Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εργοληπτικό πτυχίο από ΤΕΙ


kostasi

Recommended Posts

Λοιπόν εγώ πήγα σημερα στην νομαρχια. ΔΕν ειχαν ιδεα για νομαρχιακο και με εστελναν απο δω και απο κει. Τελικα βρηκαμε ενα παλιο φακελο που τυχαια ηταν ιδια σχολη με μενα. Και ολα οκ, αλλα η Υπευθυνη δηλωση αυτουνού έλεγε να μην εισαι δημοσιος ή ιδιωτικός υπάλληλος!!!!

Αυτοί εκεί δεν ήξεραν και μου ειπαν να το googlaρω!!! Για να δουμε αν χρειάζεται. Αν κάποιος συναδελφος θυμάται την υπελυθυνη δήλωση που υπέγραψε για να μου πει..θα ημουν υποχρεος!!!

 

Στη σελίδα της νομαρχίας Χανίων λέει για Υ.Δ που γραφει οτι δεν εισαι ιδιωτικος Υπαλληλος. Στη σελίδα της νομαρχίας Δράμας, λέει για Υ.Δ που να λέει πως δεν εισαι γραμμένος σε άλλη νομαρχία....

Τελικά μπορούμε κάπου να δουμε τι ισχύει????????Ολοι με στέλνουν απο το γραφειο 4 στο 6 και μετα στο 2 και μετα στο 4........Ελλαδα!!

Στο ΦΕΚ του Λαλίωτη απο το 2001 για τα δικαιολογητικά δεν λέει τίποτα...

Edited by geokon
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ακουσε με.

 

Παρε εδώ 2341353254 , Κωνσταντινίδης. ΠΜ ειναι προιστάμενος νομίζω ή κατι τέτοιο στη Πρωην νομαρχία κιλκίς. Πες ειμαι αποφοιτος Ε.Υ. και θελω να βγάλω το νομαρχιακό, τι χρειάζεται εκτός απ'το πτυχιο/εναρξη κτλ. Θυμάμαι πως πήγαινα του πατέρα μου για ανανεωση εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρω! thx!! ¨Εχω πάρει σε όλες τις άκρες της χώρας!!χαχα!! Πάντως βρήκα το παιδί που κοιταζαμε το φακελο του στη νομαρχια και μουπε πως δεν ηξερε τι να γραψει, καπου στο google ειδε να γραφουν και αυτο στην Υ.Δ. Δεν του το ειπε δηλ καποιος. Απο την άλλη, αν την κάνω την υπεύθυνη δήλωση και γραψω μόνο το <<δεν ειμαι δημοσιος υπ. ή συνταξιουχος>> και ξεχασω το ιδιωτικος υπ, δεν πιστευω να το δουν και πολλοι...Τεσπα.

Αρχιζω να πιστευω πως καθε νομαρχια λεει τα δικα της!!

Link to comment
Share on other sites

Ακου κει καπου το ειδε στο γκουγκλ ο υπάλληλος...Για γέλια είμαστε. Κάνε το μαλάκα κι εσυ τότε και πες ο αλέκος ο κουκουνάρας, ο μπατζανάκης της νύφης της κουμπάρας μου, που εβγαλε νομαρχιακό, έτσι το έκανε. Λες και θα το ελέγξει κανείς...

Link to comment
Share on other sites

Για γέλια και για κλάματα.. Και δεν ξέρεις το καλύτερο...ΕΠειδή με έστελναν απο το ένα γραφείο στο άλλο, μια στιγμη που εκνευρίστικα μου λένε: κάντε μια αίτηση που να μας ρωτατε τι χαρτιά χρειάζονται και πάρτε αριθμό πρωτοκολλου ώστε να μας δώσετε το χρόνο να το βρούμε με την ησυχία μας. Τραγικό?? Για να σου πουνε τι χαρτια θελουν πρεπει να συνεδριασει η Ευρωπαική Ενωση!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφε κι εγώ έτσι νόμιζα. Μπορείς όμως να έχεις ΜΕΕΠ με ΤΕΒΕ. Αν το ήξερα νωρίτερα, δε θα γραφόμουν στο τσμέδε.

 

Για τα υπόλοιπα, οκ, καλή μαγκιά. Εξάλλου με τις κατάλληλες γνωριμίες, αρκεί το νομαρχιακό...Ακόμη και σήμερα.

