Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργοληπτικό πτυχίο από ΤΕΙ


kostasi

Recommended Posts

Πρέπει να προσκομίσει έντυπα ΑΒ απ'την τεχνική υπηρεσία καθώς και τα διαβιβαστικα (η ΤΥ τα στέλνει αυτά και δινει αντίγραφο).

 

Στη περίπτωση εμπειρίας για ΤΕ επειδή δεν εχει ΜΕΕΠ, δε χρειάζονται συμφωνητικά και συναφή.

 

Ετσι πες οτι εχεις εσύ ενα εργο Α1 στο Χ δήμο 90.000 ΟΔΟ. Πηγαίνεις στη ΤΥ (αν ειναι φιλικη ακομη καλύτερα) και βαζεις στα εντυπα ΑΒ 60.000 σε σενα και 30.000 στον ΤΕ. Και τέλος.

 

Αν πας σε ΤΥ που δε σε/σας γνωρίζει, πρέπει τότε να γίνει όπως τα λέει ο Cna.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

το εργο πρεπει να εχει οπωσδηποτε κατηγορια ΟΔΟ για να παρει εμπειρια?

εστω οτι εργο 80.000, εχει εργασιες 75.000 ΟΙΚ και 5.000 ΟΔΟ. Οι εργασιες ΟΔΟ ειναι μικροτερες απο το 10% και επομενως δεν χρειαζεται πτυχιο για ΟΔΟ.

Παρολαυτα μπορει καποιος μηχανικος Ε/Υ με νομαρχιακο πτυχιο να πιστωθει αυτες τις 5.000 εργασιες για ΟΔΟ με τον τροπο που περιγραψατε?

 

 

τα εντυπα ΑΒ, η ΤΥ τα χορηγει μετα το τελος καθε εργου ή μονο οταν τα ζητησει ο αναδοχος καποια στιγμη στο μελλον για να αποδειξει την εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Απο την προσωπική μου εμπειρία εχω να σας πω τα εξης. Ξεκίνησα ως έμμισθη μηχανικός, με ασφάλιση στο ΙΚΑ σε κατασκευστική εταιρεία 4ης τάξης.

Κατά συνέπεια υπήρχε η πρόσληψή μου ως αποδεικτικό της συνεργασίας μου με την εταιρεία. Σε όλα τα δημόσια έργα βγαίνουν τα λεγόμενα Πιστοποιητικά Εμπειρίας, στα οποία γίνεται κατανομή των ποσών ανά μηχανικό και κατηγορία εργασιών (ΟΙΚ, ΟΔΟ, ΗΜ, κλπ) καθώς επίσης και σε Κατασκευή ή Επίβλεψη. Επειδή γνώριζα πως θα χρειαζόμουν εμπειρία για να βγάλω το ΜΕΚ μου (αν δεν κάνω λάθος περίπου 80.000€ για την εγγραφή στο Α΄ ΜΕΚ) φρόντιζα να μαζέψω πιστοποιητικά εμπειρίας περί τις 680.000€ για Οικοδομικά. Με την πλεονάζουσα εμπειρία μπορώ να το αναβαθμίσω σε Β' στα 2 έτη (έτσι μου είπε η υπάλληλος του ΥΠΕΚΑ που είχε το φάκελό μου).

Στα εν λόγω Πιστοποιητικά Εμπειρίας παίρνουν εμπειρία και οι επιβλέποντες απο πλευράς κυρίου του έργου. Σημαντικό να συνοδεύονται απο το διαβιβαστικό τους. Τα Πιστοποιητικά Εμπειρίας συντάσσονται απο τον Ανάδοχο και υποβάλλονται στην Υπηρεσία.

 

Εαν συνάδελφος δεν έχει ΜΕΕΠ και κάνει υπεργολαβικό σε έργο προκειμένου να πάρει την εμπειρία, δεν θα μπορέσει, κι αυτό γιατί βάση νομοθεσίας για να είναι αναγνωρισμένη υπεργολαβία (και να μπορέσει κατά συνέπεια να πάρει το αντίστοιχο πιστοποιητικό εμπειρίας) πρέπει ο υπεργολάβος να έχει τα ίδια τυπικά προσόντα, πχ είναι έργο που απαιτεί Α2 ή 1ης ΟΙΚ? Τότε κι ο αναγνωρισμένος υπεργολάβος θα πρέπει να έχει ΜΕΕΠ Α2 ή 1ης.

 

Εναλλακτικά μπορεί να γίνει το εξής: Σύμβαση έργου του συναδέλφου με τον Ανάδοχο του συγκεκριμένου έργου, για την επίβλεψη κατασκευής. Ετσι θα αποδεικνύεται η ''υπαλληλική'' σχέση και θα μπορεί να πάρει το πιστοποιητικό.

 

Τέλος έχετε κατά νου πως εμπειρία παίρνουμε και απο τα ιδιωτικά έργα, με πολύ περισσότερα δικαιολογητικά όμως.

 

Δείτε τα συνημμένα: Εγγραφή στο ΜΕΚ για ΤΕΙ και Διαδικασίες Εγγραφής στο ΜΕΕΠ

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΜΕΚ.doc

Διαδικασίες Εγγραφής ΜΕΕΠ.doc

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μια βοηθεια παρακαλω....

