Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ανάλυση στο SAP2000


geodou

Recommended Posts

Δεν χρειάζεται νομίζω να είναι αβαρής η πλάκα. Επιλέγεις απλά shell element με membrane λειτουργία και η κατανομή γίνεται αυτόματα στα μέλη που που έχουν κόμβους που συμπίπτουν με το shell element. Μπορείς να την κάνεις και μίας διεύθυνσης αν θες.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μπορείς να την κάνεις και μίας διεύθυνσης αν θες.

 

Πως το κάνω αυτό? Επιλέγοντας αντί για shell - thin το shell - layered/nonlinear? Δηλαδή πρακτικά κάνω την πλάκα διέρειστη?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι νέος μηχανικός και ψάχνομαι με το sap2000.Κάνω ανάλυση ενός απλού παραδείγματος τετραγωνικής κάτοψης,χωρίς τη χρήση πλάκας,αλλά βάζοντας κατανεμημένα φορτία στα δοκάρια και για τα κατακόρυφα φορτία μου βγάζει μεγάλες αξονικές δυνάμεις στα δοκάρια.Έχω ορίσει διάφραγμα από τους 4 γωνιακούς κόμβους.Υπάρχει κάτι παραπάνω που πρέπει να κάνω για το διάφραγμα??

Link to comment
Share on other sites

Αξονική στα δοκάρια; Μηπως εννοείς τέμνουσα; Για το διάφραγμα δεν νομιζω να πρεπει να κανεις κατι παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς και δεν το κάνει αφού

χωρίς τη χρήση πλάκας,αλλά βάζοντας κατανεμημένα φορτία στα δοκάρια
.
Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και πριν,προσομοιώνω τη λειτουργία της πλάκας μεταφέροντας τα επιφανειακά φορτία στα δοκάρια ως γραμμικά και δημιουργώντας διάφραγμα στους κόμβους δοκών-υποστυλωμάτων.Το πρόβλημά μου είναι ότι στα δοκάρια μου βγάζει αξονική δύναμη ενώ όπως είναι λογικό δεν πρέπει.Έκανα ακριβώς το ίδιο στο etabs και δε μου βγάζει αξονική στα δοκάρια,όμως το etabs παίρνει κάποιες ρυθμίσεις από μόνο του (όπως τα end offsets,τα insertion points κ.α.).Η ερώτησή μου λοιπόν είναι,τι ακριβώς κάνουμε για να δώσουμε τη διαφραγματική λειτουργία στο sap2000 εκτός του joint->constraints->diaphragm...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.