Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργοληπτικό πτυχίο από ΤΕΙ


kostasi

Recommended Posts

nikoskar, η ΔΕΗ, αναλογα με το προυπολογισμο και τη φυση του εργου, στην προκηρυξη διευκρινιζει πληρως τι πτυχια εργοληπτικα, μελετητικά θέλει... Σπάνιως ως και ποτέ δε ζητά νορμαχιακά πτυχία... Θέλει, στις περισσότερες φορές, πάνω από ΜΕΚ Β Η/Μ ή Ενεργειακά... Βέβαια, εξαρτάται για τι έργο μιλάμε έτσι: άλλο η κατασκευή δικτύων, άλλο η καταγραφή ενδείξεων μετρητών κτλ

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρίνιση: ακόμα και αν δεν αναφέρεται στην διακήρυξη του έργου το δικαίωμα συμμετοχής κατόχων Νομαρχιακών Πτυχίων αυτοί δύνανται να συμμετάσχουν εφόσον ο προϋπολογισμός του έργου δεν υπερβαίνει το ύψος του πτυχίου τους.

Link to comment
Share on other sites

nikoskar, η ΔΕΗ, αναλογα με το προυπολογισμο και τη φυση του εργου, στην προκηρυξη διευκρινιζει πληρως τι πτυχια εργοληπτικα, μελετητικά θέλει...

 

spgirl στην συγκεκριμένη προκύρηξη που έχω στα χέρια μου πρόκειτε για έργο αξίας 47.000 Ευρώ και ζητάει συγκεκριμένα ΜΕΕΠ Α1. Η ερώτησή μου:

Αν εγώ συνεργαστώ με εταιρία που κατέχει το εν λόγω πτυχίο, μετά την ολοκλήρωση του έργου μου υπογράφει η εταιρία για καλή εκτέλεση, χαρτί το οποίο θα μετράει μελλοντικά σαν προυπηρεσία?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ακόμα και να αναφέρει μόνο το ΜΕΕΠ Α1 δικαίωμα συμμετοχής έχουν και οι κάτοχοι νομαρχιακών πτυχίων αντίστοιχου ύψους. Αν πας στη δημοπρασία θα δεις και αρκετούς εμπειροτέχνες. Όσο για το ερώτημα που θέτεις δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις. Θα πρέπει η εταιρία να σε ορίσει γενικό υπεργολάβο ή επιβλέποντα μηχανικό, η ΔΕΗ να συμφωνήσει με τον ορισμό σου και έπειτα θα πρέπει να σου δώσουν και οι 2 πιστοποιητικό εμπειρίας ώστε να μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις στη Δ15. Επίσης να ξέρεις ότι το πιστοποιητικό εμπειρίας θα αναφέρει τα ποσά μετά την εκάστοτε έκπτωση. Δηλαδή αν η έκπτωση ανέλθει στο 50% τότε η πιστοποιημένη εμπειρία θα αφορά ποσό ύψους 19.100 ευρώ (ο ΦΠΑ και το ποσό της αναθεώρησης δεν προσμετρούνται).

Link to comment
Share on other sites

spgirl στην συγκεκριμένη προκύρηξη που έχω στα χέρια μου πρόκειτε για έργο αξίας 47.000 Ευρώ και ζητάει συγκεκριμένα ΜΕΕΠ Α1. Η ερώτησή μου:

Αν εγώ συνεργαστώ με εταιρία που κατέχει το εν λόγω πτυχίο, μετά την ολοκλήρωση του έργου μου υπογράφει η εταιρία για καλή εκτέλεση, χαρτί το οποίο θα μετράει μελλοντικά σαν προυπηρεσία?

 

Οι βεβαιώσεις καλής εκτέλεσης, δεν εχουν καμμια αξία,τουλάχιστο για το Δ15. (ειχα άφθονες,αλλά ζητούσαν τα προβλεπόμενα ΑΒ/διαβιβαστικά)

 

Χρειάζεσαι πιστοποιητικά τυπου Α-Β. Τα συντάσσει ο εργολάβος που θα πάρει το εργο, και εκει μέσα θα πιστοποιήσει την εμπειρία σου στην κατασκευή.

(δε χρειάζεται οικονομικό αλισβερίσι,για να σε προλάβω).

 

Πάντως με το νεο νομο περι πρόχειρων διαγωνισμών,εντέχνως πετούν τους εργολήπτες κάτοχων νομαρχιακών βεβαιώσεων,εκτός.

Βέβαια απο την άλλη, ανέβηκε αρκετά η απευθείας ανάθεση...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ασχετο αλλα για να βγαλεις νομαρχιακο τι προδιαγραφες πρεπει να εχεις; (καπου διαβασα για κτηση του πτυχιου 3 χρονια χωρις εμπειρια)

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια απο την κτήση του πτυχίου.

 

Πλέον μαλλον θα λέγεται "περιφερειακό" και δε γνωρίζω αν έχει αλλάξει κάποιος νόμος ή οχι.

Καλό είναι να επικοινωνήσεις ώστε να σου πούνε.

Αν και η απάντηση που θα λάβεις ειναι "δε γνωρίζουμε"...Ετσι προβλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Λες τωρα με τις περιφερειες να μπορεις να παρεις και πανω απο 2 νομους εργοληπτικο?

 

Θεωρητικά μιλώντας νομαρχιακό=περιφερειακό.

 

Οπότε, δεν ειναι και λογικό πλεον να ισχύει στην περιφέρεια;

 

Διότι θαναι λίγο άτοπο να εκδίδεται απο την περίφερεια,και να ισχύει για τους "παλιούς" νομούς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.