Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Σχετικά με άδειες ενισχύσεων φέροντος οργανισμού


 
kostassid

Recommended Posts

Ας υποθέσουμε τη πιο απλή περίπτωση ότι με καλεί πελάτης διότι το δοκάρι του έχει στη μέση μία κατακόρυφη ρωγμή (λογικά λόγω κάμψης) και θέλει επισκευή. Εγώ από τη μεριά μου θα προτείνω εισπίεση ρητίνης αλλά είμαι απόλυτα νομότυπος και θέλω να βγάλω άδεια ώστε να κολλήσω και ένσημα ΙΚΑ. Θα χρειαστώ μελέτη στατικών και έγκριση πολεοδομίας για να πάω μετά στο ΙΚΑ και να δηλώσω έναρξη εργασιών;

Ας αυξήσουμε λίγο τα μεγέθη για να καταλάβετε τί προσπαθώ να πω. Ας υποθέσουμε ξενοδοχείο κατασκευής 1960 με 4 υπόγεια ως χώρους στάθμευσης. Πολλά δοκάρια και πλάκες έχουν ρωγμές, δουλειά ενός μήνα. Αν δεν δηλώσω το έργο και με πιάσει ο ΙΚΑ την έκατσα. Πως όμως μπορώ να το δηλώσω στη πολεοδομία δε θα θέλει στατική επάρκεια; δεν αρκεί μόνο η εισπίεση ρητίνης αφού ειναι του 1960, θέλει ανάλυση η οποία θα βγάλει ενίσχυση (τεράστιο έργο) Τί κάνουμε για να είμαστε σωστοί και νομότυποι λοιπόν;

Τέλος, εφόσον η πολεοδομία στα στατικά δεν σφραγίζει με σφραγίδα "ελέγχθηκε" οπότε δεν έχει ευθύνη η ίδια παρά μόνο ο στατικός, γιατί δε γίνεται να υπάρχουν μικρής κλιμακας άδειες ενίσχυσης (να μην αλλάζει όψη ή όρια κτιρίου και χρειάζεται ΕΠΑΕ) ας πούμε περίπτωση 4 μεσαίες κολώνες σε ισόγειο να ενισχυθούν με εκτοξευόμενο σκυρόδεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έλεγξες εάν ο οπλισμός και οι διατομές των δοκών αντέχουν ή το συμπέρανες με το μάτι?

Link to comment
Share on other sites

kostassid, σωστά είναι αυτά που λες, αλλά η δουλειά του Π.Μ. έχει τεθεί σε πολύ λάθος βάση. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις παλαιών κτηρίων που χρειάζονται περιορισμένης έκτασης επισκευές σε φέροντα στοιχεία. Οι οποίες επισκευές δεν γίνονται γιατί η πολεοδομία θέλει ενίσχυση και στατική μελέτη...

Δεν μου λες, επιχρίσματα δεν θα γίνουν; χρωματισμοί; ενδεχομένως κάποιες καθαιρέσεις; Γιατί θέλεις να δηλώσεις στο ΙΚΑ και τις ρητίνες; αφού συνήθως τις εφαρμόζουν στεγασμένα συνεργία... Βγάλε μία μικρής κλίμακας για επισκευή επιχρισμάτων - χρωματισμούς...

Υποθέτω βέβαια ότι μετά λόγου γνώσεως λες ότι χρειάζονται απλώς ρητίνες. Φαντάζομαι έχεις ελέγξει ενανθράκωση, διάβρωση, αν εφαρμόστηκε η μελέτη, αν ήταν σωστή η μελέτη κλπ...

Link to comment
Share on other sites

'Ολα τα παραπάνω είναι παράδειγμα, δεν υπάρχει τέτοιο έργο, αλλά παρουσιάζονται παρόμοια πολλές φορές με αποτέλεσμα να μου δημιουργούνται οι απορίες.

Γιατί θέλεις να δηλώσεις στο ΙΚΑ και τις ρητίνες; αφού συνήθως τις εφαρμόζουν στεγασμένα συνεργία
... προσωπικά δεν ξέρω ούτε ένα τέτοιο στεγασμένο συνεργείο. Αν μπορούσες να μου το υποδείξεις να γλυτώνω και τα ενσημα του ΙΚΑ θα σου ήμουν υποχρεωμένος.

Προς georgecv : Όπως γράφω και πιο πάνω το ερώτημα είναι υποθετικό αλλά περίπου αρκετά συχνό στη πιάτσα. Είμαι άκρως εναντίον της "οφθαλμοστατικής" αλλά και οι ιδιοκτήτες , ειδικά αυτό το καιρό, είναι άκρως εναντίον των πληρωμών.

Link to comment
Share on other sites

kostassid

 

....Είμαι άκρως εναντίον της "οφθαλμοστατικής" αλλά και οι ιδιοκτήτες , ειδικά αυτό το καιρό, είναι άκρως εναντίον των πληρωμών...

 

To θέμα ειναι οτι εαν κάτι δεν τους αρέσει δεν είναι καθόλου εναντίον να πάνε σε δικηγόρο. Ιδιωτικό συμφωνητικό οτι δεν έγινε μελέτη επάρκειας, ενίσχυσης για τους λόγους 1, 2,...

