Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εργοληπτικό πτυχίο από ΤΕΙ


kostasi

Recommended Posts

''Επειδή μιλάμε για ιδιωτικό έργο, ο υπολογισμός εχει στοιχεία ευελιξίας.''. Μετράνε και αυτά. Ολα όσα είναι ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μηχανικός Τ.Ε. είναι γραμμένος στα Νομαρχιακα Μητρώα και είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

 

Όταν βγάλει ΜΕΕΠ μπορεί να παραμείνει ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Μηχανικός Τ.Ε. είναι γραμμένος στα Νομαρχιακα Μητρώα και είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ.

 

Όταν βγάλει ΜΕΕΠ μπορεί να παραμείνει ασφαλισμένος στο ΙΚΑ ?

''Βγάζοντας'' Μ.Ε.ΕΠ. (ατομικό απ'' ότι αντιλαμβάνομαι) είσαι ελ. επαγγελμ. Εχω την εντύπωση ότι στο ΙΚΑ δεν μπορεί να κάνεις ασφάλιση ως ελ. επαγγελμ.

Link to comment
Share on other sites

''Βγάζοντας'' Μ.Ε.ΕΠ. (ατομικό απ'' ότι αντιλαμβάνομαι) είσαι ελ. επαγγελμ. Εχω την εντύπωση ότι στο ΙΚΑ δεν μπορεί να κάνεις ασφάλιση ως ελ. επαγγελμ.

 

επομένως πρέπει να ρωτήσω στο ΙΚΑ εαν μπορεί να γίνει αυτό.

Το θέμα είναι εαν σαν ελ. επαγγελμ. να μπορει να κανει ασφαλιση στο ΙΚΑ.

 

Δεν υπάρχει ομως υποχρεωση όποιος έχει ΜΕΕΠ να πηγαινει υποχρεωτικα στο ΤΣΜΕΔΕ.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν υπάρχει ομως υποχρεωση όποιος έχει ΜΕΕΠ να πηγαινει υποχρεωτικα στο ΤΣΜΕΔΕ.

Oxi αναγκαστικά. Αρκετοί είναι και στον ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ). Γεωπόνοι, δασολόγοι κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μισθωτός με πλήρη απασχόληση παίρνεις απαλλαγή από το ΤΕΒΕ και κάνεις έναρξη επαγγέλματος.

 

Σωστό η αδελφή μου το έχει κάνει έτσι εκτός της κυρίας εργασίας της...

Link to comment
Share on other sites

Σωστό η αδελφή μου το έχει κάνει έτσι εκτός της κυρίας εργασίας της...

Καλησπέρα φίλε μου. Σωστό αυτό.

O Paul_Mix όμως δέχεται στο #105 ότι είναι ελ. επαγγελμ. Εκεί υπάρχει θέμα, εαν μπορεί να είναι ασφαλισμένος στο ΙΚΑ

Εκτός εαν εννοεί ότι είναι μισθωτός με πλήρη απασχόληση (όπως είπε και ο stayros στο#104) σε κάποια άλλη επιχείρηση (ΟΧΙ εργοληπτική) και ''βγάζει'' και ατομικό Μ.Ε.ΕΠ.   

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

όχι, τώρα είναι ελεύθερος επαγγελματίας γραμμένος στα Νομαρχιακα Μητρώα και ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Σε λίγους μήνες θα βγάλει το ατομικό ΜΕΕΠ.

Link to comment
Share on other sites

όχι, τώρα είναι ελεύθερος επαγγελματίας γραμμένος στα Νομαρχιακα Μητρώα και ασφαλισμένος στο ΙΚΑ. Σε λίγους μήνες θα βγάλει το ατομικό ΜΕΕΠ.

Καλημέρα. Την απάντηση την έδωσες μόνος σου. Τότε αφού είναι ελ. επαγγελμ. ασφαλισμένος στο ΙΚΑ, πραφανώς γίνεται.

Για την οικονομία της κουβέντας, σκόπιμο είναι να αναφέρουμε όλα τα δεδομένα από την αρχή για να μπορούμε να απαντάμε όσο το δυνατόν πιο ολοκληρωμένα και να βοηθάμε, όσο γίνεται, τον ερωτώντα. :smile:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.