Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ράμπα για ΑΜΕΑ (απαιτούμενες διαστάσεις)


skan

Recommended Posts

Η αναφορά του d2m στην δημοσίευση του ΥΠΕΧΩΔΕ είναι πολύ ενδιαφέρουσα όσον αφορά τα αναβατώρια προσώπων, όμως έχω την εντύπωση και διορθώστε με αν κάνω λάθος, ότι δέν αυτές οι αναφορές δεν έχουν επισημοποιηθεί με κάποια εγκύκλιο ή τροποποίση των διατάξεων του ΓΟΚ. Συγκεκριμένα στην Αγία Παρασκευή όταν είχα ρωτήσει προ καιρού άν είναι δυνατόν να κάνω χρήση τέτοιας διατάξεως γιά είσοδο ΑΜΕΑ σε νέο κτίριο, η απάντηση ήταν αρνητική. Εν πάσει περιπτώσει, στο αρχικό ερώτημα που ετέθη, χωρίς να γνωρίζω βεβαίως τα κτιριοδομικά δεδομένα, έχω να παρατηρήσω ότι η πρόσβαση ΑΜΕΑ στον ανελκυστήρα, μπορεί να πραγματοποιείται και μέσω του υπογείου. Πιθανόν επομένως στην περίπτωση οικοπέδου με μεγάλη κλιση εδάφους, να μπορούσε να γίνει διαμόρφωση εισόδου από υπόγειο χώρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Δεν ξέρω αν μου διαφεύγει κάτι, αλλά από όσο γνωρίζω, το άρθρο 14 του Κτιριοδομικού μιλάει γενικά για ράμπες πεζών, όχι για ράμπες ΑΜΕΑ.

 

Για ράμπες ΑΜΕΑ (για νέα κτίρια) δεν ισχύει η Παρ. 2 του Άρθρου 28 του Ν. 2831/2000 ;

 

"2. Η δυνατότητα προσπέλασης... ...εξασφαλίζεται με οδεύσεις που αρχίζουν από τη στάθμη του πεζοδρομίου και φτάνουν μέχρι την πόρτα του ανελκυστήρα και αποτελούνται α) από διαδρόμους που έχουν ελάχιστο πλάτος 1.30 μ και δάπεδα ομαλά, χωρίς αναβαθμούς, με κλίση μέχρι 5% και β) από ανελκυστήρες..."

 

Έχω φάει τον κόσμο για να βρω παρεκκλίσεις αλλά τίποτα ως τώρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Για δες μήπως αυτό βοηθάει

http://www.yme.gr/am...p_pros_amea.doc

 

Το συγκεκριμενο αφορα μονο υφισταμενα κτηρια? (ετσι τουλαχιστον αναφερει)

 

Αυτό θα σε βοηθήσει :

http://www.minenv.gr...3/g1620300.html

 

 

Εδω εχει αλλες προδιαγραφες.

 

 

 

Για ράμπες ΑΜΕΑ (για νέα κτίρια) δεν ισχύει η Παρ. 2 του Άρθρου 28 του Ν. 2831/2000

 

Μηπως τελικη ισχυει αυτο???

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Yπάρχου κατασκευαστικά σχέδια λεπτομέρειας για τα κάγκελα σε ράμπα για ΑΜΕΑ?

οι προδιαγραφές είναι πολύ γενικές, μιλάνε για κάγκελο διαμέτρου 4-5 εκ. από εκεί περά τι άλλες κατασκευαστικές λεπτομέρειες υπάρχουν?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα  συνάδελφοι!Σε υφιστάμενο κτίριο ισόγειο σε οικισμό σε πεζόδρομο με υψομετρική διαφορά του ισογείου από το πεζοδρόμιο 20-23 cm τι είδους μέσο χρησιμοποιώ για την προσβασιμότητα ΑΜΕΑ?ράμπα μπορώ να κάνω ή αναβατόριο εφόσον είναι σε κοινόχρηστο πόλεως?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΡΑΜΠΑ ΓΙΑ ΑΜΕΑ ΣΕ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ?





Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Επεξεργασία" και διορθώστε.
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ράμπα πλάτους 90 εκ με υψομετρική διαφορά 50 εκ και συνολικό μήκος 8 μ, δυστυχώς δεν μπορεί να είναι ευθύγραμμη.

Πόσο πρέπει να είναι το μήκος και πλάτος της ενδιάμεσης στάσης ( η ράμπα θα είναι σε σχήμα Γ )? Μπορεί να είναι 0,90*0,90 ή χρειάζεται 1,50 μ απο τον κτιριοδομικό?

Πρόκειται για 2οροφη οικοδομή με 3 ΟΙ

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 year later...

Σε νέο κτίριο όπου το οικόπεδο είναι στο ίδιο επίπεδο με το πεζοδρόμιο αλλά το κτίριο έχει  αναδωμή 0,40 cm. Έχω βάλει ράμπα κλίσης 6% μήκους 6,70 μ.

Απαιτείται χειρολαβή στη ράμπα; επίσης μπορεί να μπαίνει απευθείας στο κτίριο ή πρέπει να υπάρχει οριζόντιο τμήμα στην είσοδο πλάτους 1,5 μ;

Ευχαριστώ πολύ... Δεν έχω αλλαγή διεύθυνσης στη ράμπα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.