Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ειδικά θέματα: Ξεμπαζωμένα υπόγεια


akispm

Recommended Posts

Μη ξεχνάτε ότι ο νομος τακτοποιεί ΟΧΙ τον χώρο αλλά τη ΧΡΗΣΗ του χώρου...

Απλά, σου λέει, δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείς το υπόγειο σαν σπίτι και εσύ το κάνεις; Θα μου δώσεις τόσα.....

Το υπόγειο όμως θα πρέπει να είναι σύμφωνα με την οικοδομική άδεια, γιατί τότε δεν έχεις αυθαίρετη χρήση, αλλά αυθαίρετη κατασκευή...

Για τους Η/Χ βέβαια, δεν ισχύει το ίδιο, αφού αυθαίρετη κατασκευή έχεις έτσι κι αλλιώς με τον τοίχο που τον κλείνεις...

Πάντως υπάρχει και λάθος στη φράση "Ξεμπαζωμένα υπόγεια"... Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα... Είναι σαν να λες "Ο άσπρος μαύρος γάτος"... Η άσπρος είναι, ή μαύρος...

Η υπόγειο είναι ή ξεμπαζωμένο, άρα ισόγειο.. Το σωστό είναι "Ξεμπαζωμένοι χώροι, πρώην υπόγειοι"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 60
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μη ξεχνάτε ότι ο νομος τακτοποιεί ΟΧΙ τον χώρο αλλά τη ΧΡΗΣΗ του χώρου...

 

 

Και όμως, ο νόμος τακτοποιεί χώρο και όχι χρήση. Τακτοποιεί το ότι όπως λες έχτισα τοίχο και έκλεισα τον Η/Χ και του έβαλα εντοιχισμένη ντουλάπα, το ότι έβαλα καλοριφέρ, θυροτηλεόραση, wc και κουζίνα στο υπόγειο για να κατοικήσω στη συνέχεια. Δε θα μου ζητήσει, ούτε θα δώσω λόγο στην πολεοδομία, αν εγώ επιλέξω να βάλω ράντζο στο λεβητοστάσιο ή στην αποθήκη με τα κρεμμύδια και τις πατάτες για να κοιμάμαι ή αν την "προσωρινή παραμονή" για την οποία προορίζεται ένας Η/Χ, εγώ την ερμηνεύω ως 3 ώρες την ημέρα ή 5 ώρες ή αποφασίσω να φορέσω το παλτό μου και να περνάω ολόκληρες τις νύχτες σε αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις δίκιο...

Προφανώς εφόσον τακτοποιείται ο χώρος "ΥΠΟΓΕΙΟ" μπορείς να κάνεις ότι ΧΡΗΣΗ θέλεις σε αυτόν.... Μόνο που το ΞΕΜΠΑΖΩΜΕΝΟ ΠΡΩΗΝ ΥΠΟΓΕΙΟ= ΙΣΟΓΕΙΟ δεν αλλάζει απλά χρήση, ξεπροβάλλει από το πουθενά, δεν ανήκει στον αρχικό άρα εγκεκριμένο όγκο του κτίσματος...

Δηλαδή έχει διαφορά αν το σπίτι το τραβήξω προς τα πάνω (σοφίτα, στέγη) με το αν το τραβήξω (ξεμπαζώσω) προς τα κάτω;Είναι ακριβώς το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο JTB είναι σωστός.

Όπως υπάρχει ο περιορισμός για το ύψος του κορφία της στέγης

με την ίδια λογική υπάρχει και ο περιορισμός της στάθμης του διαμορφωμένου εδάφους.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως, ο νόμος τακτοποιεί χώρο και όχι χρήση.

