Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάλυση στο SAP2000


geodou

Recommended Posts

Δύο ακόμα ερωτήσεις: 1)Υπάρχει τρόπος να δώσουμε στο μοντέλο εκκεντρότητα ως προς το κέντρο μάζας για να κάνουμε ως προς αυτό τη modal ανάλυση?

2)Πως μπορώ να δω τις συντεταγμένες του κέντρου δυσκαμψίας ενός μοντέλου?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα στο SAP2000 v15 να χρησιμοποιήσουμε στοιχεία κατανεμημένης πλαστικότητας για την προσομοίωση των πλαισιακών φορέων.

Εννοώ αν υπάρχουν στο sap στοιχεία παρόμοια με τα nonlinearBeam Column του Opensees στα οποία η διατομή προσομοιώνεται με ίνες και ουσιαστικά επιλύεται ο ρηγματωμένος φορέας για κάθε επόμενο βήμα φόρτισης. (όποιος το έχει δουλέψει θα καταλάβει καλύτερα)

 

Στα πλαίσια της διπλωματικής μου εργασίας ξεκίνησα να δουλεύω με το Opensees (το οποίο είναι πολύ καλό για ανάλυση πλαισιακών φορέων) αλλά συνάντησα δυσκολίες στην προσομοίωση τοιχωμάτων καθώς το πρόγραμμα έχει κάποια προβλήματα στη χρήση επιφανειακών στοιχείων από σκυρόδεμα. Ετσι ψάχνοντας βρήκα ότι το Sap δίνει τη δυνατότητα μη γραμμικης ανάλυσης τοιχωμάτων μέσω του shell-layered/nonlinear (διορθώστε με αν κάνω λάθος) αλλά δεν είμαι σίγουρος αν μπορώ να χρισημοποιήσω στοιχεία δοκού-υποστυλώματος παρόμοια με του Opensees που προανέφερα.

 

Οποιαδήποτε πληροφορία από κάποιων που έχει ασχοληθεί με τα προγράμματα αυτά θα μου ήταν ιδιαιτέρως χρήσιμη !!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους, έχω μία ερώτηση να κάνω, θέλω να προσομοιώσω μια δοκού επί ελαστικού εδάφους στο SAP, γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να τοποθετήσω τα ελατήρια κατανεμημένα στη δοκό; Ευχαριστώ

 

 

Μόλις το βρήκα (μάλλον).

 

πας the Αssign menu > Frame > Automatic Frame Mesh ορίζεις ελάχιστη απόσταση (1μ.)

και μετά από το Assign menu > Frame > Line Springs ορίζεις το k του ελατηρίου

Edited by kostaskalam
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

kostas88 υπολογίζεις με το χέρι τα ζητούμενα της διατομής όπως Ix,Iy,A κλπ και την εισάγεις ως section. Κάνεις και παραδοχές για τις λοιπές ιδιότητες, όπως ακαμψίες κλπ. Πρόβλημα θα αντιμετωπίσεις με τα "φτερά" καθως αν είναι μεγάλα θα πρέπει να βρει ένα τρόπο να τα συνδέσεις μεταξύ τους.

 

 

 

kostaskalam Αν γνωρίζεις τις σταθερές Κ των ελατηρίων, κάνεις κόμβους στη δοκό και τοποθετείς ελατήριο σε κάθε κόμβο (ο ευκολος τρόπος)

Link to comment
Share on other sites

Οκ Ευχαριστώ

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

Gousgounis

Edited by Gousgounis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τελικά έφτιαξα την σταυροειδή διατομή με το section designer του sap αλλά το πρόβλημα είναι ότι μου εμφανίζει ότι είναι κατηγορίας 3 κάτι που είναι αντίθετο με τον ευρωκώδικα 8. Αν όμως υπολογίσω με το χέρι την κατηγορία βγαίνει 2. Και γενικά έχω παρατηρήσει ότι όλες τις διατομές από το section designer το sap τις εμφανίζει κατηγορίας 3 ακόμη κι αν δεν είναι. Υπάρχει τρόπος να ''εισάγω'' κάπως αλλιώς την κατηγορία διατομής? Ευχαριστώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν διοργανώνουμε λέω γω δικά μας άτυπα σεμινάρια για προγράμματα που ξέρει ο καθένας μας και να βοηθήσει και τους συναδέλφους.

πχ εγώ μπορώ να δείξω fespa, instant, κτλ.

 

έχει προταθεί και σε άλλο θρεντ πάντως απο άλλον συνάδελφο.

 

και γω sap τωρα το πιανω και έχω τις απορίες μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Προσπαθώ να κάνω μοντελοποιήση ενός απλού portal frame με ένα διαγώνιο bracing που στην άκρη του θα έχει αποσβεστή ενέργειας τύπου τριβής αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να προσδιορίσω κάποιες παραμέτρους.

Το στοιχείο μοντελοποιείται ως link element, plastic. Δεν ξέρω που να βρώ την μάζα (Damped mass) όπως επίσης και τις παραμέτρους για την μη γραμμική ανάλυση που πηγάζουν από το hysteretic loop.

Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Edited by daneleas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.