 

Μικρής κλίμακας είναι το σύνηθες.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Συνάδελφοι

 

επειδή το εν λόγο ξενοδοχείο το είδα και εγω για να δώσω προσφορά για επιθεώρηση. Τα προβλήματα είναι τραγικά. Οι πλάκες, τοιχία, δοκοί έχουν τρομερά προβλήματα (διαβρώσεις, χημική προσβολή, υψηλές θερμοκρασίες απο τα κλιματιστικά, υγρασία απο παντού να τρέχουν νερά απο τα τοιχία, αποπλύσεις, κλπ). Ειδικά το υπόγειο 2 είναι για κλάματα. Είπα και εγω πολύ μα πάρα πολύ σοβαρά στον πελάτη οτι κινδυνεύεις άμεσα και οτι οι ρητίνες είναι το τελευταίο που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει. Οπως είπε και ο Κώστας δεν θέλει να πληρώσει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν πληρώνει και κανείς δεν φοβάται.

Πριν έξι χρόνια, οικοδομή με διάβρωση στα υποστυλώματα, κίτρινη κατά τον σεισμό, με απόκλιση από την κατακόρυφο ~20cm στο ύψος των τεσσάρων ορόφων, με έκθεση επικινδύνου... Τελικά δεν κάναν ΤΙΠΟΤΑ!

Πριν οκτώ χρόνια, οκταώροφη οικοδομή στην παραλία, χωρίς τοιχώματα, με ημιυπόγειο. Στην περίμετρο όλα τα υποστυλώματα κοντά και στο εσωτερικό γύρω από κάθε υποστύλωμα πεσμένα θρύμματα από μπετό και σκουριά (γνώριμη εικόνα), τα υποστυλώματα χωρίς γωνίες και το Φ14 ανύπαρκτο. Τελικά τα ...σοβάτισαν!

Πέρυσι, οικοδομή με σοβαρότατα προβλήματα στην πλάκα επικαλύψεως... Με το ζόρι τους έπεισα να δώσουν (όχι σε εμένα) 1500€ για στεγανώσεις και τους φάνηκαν και πολλά!

Μόνο στα πλαίσια σοβαρών εργολαβιών γίνονται τέτοιες δουλειές, ή σε μικρή κλίμακα σε ελάχιστα ιδιωτικά έργα...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Καλησπέρα και καλή σαρακοστή,

έχω ισογεια αγροικία επιφάνειας σε εκτός σχεδίου περιοχή χωρίς αποχετευτικό δίκτυο επιφάνειας 30 τ.μ., ύψους 3.5μ. με ξύλινη στέγη και φέρον οργανισμό από τσιμεντόλιθο πάχους 25cm. και καμινάδα. Στην μελέτη στατικής επάρκειας  που απαιτήθηκε για την τακτοποίηση που έγινε πριν την αγορά του γηπέδου το 2018 ο συνάδελφος διαπίστωσε στατική ανεπάρκεια και ανάγκη για μελέτη ενίσχυσης. Η αγροικία έχει περασμένες σωληνώσεις και  η δουλειά μου είναι να πραγματοποιήσω τις απαραίτητες επισκευές, να αντικαταστήσω την παλιά στέγη στον ίδιο όγκο, να κάνω αλλαγή κουφωμάτων και να προσθέσω θερμομόνωση. Εγώ σαν επιβλέπων μηχανικός από τον νέο ιδιοκτήτη θεωρώ πως η επισκευή της Φέρουσας τοιχοποιίας μπορεί να πραγματοποιηθεί με ένα ενισχυμένο με επίχρισμα πλέγμα ή με κάποιον μανδύα περιμετρικό από εκτοξευόμενο σκυρόδεμα ή με την τοποθέτηση περιμετρικών  διαζωμάτων. Για να είμαι σωστός και καλυμμένος ως προς τις διαδικασίες πρέπει να βγάλω οικοδομική άδεια για αυτή τη δουλειά ή εμπίπτω στο άρθρο 30 παρ.1γ)εξωτερικοί χρωματισμοί ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων χωρίς χρήση ικριωμάτων του 4495/2017;

Επίσης, στην ΕΕΔΜΚ για αντικατάσταση πρέπει να βεβαιώσω πως ο φέρον οργανισμός του κτίσματος είναι στατικά επαρκής, κάτι που δεν ισχύει σύμφωνα με υπάρχουσα στατική επάρκεια. Πρέπει να κάνω εκ νέου στατική  επάρκεια του φέροντος οργανισμού μετά τις επισκευές που αναφέρω στην προηγούμενη παράγραφο; ΄Η βεβαιώνω με δική μου ευθύνη πως η κατασκευή είναι στατικά επαρκείς και να αδειοδοτήσω όλες τις εργασίες με έναν αριθμό πρωτοκόλλου ΕΕΔΜΚ(ανακατασκευή στέγης, τοποθέτηση θερμομόνωσης) και να επισυνάψω μια βεβαίωση δική μου για την στατική επάρκεια μετά από τις εργασίες που θα πραγματοποιήσω; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.