 

Βασικά ο νόμος ΔΕΝ τακτοποιεί τίποτα. Ο σωστός ίσως όρος είναι αυτός που ακούστηκε σε μια συζήτηση και είναι πολύ απλός. Νοικιάζεις την χρήση του εν λόγου χώρου για 40 χρόνια. Τίποτα άλλο. Και απλά αντί να πληρώνεις μηνιαίο αντίτιμο, πληρώνεις μια φορά για τα επόμενα 40 χρόνια. Νομίζω ότι είναι ο πιο σωστός χαρακτηρισμός που έχουμε συζητήση έως τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δε διαφωνώ μαζί σας επί τους συγκεκριμένου θέματος που συζητάμε εδώ (για τα ξεμπαζωμένα υπόγεια). Εκεί που διαφωνώ είναι με το παιχνίδι των λέξεων ("χρήση" αντί "χώρος" του νόμου) το οποίο βέβαια έγινε για ευνόητους λόγους. Θα ανοίξω νέο θέμα για να ανταλλάξουμε απόψεις, γιατί θεωρώ ότι το θέμα της "τακτοποίησης" των υπογείων τουλάχιστον, είναι καταχρηστικό.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απο τη στιγμή που λέει στάθμη του υπογείου ... ΤΕΛΟΣ... το θέμα τέθηκε και σε σεμινάριο του ΤΕΕ και οι απαντήσεις που δόθηκαν ήταν τακτοποιούνται...σκέψου λίγο την καταγγελία στο ΤΕΚ άντε το πολύ πολύ να τους γράψουν για ξεμπάζωμα, ΑΡΑ το πρόστιμο που θα επιβληθεί θα αφορά τον όγκο του χώματος που δεν τοποθετήθηκε επομένως θα είναι πολύ μικρό και σκέψου και χαρά που θα κάνει ο υπάλληλος που θα πρέπει να υπολογίσει τον όγκο του χώματος...μάλλον θα γράψει όλα καλά και φύγε κακό απο τα μάτια μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

αν το υπογειο ηταν ανοιχτο κ εκτελεστηκαν εργασιες χωρις καμια αδεια,χριζει τακτοποίησης ή υπαρχει κίνδυνος ?

Link to comment
Share on other sites

Ο νόμος τακτοποιει την αλλαγη χρησης και τιποτα αλλο.

Εμέσως τακτοποιεί και την αλλαγή όψεων στους ημιυπαίθριους. "Εμέσως" γιατι δεν νοείται μετατροπη ημιυπάιθριου σε κυριας χρήσης χωρίς αλλαγή σε μια όψη τουλάχιστον.

Σε καμια περίπτωση όμως δεν τακτοποιεί την προσθηκη παραθυρων και πορτων σε υπόγεια και σοφίτες, την προσθήκη εξωστών στη σοφίτα, ξεμπαζωματα, αλλαγες στα υψη κτλ.

 

Πρακτικα θεωρω οτι οι πολεοδομίες γενικώς θα κάνουν και λιγο τα στραβά μάτια για τους τακτοποιημένους χώρους. Επιπλέον ο γείτονας δεν ξερει οτι ο τακτοποιημενος χωρος δεν τακτοποιηθηκε ως προς τη μετατροπη του υπογειου σε ισογειο, αρα δε μας κυνηγαει.

Πολλοι μηχανικοι υποστηριζουν πάντως οτι τακτοποιηση υπογείου = ξεμπάζωμα, άνοιγμα παραθύρων, πορτών κτλ.

 

Όποιος είναι γνώστης και εχει όρεξη μπορεί να βάλει τον ιδιοκτήτη του τακτοποιημένου χώρου σε μεγάλους μπελάδες αφού στο 90% των τακτοποιημένων χώρων έχουν πολλές επιπλέον αυθαιρεσίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγκυκλιος 5 Αρθ. 6 Παρ 7...

 

Οι ρυθμιζόμενοι χώροι δεν προσμετρώνται στο συντελεστή δόμησης και

τους λοιπούς όρους δόμησης που ισχύουν στην περιοχή, με την προϋπόθεση να

επιτρέπεται η νέα χρήση, ενώ δεν απαλλάσσονται από άλλες εγκρίσεις για την

λειτουργία τους (πχ. πυρασφάλεια, WC ΑμεΑ κλπ για χώρους υγειονομικού

ενδιαφέροντος ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.