας κλικ στο ερωτηματικό.

Link to comment
Share on other sites

Αφού τους πήγα την Εγκύκλιο και την διάβασαν... Μου είπαν να ξεκινήσουμε δηλώσεις των ιδιοκτητών οτι όλοι δέχονται την εγκατάσταση και λειτουργία του ανελκυστήρα στον Φωταγωγό και να βρώ έναν πινακα συνιδιοκτησίας του φωταγωγού (μάλλον με τα ποσοστά σε κοινόχρηστους χώρους που έχει κάθε διαμέρισμα θα πάει) ώστε στην κάτοψη να γραμμοσκιάσω το ποσοστό ιδιοκτησίας του καθενός. Μετά μάλλον θα εξουσιοδοτηθεί ένας εξ'αυτών για να κάνει την τακτοποίηση. Το καλό είναι οτι μάλλον θα προχωρήσουμε. Ευχαριστώ για τις απόψεις σας!

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν ο φωταγωγος ηταν σε κοινοχρηστο χωρο, πρεπει να συνυπογραψουν ολοι.

 

Αν ο φωταγωγός δεν είναι σε κοινόχρηστο χώρο, μπορεί ο ιδιοκτήτης του διαμερίσματος στο οποίο ενσωματώθηκε ο φωταγωγός να τον τακτοποιήσει χωρίς την υπογραφή των υπόλοιπων ιδιοκτητών της πολυκατοικίας; Ή επειδή ο φωταγωγός είναι της πολυκατοικίας θα πρέπει να γίνουν δηλώσεις και από τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες ούτως ή άλλως;

 

Και αν κάποιος θέλει να δηλώσει τον κλεισμένο φωταγωγό αλλά οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες διαφωνούν, τι μπορεί να κάνει αυτός που θέλει μόνος του να τον δηλώσει;

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν εαν ο φωταγωγός εξυπηρετεί τον φωτισμό και άλλων κατοικιών τότε είναι κοινόχρηστος. Για να σιγουρευτείς δες την σύσταση της πολυκατοικίας

Link to comment
Share on other sites

Και αν κάποιος θέλει να δηλώσει τον κλεισμένο φωταγωγό αλλά οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες διαφωνούν, τι μπορεί να κάνει αυτός που θέλει μόνος του να τον δηλώσει;

 

 

Αυτός φέρει την ευθύνη, αν πάει να τον δηλώσει, για οτιδήποτε προκύψει μελλοντικά με τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη, αλλά την ευθύνη τη φέρει αυτός που έκλεισε τον φωταγωγό

τώρα θα μου πεις ποιος είναι αυτός; (άλλη ιστορια)

 

πάντως δε φερει την ευθύνη αυτός που τον δήλωσε

 

φυσικά θεωρώ πως καλό είναι να ενημερώσει και τους υπόλοιπους για τις προθέσεις του, καθαρά για λόγους καλής γειτονίας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.