Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθοί Δημοσίου


CHRIS_M

Recommended Posts

56 minutes ago, KF said:

Να μην αμφιβαλλεις καθολου γιατι  παιρναμε τετοιες αμοιβες .Και μιλω σε πρωτο πληθυντικο (σαν πρωην υπαλληλος σε περιφερεια) γιατι αφορουσε ολους του τεχνικους υπαλληλους της υπηρεσιας μου.

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι σε ολους του φορεις και τις υπηρεσιες συμβαινει κατι αναλογο.

Προφανώς. Και το αντιλαμβάνομαι γιατί και εγώ - ως πρώην υπάλληλος Υπουργείου (στενού δηλαδή Δημοσίου Τομέα) -, δεν τα είχα δει ποτέ, πλην κάποιων αποφάσεων για συγκρότηση ομάδας προσωπικού υπερωριακής εργασίας, σε συγκεκριμένες υπηρεσίες και για συγκεκριμένους λόγους. 

Οπότε, δεν είναι σωστό να γενικεύει κανείς, χρησιμοποιώντας λέξεις όπως "σχεδόν όλοι".  Άλλο η ΔΑΕΦΚ, άλλο οι Δήμοι και οι Περιφέρειες και άλλο τα Υπουργεία. 

Όσο για την ριτσέτα που αναφέρετε, αυτό ακριβώς προσπάθησα να δείξω με την παραπομπή στο Νόμο. Οποίος μπήκε στη διαδικασία να τον διαβάσει (έστω και διαγωνίως), νομίζω το αντιλήφθηκε. 

 

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σας & ευχαριστώ για τη συνέχιση του θέματος & τη συνδρομή σας.

Ακόμα & έτσι να είναι, ακόμα & αν ο τελικός καθαρός μισθός ανέλθει στα λχ 1200€ καθαρά επί 12 μήνες, δυστυχώς δε ζεις με αυτά τα λεφτά τη σημερινή εποχή, πόσω μάλλον αν έχεις & οικογένεια. Από τη δε μικρή μου προϋπηρεσία σε μεγάλο Δήμο της Αττικής, δε θα έμπαινα στη λογική να μπω σε κάποιο Τεχνικό Τμήμα, να προσπαθώ να κάνω τη δουλειά μου χωρίς Συντηρητές (ωράριο 7-13.30 αρκετοί), χωρίς υλικά (απαιτείται διαγωνιστική διαδικασία), με την πίεση των βαλτών εργολάβων. Από την άλλη, θα μου αντιπαραβάλλετε πως όλα συνηθίζονται και πως πλέον θα είναι ΔΥ.

Σε κάθε περίπτωση, αν ήμουν στη θέση του, με αυτό το μισθολογικό ποσό, βάζοντας ως γνώμονα τη δουλειά, συγκρίνοντας τι βιώνω γενικότερα στον ιδιωτικό τομέα, στην παρούσα χρονική συγκυρία δε θα αποδεχόμουν ούτε εγώ τη θέση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.