Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πληρώνεις κλάδο υγείας στο ΤΣΜΕΔΕ όταν εισαι φοιτητής;


Topap

Recommended Posts

Με αφορμή τη συζήτηση περί διαγραφής από τον ΤΣΜΕΔΕ, σκεφτόμουν τι γίνεται στην περίπτωση που είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ και παράλληλα είσαι φοιτητής. Πρέπει να πληρώνεις ΚΥΤ ή όχι?

 

Η ερώτηση έχει να κάνει με το γεγονός ότι στο μεταπτυχιακό μου στην Αγγλία, οι φοιτητές είναι ασφαλισμένοι από το πανεπιστήμιο και σκεφτόμουν μήπως μπορεί να γίνει εξαίρεση από το ΚΥΤ, παρόμοια με αυτή που έχεις όταν είσαι φαντάρος.

 

Υπάρχει κανένας συνάδελφος που να έχει γνώση στο συγκεκριμένο θέμα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 37
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν είσαι φοιτητής, μπορείς να είσαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

Γτ εμείς για την περίοδο της πρακτικής τρέχουμε για χαρτιά στο ΙΚΑ...

 

(από εκεί και πέρα έχουμε μια ασφάλιση από το ΑΕΙ αλλά αφορά συμβεβλημένους γιατρούς και εισαγωγή σε δημόσια νοσοκομεία αν δεν κάνω λάθος-δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ)

Link to comment
Share on other sites

Λέγοντας φοιτητής εννοεί μόνο σε μεταπτυχιακές σπουδές...όχι προπτυχιακά που δεν είσαι ακόμα μέλος ΤΕΕ και ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν τους πήρες και χτές που ρώταγες ενα τηλέφωνο να σου πούν στα σίγουρα?

 

Απο ότι θυμάμαι δέν χαρίζουν τίποτε.. Γενικά ότι έχει να κάνει με σπουδές οπουδήποτε.. Αν ήταν έτσι κάποιος που πήγαινε για διδακτορικό στην Αγγλία δέν θα πλήρωνε ΚΥΤ για 4-5 χρόνια..

 

Μακάρι να βγω ψεύτης και να πάρεις λεφτά..

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι την ηλικία των 24 ετών-ΑΝ είσαι φοιτητής-,ασφαλίζεσαι από τους γονείς σου.Αν δεν είσαι φοιτητής,τότε καλύπτεσαι μέχρι την ηλικία των 19 ετών από τους γονείς σου.

 

Μετά τα 24,ασφαλίζεσαι μόνος σου,είτε είσαι φοιτητής είτε όχι.Εϊναι ΓΕΝΙΚΟΣ κανόνας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, να το διατυπώσω αλλιώς:

 

Όχι ασφάλιση, αλλά ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.

 

Ως φοιτητής (όντας γραμμένος στο ΤΣΜΕΔΕ ήδη) έχεις ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από το πανεπιστήμιο (έστω για Ελλάδα)?

Link to comment
Share on other sites

Όταν ήμουν φοιτητής στο εξωτερικό (μεταπτυχιακά) και παράλληλα εγγεγραμένος στο ΤΣΜΕΔΕ, πήρα απαλλαγή από τον ΚΥΤ...πλήρωνα όμως όλα τα υπόλοιπα...

 

Τους είχα πάει μόνο ένα χαρτί από τη σχολή (στα Αγγλικά) που έλεγε ότι σπούδαζα από τότε μέχρι τότε...και με εξαίρεσαν από τον ΚΥΤ. Εγώ βέβαια υπολόγιζα ότι θα με εξαιρούσαν από όλες τις εισφορές για εκείνο το χρονικό διάστημα...αλλά αυτό δεν παίζει:(

 

Το χαρτί δεν θυμάμαι να έλεγε ότι έχω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη από το πανεπιστήμιο...αλλά μάλλον αυτό εννοείται...

 

Μιας και το ΤΣΜΕΔΕ το προπληρώνουμε, είχα ήδη πληρώσει εισφορές του ΚΥΤ για κάποιους μήνες όσο ήμουν στο εξωτερικό...αυτά τα χρήματα τα πήρα πίσω μετά από κανά τριάρι χρόνια...

