Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εργοληπτικό πτυχίο από ΤΕΙ


kostasi

Recommended Posts

Εχει κάποια διαφορά το εγκαταστάτης απ'το μελετητής, συνάδελφε;

 

Διότι για να μπορείς να υπογράφεις πχ τις μελέτες μια οικοδομής, φαντάζομαι το ιδιο ειναι σαν εγκαταστάτης. Εκτός και αν προβλέπεται κατι διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται ότι εμείς οι μηχανολογοι ΤΕΙ δεν υπογράφουμε ηλεκτρολογικα ...

Αλλά για εργοληπτες που έχουν πτυχίο σεΗ/Μ

Δεν μπορεί να ισχύει αυτο.. Ειναι σχήμα οξύμωρο ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ξέρει κάποιος ποιά ειναι η διαδικασία για να πάρει εμπειρία κάποιος μηχανικός από ΤΕΙ που εχει εμπειροτεχνικο από επιβλεψη δημοσιου εργου?

 

Τον γράφουν στα εντυπα Α-Β σαν επιβλεποντα και αυτο αρκει?

τα υπολοιπα κριτηρια παραμενουν ιδια, ΜΕΚ Α στα 5 χρονια απο το πτυχιο και εμπειρια περιπου 40.000 ?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα συναδελφοι....

 

Το νομαρχιακο εργοληπτικο μου εχει ληξει απο τις 25 αυγουστου και ξερω οτι εχω 2 μηνες ακομα απο τοτε που μπορω να το χρησιμοποιω.

Επειδη τα εργα που πηρα ηρθαν φετος το καλοκαιρι και δεν εχει τελειωσει κανενα ωστε να μπορω να δειξω εμπειρια στην Δ15 για να παω ΜΕΚ Α, ειπα να κανω αιτηση για ανανεωση του νομαρχιακου εργοληπτικου μου για να το εχω μεχρι να μπορω να αποδειξω εμπειρια.

 

Την αιτηση την εκανα ..... ομως η υπαλληλος της περιφερειας μου λεει οτι γενικα σε εμας τους ΤΕΙ δεν μας κανουν ανανεωση του πτυχιου και υποτιθεται οτι μετα τα 3 χρονια μονο για ΜΕΚ μπορεις να πας.

 

Αν καποιος συναδελφος ξερει ας μου πει αν γινετε ή οχι ανανεωση και σε ποιον νομο το λεει γιατι την πεμπτη θα γινει συμβουλιο οπου θα κριθει η αιτηση μου.

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μλκιες λέει, αλλά δεν έχω κάποια εγκύκλιο...

 

Στην αίτηση επισύναψε τις συμβάσεις σου, επειδή λες πως εχεις έργα, αλλά δεν εχεις εκτελέσει ακόμη κάποιο...

Μια χαρά ανανεώνεται. Να σου δείξει η υπάλληλος που αναφέρεται πως ΔΕΝ ανανεώνεται.

 

Και μόλις βγεί για μια τριετία ξανά, και πας για ΜΕΕΠ, υποτίθεται πως πρεπει να ακυρώσεις το νομαρχικό (εγώ πχ δεν το έκανα).

 

Υ.Γ. εγω εκανα ακριβώς το ίδιο με σέ, διότι το ΜΕΕΠ μου αργησε 7-8 μήνες και εξακολουθούσα να έχω το νομαρχιακό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Kane...

 

Βρηκα τον νομο οπου αναφερει οτι οι εργοληπτες μπορουν να κανουν ανανεωση και μαλιστα αυτοι που ειναι στην τελευταια βαθμιδα του νομαρχιακου τους μπορουν να ανανεωνουν και χωρις εμπειρια στην ιδια βαθμιδα. Στο τελος λεει οτι ισχυει και για αποφοιτους ΤΕΙ.

 

Οποτε μπορουμε νομικα να ανανεωσουμε.

 

Εκανα εκτυπωση του νομου και των συμβασεων που εχω υπογραψει και την πεμπτη το πρωι θα ειμαι στο συμβουλιο της περιφερειας οποτε θα το συζητησω την ωρα που θα κρινεται η αποφαση μιας και ειμαι στο τραπεζι του συμβουλιου ως εκπρωσοπος των εργοληπτων.

 

Μια ακομα ερωτηση....... Τελικα υπαρχει καπου γραμμενο το ποσο της εμπειριας απο δημοσια εργα που πρεπει να εχει καποιος απο ΤΕΙ για να παρει ΜΕΚ Α.? Σε παλαιοτερη συζητηση θυμαμαι 20.000 αλλα σημερα που πηρε φιλος την Δ15 του ειπαν 40.000 και τρελαθηκε...!!!!

Edited by koulosb
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν γραμμένα κάπου αυτά με τα όρια. Τα όρια αυτά είναι καθαρά θεωρητικά και οι επιτροπές ΜΕΚ που συνεδριάζουν για τις αναβαθμίσεις ή τις εκδόσεις ΜΕΚ εξετάζουν πέραν του χρόνου απασχόλησης και την φύση και το μέγεθος του έργου. Κάθε περίπτωση εξετάζεται μεμονωμένα.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ποσο πρεπει να μαζεψει καποιος για να κανει αιτηση και να εχει πιθανοτητες?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.