Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργοληπτικό πτυχίο από ΤΕΙ


kostasi

Recommended Posts

Έχω καταθέσει ήδη την υπεύθηνη δήλωση στην Νομαρχία Κοζάνης δηλαδή πλέον Περιφέρεια Κοζάνης για το εργοληπτικό αλλά από ότι μου είπαν δεν έχουν καμία ενημέρωση μέχρι στιγμής για το τι θα συμβεί τώρα που γίναν περιφέρεια!

Μόλις μάθουν θα με ειδοποιήσουν...

Αν γνωρίζει πάντως κάποιος που θα μπορουσα να ενοχλήσω, σε κάποιο αρμόδιο υπουργείο δηλαδή, για να με διαφωτίσουν θα το εκτιμούσα.

 

Μόλις σήμερα με ειδοποίησαν να πάρω το εργοληπτικό μου, το οποίο έχω στα χέρια μου μετά από σχεδόν 4 μήνες!! Είναι νομαρχιακό και όχι περιφερειακό και ισχύει για δύο νομούς. Μου είπαν πως ίσως αλλάξει κάποια στιγμή, αλλά προς το παρών δεν γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η ΕΤΕΕΜ λέει ότι οι πτυχιούχοι ΤΕΙ παίρνουν εργοληπτικό στα 5 χρόνια απο την λήψη του πτυχίου. Αυτό γράφουν στα ενημερωτικά φυλλάδια, και έτσι απαντάνε σε ερωτήσεις.

 

Όμως στο Ν.3669/08 στο αρ.110 γράφει:

"Η εγγραφή στο Μ.Ε.Κ. των πτυχιούχων υπομηχανικών, των πτυχιούχων τεχνολογικών εκπαιδευτικών ιδρυμάτων... ...γίνεται μετά από πενταετία από την έναρξη άσκησης του επαγγέλματος με βάση την εμπειρία τους σε έργα..."

 

εδώ ο Νόμος αναφέρει 5ετία απο την έναρξη άσκησης του επαγγέλματος και όχι από την λήψη του πτυχίου

 

και επιπλέον ζητάει και εμπειρία σε έργα.

Μια ακόμα απορία είναι πώς μπορεί να ζητάνε εμπειρία σε έργα, από κάποιον που δεν έχει εργοληπτικό πτυχίο;

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα απορία είναι πώς μπορεί να ζητάνε εμπειρία σε έργα, από κάποιον που δεν έχει εργοληπτικό πτυχίο;

 

Όπως ακριβώς βγάζουν οι διπλωματούχοι μηχανικοί απευθείας ΜΕΚ Β' βαθμίδας (δηλ. ενω δεν έχουν ήδη ΜΕΚ παίρνουν βεβαιώσεις εμπειρίας για την έκδοση του ΜΕΚ Β' βαθμίδας

-Β': στη 5ετία και με εμπειρία, αντί Α': 3ετία χωρίς εμπειρία + Β': 3ετία με εμπειρία-).

 

Δηλαδή απασχολούνται σε δημόσια έργα που έχει πάρει η εταιρία που εργάζονται και τους δίνουν βεβαιώσεις εμπειρίας ή βεβαιώσεις από ιδιωτικά τεχνικά έργα.

 

---------------------

στα επαγγέλματα που λαμβάνουν ξεχωριστό έντυπο άδειας άσκησης επαγγέλματος, η προϋπηρεσία λαμβάνεται συνήθως υπόψιν μετά την ημερομηνία έκδοσης της άδειας άσκησης επαγγέλματος.

Και επειδή για την απόκτηση της άδειας άσκησης επαγγέλματος ενός Πτυχιούχου Μηχανικού ΤΕ δεν απαιτούνται εξετάσεις κλπ, μπορείς τη μία μέρα να πάρεις το πτυχίο και την επόμενη να κάνεις αίτηση για τη χορήγηση της άδειας άσκησης επαγγέλματος.

Δηλαδή το χρονικό διάστημα μεταξύ των δύο ημερομηνιών (λήψη πτυχίου και λήψης άδειας άσκησης επαγγέλματος) μπορεί να είναι ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 4 months later...

για την εγγραφή στα νομαρχιακά μητρώα (στα 3 χρόνια από την λήψη του πτυχίου), ο μηχανικος Τ.Ε. πρέπει να ασφαλιστεί οπωσδήποτε στο ΤΕΒΕ ή μπορεί να είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ?

στην περίπτωση που είχε ήδη ασφαλιστεί στο ΙΚΑ (πριν περάσουν τα 3 χρονια) μπορεί να παραμείνει στο ΙΚΑ με το νομαρχιακο πτυχίο ?

Link to comment
Share on other sites

Aπ΄οτι θυμάμαι στη Νομαρχία μου είχαν ζητήσει εναρξη στην εφορία και αντιγραφο πτυχίου. Αρα η έναρξη στην εφοριά συνεπάγεται και τεβε, σωστά; Βέβαια, έχει πόσα χρόνια και ισως θυμάμαι λάθος!

 

Σα μισθωτός εξάλλου, δε νομίζω να μπορείς να'χεις εργοληπτικό.

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχω σίγουρα το "κατασκευές για έργα πολιτικού μηχανικού"... Δε θυμάμαι τι άλλους ΚΑΔ είχα.

 

Παντως, το "κατασκευές" δε συνεπάγεται και παροχή υπηρεσιών; εκτός κι αν εννοεί απλά...μπετατζήδες,σοβατζηδες, μαστόρια. Που αυτό ειναι για να ασφαλίζονται στο ικα.

 

Ψαξτο και κανε ενα κοπο αν βρείς άκρη, να το ποστάρεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εγώ είμαι μισθωτός σε επιχείρηση άσχετου αντικειμένου (αναδουλειες καια ανεργια βλεπετε). Θέλω όμως να βγάλω ένα νομαρχιακό πτυχίο μπας και χτυπήσω κάποιο έργο κάποια στιγμη.Απο το ΤΕΒΕ παίρνω εξαίρεση (ρωτησα) αλλά κάπου διάβασα πως υπογραφεις δηλωση πως δεν εισαι μισθωτός αλλού!! ΑΥτό τι τους νοιάζει? Δηλαδή περιμένεις άνεργος μέχρι να βρεις έργο?

Ισχύει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.