 

 

Ξέρεις πόσο έχει το δίμηνο το ΤΕΒΕ και πόσο το εξάμηνο στο ΤΣΜΕΔΕ

Και μην ξεχνάς ένα βασικό που έχεις δυνατότητα για έκδοση εγγυητικών επιστολών

ΜΟΝΟ ΑΥΤΑ ΦΤΑΝΟΥΝ ΝΟΜΙΖΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λοιπόν έχουμε και λέμε. για να βγάλεις νομαρχιακό εργοληπτικό πτυχίο πρέπει να έχεις προύπηρεσια σε δημόσια έργα για 3 χρονια, υδραυλικά, οικοδομικά και οδοποιία, για αυτές τις κατηγορίες βγάζεις, αν εχεις έργα και για τα 3 μέσα στα 3 χρόνια, βγαζείς για ολα αλλιώς μόνο για οσα έχεις. Εως εδω ας θεωρήσουμε οτι ειναι το έυκολο κομάτι, μέτα πας στην περιφέρεια σου και κανεις αιτηση με δικαιολογιτικά τα εργα σου απο την δημόσια αναθέτουσα αρχη υπογεργαμένα απο το μηχανικό δημου πχ. Τώρα παμε στο κοματι της περιφέρειας οπου θα κανεις την ετοιμη αίτηση θα δώσεις τα δικαιολογητικά θα γίνει ο φακελος σου και θα περασεις απο την επιτροπη οταν γινει το περιφερειακό συμβούλιο για να εγκριθεί, οπου εγκρίνονται 0.5 αιτησείς το χρονο.

Αυτα ελπίζω να βοήθησα και οχι να μπέρδεψα

Link to comment
Share on other sites

Κι όμως εμένα με μπέρδεψες.

 

Ας μη τα γράφουμε 100 φορές, οι σελίδες ειναι λιγες και μπορεί καποιος να κατσει να τα διαβάσει.

 

Για να βγάλεις νομαρχιακό εργοληπτικό ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ τίποτε, παρά μονο την συμπλήρωση 3ετίας απ'το πτυχίο. ΟΥΤΕ προϋπηρεσία, ούτε τίποτε. Μια αιτηση, ενα αντίγραφο τιτλου σπουδών και περνάει απο νομαρχικό συμβούλιο και σε ειδοποιούν να πάς να το παραλάβεις.

Τι μισό το χρόνο λες; μην αναφέρεις ανακρίβειες. Το τι γινεται με τους αμιγώς εμπειροτέχνες δεν αγγίζει τους πτυχιούχους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Πώς πιστοποιείται η εμπειρία στους μηχανικούς Τ.Ε. που έχουν νομαρχιακό πτυχιο, ωστε να μπορέσουν αργότερα να βγαλουν Α1?

 

εχω πάρει ενα εργο στο δικο μου πτυχιο Α1. Συνεργαζομαι με μηχανικο Ε/Υ που έχει νομαρχιακό πτυχιο.

 

Μεταξύ μας υπογραφουμε συμφωνητικο οτι μοιραζομαστε τις εργασιες ετσι κι αλλιως, για να ειμαστε καλυμμενοι με την εφορια και να πληρωθει κανονικα χωρις να υπαρχει κανενα προβλημα. Παιρνει μερος των εργασιων σαν υπεργολαβος.

 

Αυτο το συμφωνητικο αρκει για να δειξει αργοτερα την εμπειρια ή χρειαζεται καποιο αλλο χαρτι?

ειχα διαβασει οτι πρεπει να παρει καποια βεβαιωση. Τι βεβαιωση ειναι αυτη και ποιος την δινει?

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται βεβαίωση εμπειρίας από την επιβλέπουσα υπηρεσία. Ακριβώς την ίδια που παίρνεις κι εσύ για την επιβεβαίωση της δικής σου εμπειρίας αλλά φυσικά με τα ποσά που αντιστοιχούν στις εργασίες που εκτέλεσε ο συνεργάτης σου. Αυτό μάλλον σημαίνει ότι θα έπρεπε να κατατεθεί και να εγκριθεί συμφωνητικό υπεργολαβίας από την επιβλέπουσα αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.