 

Θα κανω αναβαθμιση απο εργοληπτικο σε ΜΕΚ Α.

Οσο καιρο παρει να γινουν τα χαρτια για το ΜΕΚ Α μπορω να χρησιμοποιω το εργοληπτικο μου το οποιο θα ειναι χρονικα σε ισχυ?

Link to comment
Share on other sites

AΠο νομαρχιακό εννοείς σε ΜΕΚΑ = ΜΕΕΠ προφανώς έτσι;

 

Ναι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα αν το νομαρχιακό σου είναι σε ισχύ. Κανονικά πρέπει να το ακυρώσεις, μόλις έρθει το ΜΕΕΠ σου.

 

Εγώ προσωπικά δεν το έκανα κι το άφησα απλώς να ξαναλήξει.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω...

 

Βασικα θελω να εχω ενα πτυχιο να δουλευω μηπως κανουν 2 μηνες να μου βγαλουν το ΜΕΚ Α και το ΜΕΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εαν συνάδελφος δεν έχει ΜΕΕΠ και κάνει υπεργολαβικό σε έργο προκειμένου να πάρει την εμπειρία, δεν θα μπορέσει, κι αυτό γιατί βάση νομοθεσίας για να είναι αναγνωρισμένη υπεργολαβία (και να μπορέσει κατά συνέπεια να πάρει το αντίστοιχο πιστοποιητικό εμπειρίας) πρέπει ο υπεργολάβος να έχει τα ίδια τυπικά προσόντα, πχ είναι έργο που απαιτεί Α2 ή 1ης ΟΙΚ? Τότε κι ο αναγνωρισμένος υπεργολάβος θα πρέπει να έχει ΜΕΕΠ Α2 ή 1ης.

 

Εναλλακτικά μπορεί να γίνει το εξής: Σύμβαση έργου του συναδέλφου με τον Ανάδοχο του συγκεκριμένου έργου, για την επίβλεψη κατασκευής. Ετσι θα αποδεικνύεται η ''υπαλληλική'' σχέση και θα μπορεί να πάρει το πιστοποιητικό.

 

 

εχω την εξής περίπτωση.

 

Εγώ μαζί με τον συνάδελφο Μηχανικο Ε/Υ. εχουμε συστήσει Ο.Ε. και στελεχωνω την Ο.Ε. με το πτυχιο μου ΜΕΚ Α. Ειναι κι αυτος μελος στην Ο.Ε. αλλα δεν την στελεχωνει προφανως.

Παραλληλα εχει δικο του Νομαρχιακο πτυχιο.

 

Εαν παρουμε εργο 80.000 στο πτυχιο της Ο.Ε. μπορει να βγαλει εμπειρια στο δικο του ονομα μιας και ειναι μελος της Ο.Ε. κι ας μην ειναι στελεχος?

Θα μπορει να βγαλει εμπειρια σαν "κατασκευαστης" μιας και ειναι μελος της Ο.Ε. που κατασκευαζει το εργο ή θα πρεπει να κανει συμφωνητικο με την Ο.Ε. για "επιβλεψη" ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

α. Με συγχωρείς αλλά δεν κατάλαβα τι σημαίνει Ε/Υ.

 

β. Επειδή κάποιες φορές ζητείται η έκδοση πιστοπ. εμπειρίας για κάποια ''ειδικά έργα'' άσχετα αν θα χρησιμοποιηθούν στο Δ15, ίσως σε τέτοια περίπτωση μπορεί να του δώσει η Υπηρεσία

Ομως δεν θα γίνει δεκτό από το Δ15 προκειμένου για εγγραφή ή αναβάθμιση του ατομικού του Μ.Ε.Κ.

 

Πιστοποιητικά Εμπειρίας γίνονται δεκτά μόνο για τα άτομα που στελεχώνουν με τα  ΜΕΚ τους, το Μ.ΕΕΠ. της εργοληπτικής επιχείρησης

 

Επίσης, γίνονται δεκτά για εγκεκριμένο υπεργολάβο ή για σχέση με σύμβαση εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

Τιμολόγια εργασιών για ιδιωτικά και δημόσια έργα γίνονται δεκτά ως εμπειρία για ΜΕΚ Α ?

 

Εστω οτι ενας μηχανικός Τ.Ε. εργαστεί σε ενα έργο όχι σαν υπεργολάβος, αλλά κόψει Τιμολόγιο για τις εργασίες που θα εκτελέσει στον ανάδοχο του έργου πχ  οικοδομικές εργασιες κτλ.

Η' κατασκευάσει ένα ιδιωτικό έργο, πχ μια κατοικία και κόψει Τιμολογια για τις εργασιες στον ιδιοκτητη.

 

Αυτά τα τιμολόγια μπορουν να μετρησουν ως εμπειρια ?

 

Ξερω περιπτωση οπου καποιος μηχανικός Τ.Ε. δεν είχε βγαλει Νομαρχιακό πτυχιο στα 3 χρονια απο την ληψη του πτυχιου, αλλα στα 5 χρονια απο την ληψη του πτυχιου εβγαλε κατευθειαν Α1.

Χωρις νομαρχιακο πτυχιο πώς ειναι δυνατον να αποδειξει καποιος την εμπειρια ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.