Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργοληπτικό πτυχίο από ΤΕΙ


kostasi

Recommended Posts

Δεν ειναι λογική αυτή συνάδελφε. Λογικότατο το βρίσκω να υπογράφεις τέτοια Υ.Δ., αφού τα χρόνια αυτά πρακτικά δεν ασκείς το επάγγελμα του μηχανικού. Πως θέλεις λοιπόν να σου δώσουν το νομαρχιακό;

Link to comment
Share on other sites

Μα η Υ.Δ είναι για απο δω και πέρα αν θασαι ή τώρα αν είσαι ιδιωτικος υπάλληλος.Θα μπορούσα ναμαι ιδιωτικός υπάλληλος με Ικα σε τεχνική , όπως ήμουν κάποτε. Αρα άλλο ρώτησα! Το νομαρχιακό το παίρνεις 3 χρόνια μετά τη λήψη πτυχίου ανεξαρτητου εμπειρίας.

Ρωτάω αν όντως ισχύει καταρχας. Και επειτα λέω, πως αν ισχύει ειναι παραλογο κατα τη γνώμη μου γιατι σε εμποδίζει να δουλεύεις κάπου αλλού. Είτε δουλεύεις σε κατασκευαστική, είτε έμπορος, είτε ότι ναναι.

 

EDIT: Το περιοδικό της ΕΕΤΕΜ αναφέρει πως για λήψη νομαρχιακού χρειάζεται: αντίγραφο ταυτότητας, αντίγραφο πτυχίου, αίτηση, εκκαθαριστικό εφορίας. Αρα δεν αναφέρεται κάπου Υ.Δ αν δουλεύεις και με ΙΚΑ. Αν κάποιος που τοχει κάνει πρόσφατα, μπορεί να επιβεβαιώσει...

 

Υ.Γ1 Το μεταπτυχιακό σε συναφές αντικείμενο δεν προσφέρει κάτι έτσι? :P

Edited by geokon
Link to comment
Share on other sites

Εδώ υπάρχει ένα θέμα καθώς το νομαρχιακό αναφέρεται σε "εργοληπτική επιχείρηση" οπότε θα πρέπει να υφίσταται επιχείρηση για να εκδοθεί. Ως εκ τούτου υπάρχουν μόνο 2 περιπτώσεις κατά τις οποίες μπορείς να λάβεις το πτυχίο ως εργαζόμενος σε άλλη επιχείρηση:

1) να εργάζεσαι με "μπλοκάκι" και να είσαι ασφαλισμένος στο ΤΕΒΕ.

2) να είσαι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ αλλά να έχεις κάνει έναρξη δραστηριότητας σε οικισμό μικρότερο των 2.000 κατοίκων οπότε και δεν είσαι υποχρεωμένος να ασφαλιστείς και στο ΤΕΒΕ.

Επίσης το νομαρχιακό δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την στελέχωση εργοληπτικών επιχειρήσεων. Επιτρέπεται όμως η κοινοπραξία μεταξύ επιχειρήσεων που έχουν νομαρχιακά πτυχία (όχι όμως μεταξύ επιχείρησης που είναι εγγεγραμένη στο ΜΕΕΠ και επιχείρησης που έχει νομαρχιακό).

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο δεν μπορώ..Αρα μας μένει το 2ο...Μίλησα με το ΤΕΒΕ και μου ειπαν να παω το χαρτί του ΙΚΑ κτλ και θα πάρω εξαίρεση απο το ΤΕΒΕ. Θα έχω μπλοκάκι αλλά δεν θα πληρώνω εισφορές επειδή εχω ΙΚΑ και πληρώνονται ηδη απο κει. Μόλις κοπεί το ΙΚΑ όμως απο την επόμενη μερα πληρώνω ΤΕΒΕ.

Αρα κάνω κανονικά έναρξη επαγγέλματος-πάω εφορία κτλ, πάω ΤΕΒΕ, παίρνω εξαίρεση και μετά πάω νομαρχία και γράφομαι. Σαν να το εχω 2η δουλειά ας πουμε.

Βεβαια ολα αυτα είναι νομότυπα, αλλα δεν ξέρω αν γίνονται τελικά!!!χαχα!!

Αν στη νομαρχία δεν υπογράφεις Υ.Δ οπως λεει και η ΕΕΤΕΜ, δεν βλεπω που μπορεί να κολλήσει. Το θεμα είναι αν ως μισθωτός μπορώ να έχω επιχείρηση. Αλλά δεν ειμαι δημόσιος υπάλληλος, αρα γιατί όχι? :P

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω... Εργάζομαι εγώ με ΙΚΑ σαν υπάλληλος γραφείου σε μια Χ επιχείρηση.

 

Κανω έναρξη ως μηχανικός, βγάζω τιμολόγια/απυ, παίρνω εξαίρεση απο τέβε λόγω ικα και μπορώ και κάνω και τη δουλειά του μηχανικού ταυτόχρονα; και εργοληπτικό; ισχύει μόνο για το νομαρχιακό ή και για μεεπ;

Link to comment
Share on other sites

Το είχα επιβεβαιώσει από ΤΕΒΕ ότι γίνεται.Από θέμα μηχανικού μου έμενε! Μίλησα σήμερα με συμφοιτητη μου παλιό, που δούλευε με ΙΚΑ σε εταιρεία και κάποια στιγμή χρειάστηκε λέει να βγάλει νομαρχιακό για να πάρει το αφεντικό του μικρό έργο στο ονομα του. Και μου είπε και αυτός πως είχε πάρει εξαίρεση από το Τεβε τότε κτλ. Αρα τελικά γίνεται. Αυτό το χαρτί που ειχα βρει οτι χρειάζεται Υπ.Δηλ. αφορά λέει μηχανικούς από ΤΕΕ, (που προφανώς δεν μπορούν ναχουν ΙΚΑ αφού πρέπει να γραφτούν ΤΕΕ-ΤΣΜΕΔΕ ). Αυτά για νομαρχιακό.

Απο κει και πέρα για Α1, νομίζω πως πρέπει να γραφτείς ΤΣΜΕΔΕ, αρα εκεί ίσως πάλι να μην μπορείς ναχεις και ΙΚΑ κτλ. Αλλά αυτό δεν το ξέρω..απλώς εικάζω..

Edited by geokon
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αλλάξει κάτι συνάδελφε. Θα επισκεφτείς την αντίστοιχη Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών, θα καταθέσεις τα δικαιολογητικά και θα λάβεις το πτυχίο.

 

@Kane: ισχύει μόνο για το νομαρχιακό. Εάν βγάλεις ΜΕΕΠ θα πρέπει να εγγραφείς και στο ΤΣΜΕΔΕ από το οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις απαλλαγή ακόμα και εάν έχεις έδρα στην Άνω Ραχούλα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε κι εγώ έτσι νόμιζα. Μπορείς όμως να έχεις ΜΕΕΠ με ΤΕΒΕ. Αν το ήξερα νωρίτερα, δε θα γραφόμουν στο τσμέδε.

 

Για τα υπόλοιπα, οκ, καλή μαγκιά. Εξάλλου με τις κατάλληλες γνωριμίες, αρκεί το νομαρχιακό...Ακόμη και σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.