 

Στο ΕΜΠ, σαν φοιτητής είχα ιατροφαρμακευτική από το Πολυτεχνείο...βέβαια δεν ήμουν εγγεγραμένος στο ΤΣΜΕΔΕ...Υποθέτω ότι αν δικαιούσαι να γραφτείς στην ασφάλεια του Πολυτεχνείου, θα απαλάσσεσαι από τις εισφορές ΚΥΤ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στους φοιτητές του Πανεπιστημίου παρέχεται δωρεάν υγειονομική περίθαλψη με την προϋπόθεση ότι αυτή δεν παρέχεται από κάποιο άλλο ασφαλιστικό φορέα. Η περίθαλψη καλύπτει το χρονικό διάστημα που διαρκούν τα έτη φοίτησης που απαιτούνται για τη λήψη του πτυχίου προσαυξημένα κατά δύο (2) έτη.

Για την παροχή βιβλιαρίου υγειονομικής περίθαλψης του Πανεπιστημίου Πατρών, οι φοιτητές θα πρέπει να απευθύνονται στη Γραμματεία του Τμήματός τους. Για τη χορήγηση του βιβλιαρίου απαιτούνται:

 

  • Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986, ότι επιθυμούν την υγειονομική περίθαλψη του Πανεπιστημίου Πατρών και δεν είναι ασφαλισμένοι σε άλλο ασφαλιστικό φορέα
  • Μία φωτογραφία

Επίσης, οι φοιτητές που δικαιούνται υγειονομική περίθαλψη από το Πανεπιστήμιο Πατρών, δικαιούνται την Ευρωπαϊκή Κάρτα Ασφάλισης Ασθενείας (Ε.Κ.Α.Α.), όταν ταξιδεύουν ή μένουν προσωρινά στο εξωτερικό σε χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης και στις χώρες Νορβηγία, Ελβετία, Λιχτενστάιν και Ισλανδία. Για τη χορήγηση της Ε.Κ.Κ.Α. υποβάλλονται στη Διεύθυνση Φοιτητής Μέριμνας τα παρακάτω δικαιολογητικά:

 

  • Αίτηση και Υπεύθυνη Δήλωση του Ν.1599/1986 (διατίθενται από τη Διεύθυνση Φοιτητικής Μέριμνας)
  • Βιβλιάριο υγειονομικής περίθαλψης του Πανεπιστημίου Πατρών (θεωρημένο)
  • Βεβαίωση φοιτητικής ιδιότητας από τη Γραμματεία του Τμήματος
  • Διαβατήριο ή Αστυνομική Ταυτότητα νέου τύπου

 

 

 

Αυτό σημαίνει ότι εφόσον είμαι ασφαλισμένος στο ΤΣΜΕΔΕ δεν μπορώ να έχω περίθαλψη από το Παν. Πατρών?

 

Πρέπει να δω και τι λέει το ΤΣΜΕΔΕ στη σελίδα του...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, γράφτηκα στην ιατροφαρμακευτική του ΕΜΠ, περί το 3ο έτος...Η οικογένεια με είχε στο ΙΚΑ, το οποίο δεν βόλευε με τίποτα...Πρώτα με διαγράψανε από το ΙΚΑ και μετά γράφτηκα στο ΕΜΠ...άρα ήμουν ανασφάλιστος...

 

Αμφιβάλλω αν μπορείς να κάνεις το ίδιο τώρα με το ΤΣΜΕΔΕ, μιας και πρόκειται για δική σου ασφάλεια...όχι σαν προστατευόμενο μέλος οικογενείας...Πάντως δεν είναι κακό να το ψάξεις...

 

Πριν φύγω για έξω, είχα πάει στο ΤΣΜΕΔΕ, να ρωτήσω τι παίζει με την ασφάλεια...Μου είπαν ότι:

 

1. Είτε μένω στην ιατροφαρμακευτική του ΤΣΜΕΔΕ, βγάζω κάτι σαν την ΕΚΑΑ που αναφέρεις και είμαι καλυμμένος

 

2. Είτε με ασφαλίζει το πανεπιστήμιο του εξωτερικού και δεν πληρώνω ΚΥΤ στο ΤΣΜΕΔΕ

 

Προφανώς διάλεξα την κουρτίνα Νο2...;)

 

offtopic: Ευτυχώς πάντως που δεν είχα και πολλά πάρε δώσε με NHS...αυτοί είναι χειρότεροι κι από το ΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.