Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργοληπτικό πτυχίο από ΤΕΙ


kostasi

Recommended Posts

Οπως τα λέει ο varxo ...

πάντως αν θες να μάθεις περισσότερα δοκίμασε στην Δ15 στο 210-6429185 (είναι το νομοθετικό της Δ15 που κάνει τις διάφορες εισηγήσεις) ή στο ΜΕΕΠ της Δ15 στο 210-6419830, 6437852.

Link to comment
Share on other sites

Tωρα ο συγκεκριμενος συναδελφος ειναι γραμμενος στα Νομαρχιακα Μητρωα και ειναι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ σαν "Εργατοτεχνιτης".

Δεν εχει κανει εναρξη στην Εφορια σαν Μηχανικος και δεν εχει κωδικο για Υπηρεσιες Μηχανικου.

Για την Εφορια θεωρειται Εργατοτεχνιτης και εκτελει οικοδομικες εργασιες. Για αυτο ειναι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ.

 

Εχει κατεβει σε διαγωνισμους με το Νομαρχιακο Πτυχιο και δεν τον εχουν ακυρωσει. Οταν γραφτει στα ΜΕΕΠ ΔΕΝ σκοπευει να κανει εναρξη στην Εφορια για Υπηρεσιες Μηχανικου αλλα θα διατηρησει μονο τις Οικοδομικες εργασιες και θα παραμεινει ασφαλισμενος στο ΙΚΑ σαν Εργατοτεχνιτης.

Πώς μπορει να θεωρηθει ως μισθωτος?

 

 

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

 

Αυτοαπασχολούμενοι γράφονται στον ΟΑΕΕ στο ΙΚΑ μονό μισθωτοί

Παλιά οι εμπειροτέχνες δεν προσκόμιζαν βεβαίωση από το πρώην ΤΕΒΕ διότι ήταν εγγεγραμμένοι στο ΙΚΑ  

 

 

Οι εμπειροτεχνες μπορουν να ειναι ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ χωρις να ειναι στον ΟΑΕΕ ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Οι εμπειροτεχνες μπορουν να ειναι ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ χωρις να ειναι στον ΟΑΕΕ ?

Τα εμπειροτεχνικα είναι σπάνια και δεν νομίζω ότι βγάζουν πλέον αλλά όποτε δεν μπορώ να σου απαντήσω

Εγώ σε δημοπρασία έχω να δω εμπειροτεχνικο χρόνια και όσοι έρχονται όλο και κάποιο δικαιολογητικό τους λείπει όποτε καταλαβαίνεις

Δεν νομίζω ότι αν βγάλει το ΜΕΕΠ θα μπορεί να συνεχίσει να ασφαλίζεται σαν εργατοτεχνίτης

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Τα εμπειροτεχνικα είναι σπάνια και δεν νομίζω ότι βγάζουν πλέον αλλά όποτε δεν μπορώ να σου απαντήσω

Εγώ σε δημοπρασία έχω να δω εμπειροτεχνικο χρόνια και όσοι έρχονται όλο και κάποιο δικαιολογητικό τους λείπει όποτε καταλαβαίνεις

Δεν νομίζω ότι αν βγάλει το ΜΕΕΠ θα μπορεί να συνεχίσει να ασφαλίζεται σαν εργατοτεχνίτης

 

 

 

Αυτη τη στιγμη ειναι ασφαλιμενος στο ΙΚΑ με 200+ μεροκαματα τον χρονο και εχει Εμπειροτεχνικο πτυχιο.

Ποιος θα του απαγορευσει να παραμεινει ασφαλισμενος στο ΙΚΑ οταν βγαλει ΜΕΕΠ?

 

Η εφορια, το ΙΚΑ, το ΤΣΜΕΔΕ, ο ΟΑΕΕ ή το Δ15?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα έχει ατομική επιχείρηση και ΜΕΕΠ στο όνομα του θεωρείται αυτοαπασχολούμενος και όπως σου είπα και ποιο πάνω πρέπει να ασφαλιστεί ή στο ΤΣΜΕΔΕ ή στον ΟΑΕΕ

Εκτός κι αν απλά στελεχώνει κάποιο ΜΕΕΠ δηλαδή με σύμβαση συνεπώς ασφαλίζεται σαν μισθωτός στο ΙΚΑ και όχι σαν εργατοτεχνίτης

Edited by varxo
Link to comment
Share on other sites

Αφού θα έχει ατομική επιχείρηση και ΜΕΕΠ στο όνομα του θεωρείται αυτοαπασχολούμενος και όπως σου είπα και ποιο πάνω πρέπει να ασφαλιστεί ή στο ΤΣΜΕΔΕ ή στον ΟΑΕΕ

Εκτός κι αν απλά στελεχώνει κάποιο ΜΕΕΠ δηλαδή με σύμβαση συνεπώς ασφαλίζεται σαν μισθωτός στο ΙΚΑ και όχι σαν εργατοτεχνίτης

 

οι εμπειροτεχνες και οι Εργοδηγοι Δημοσιων Εργων που εχουν ατομικη επιχειρηση με Νομαρχιακο πτυχιο γιατι ειναι ασφαλισμενοι στο ΙΚΑ και οχι στον ΟΑΕΕ?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

καπου παραπανω αναφερθηκε πως για εκδοση εργοληπτικου πτυχιου αρκουν 3 χρονια απο την αποκτηση του πτυχιου ΤΕΙ. 

οταν λεμε 3 χρονια εννοουμε 3 χρονια ενσημα μηχανικου (ΤΣΜΕΔΕ) ή απλα να περασουν 3 χρονια εστω κ χωρις εναρξη του επαγγελματος?

Link to comment
Share on other sites

3 χρόνια από την κτήση πτυχίου για την εγγραφή στα περιφερειακα μητρώα

5 χρόνια από την κτήση πτυχίου συν εμπειρία για την εγγραφη στα ΜΕΚ-ΜΕΕΠ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.