Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ανάλυση στο SAP2000


geodou

Recommended Posts

H μάζα είναι λογικά του αποσβεστή και το Κ είνα ΑΕ/L, αν και στο πρόγραμμα είναι η σταθερά του ελατηρίου. Για το Κ' (effective stiffness) είναι η παράμετρος για την μή γραμμική ανάλυση και επίσης το documentation οτι πρέπρει να ειναι 10^2 μέχρι 10^4.

 

 

 

  • "For the purposes of analysis, a linear effective stiffness is defined for each degree of freedom of the nonlinear elements. The effective stiffness at nonlinear degrees of freedom is arbitrary, but generally varies between zero and the maximum nonlinear stiffness of that degree of freedom. The equilibrium equation can then be rewritten as: Ku(t)+Cu'(t)+Mu''(t)=r(t)-[rN(t)-KN u(t)] whereK =KL +KN ,withKL beingthe stiffness of all the linear elements and for the linear degrees of freedom of the Link/Support elements,and KN being the linear effective-stiffness matrix for all of the nonlinear degrees of freedom.

  • Συγκεκριμένα για το στοιχείο που θέλω: IMPORTANT! You may sometimes be tempted to specify very large values for k, particularly for Damper, Gap, and Hook properties. Resist this temptation! If you want to limit elastic deformations in a particular internal spring, it is usually sufficient to use a value of k that is from 102 to 104 times as large as the corresponding stiffness in any connected elements. Larger values of k may cause numerical difficulties during solution. See the additional discussion for the Damper property below. "The linear effective stiffness represents the total elastic stiffness for the Link/Support element that is used for all linear analyses that start from zero initial conditions. The actual nonlinear properties are ignored for these types of analysisIf you do not specify nonlinear properties for a particular degree of freedom, then the linear effective stiffness is used for that degree of freedom for all linear and non- linear analyses.

14mcisl.png

Edited by daneleas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

......θα έχει αποσβεστή ενέργειας τύπου τριβής αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να προσδιορίσω κάποιες παραμέτρους.

Το στοιχείο μοντελοποιείται ως link element, plastic. Δεν ξέρω που να βρώ την μάζα (Damped mass) όπως επίσης και τις παραμέτρους για την μη γραμμική ανάλυση που πηγάζουν από το hysteretic loop.

 

H μάζα είναι λογικά του αποσβεστή και το Κ είνα ΑΕ/L, αν και στο πρόγραμμα είναι η σταθερά του ελατηρίου. Για το Κ' (effective stiffness) είναι η παράμετρος για την μή γραμμική ανάλυση και επίσης το documentation οτι πρέπρει να ειναι 10^2 μέχρι 10^4.

 

'Οπως σου είπα δεν γνωρίζω το SAP και το στοιχείο τύπου link....αλλά γενικά δεν μπορώ να καταλάβω κάποιοα πράγματα όπως....

1) Αφού λες για αποσβεστή ενέργειας τύπου τριβής...κάτι πρέπει να υπάρχει όσον αφορά την τριβή στο στοιχείο σου....δλδ κάτι με friction. Στον πίνακα του στοιχείου δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο...μήπως εννοείς κάτι άλλο;

2) Το mass, weight που έχει μήπως αναφέρεται σε κάτι άλλο;;; Μάζα κ' βάρος του αποσβεστήρα γιατί να ζητάει...

3) Όταν λες ότι το K=AE/L....δλδ σχέση μεταξύ ελατηρίου κ ισοδύναμης ράβδου δικτυώματος, εννοείς ότι στο Κ βάζεις την δυστένεια του bracing;

4) Γενικά, θες να κάνεις μία δοκιμή σε ανακυκλική φόρτιση με τον συγκεκριμένο αποσβεστήρα;

Edited by jackson
Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τελικά τι είναι αυτοί οι παράμετροι και το κατάλαβα οπότε θα απαντήσω αναλυτικά στην ερωτησή μου όταν έχω χρόνιο και για τους υπόλοιπους χρήστες.

Tώρα το πρόβλημα μου είναι στα γραφήματα που παίρνω απο τα αποτελέσματα στο συγκεκριμένο προγραμμα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλη Χρονιά σε όλους

 

Θα ήθελα να ρωτήσω τα παρακάτω για το sap2000, τα οποία πρέπει να είναι ίδια και στο ETABS,

 

1.Δημιουργία "άκαμπτων βραχίονων" ή " Rigid Offsets" - Ποιά είναι η διαδικασία πέρα απο τα στοιχεία που δίνω με μεγάλο Ε και ειδικό βάρος γ =0,0000;

 

2.Σε 3D μοντέλο δέν βρήκα κάποιο παράδειγμα για να ορίσω Φασματική Ανάλυση ,παραμόνο σε απλό πλαίσιο και δίνει μόνο τη τιμή U1.Σε περίπτωση που θέλω U2, U3 πρέπει να τα προσθέσω στη ίδια καρτέλα ή δημιουργώ εξαρχής νέο σενάριο;

3.Εάν κάνω στ ίς πλάκες -

 

α. Select > by Area Object Type > Floor, Assign > Shell/Area Loads > Uniform (Dead -Live)

β.Επιλέγω όλες τίς πλάκες ξανά και Assign >Shell/Area > Rigid Diaphragram - Ορίζω διαφράγματα σε κάθε όροφο.

γ.Επιλογή τών πλακών ξανά Assign > Shell/Area>Area Object Mesh Options - Διακριτοποίηση στίς πλάκες με ορισμό (maximum element size έστω 1,5)

 

Θα γίνει σωστά η μεταφορά φορτίων στα δοκάρια;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Γεια σας! Θα ήθελα να απευθύνω μερικές ερωτήσεις/απορίες που αφορούν στο sap 2000. Το χρησιμοποιώ για στατική/δυναμική ανάλυση (με πολύ απλές παραδοχές) ενός τρισδιάστατου πλασίου από Ο.Σ. στην διπλωματική μου και εφόσον δεν το εχω διδαχθεί στη σχολή πειραματίζομαι μόνη μου βλέποντας tutorials, manuals κτλ. Το θέμα της διπλωματικής ειναι "Performance-based earthquake design" και μέσω του λογισμικού θέλω να υπολογίσω κρίσιμα μεγέθη όπως μετακινήσεις και βάση αυτών να καθορίσω τα επίπεδα ζημιών (damage measurements/indices). 

 

1) Θέλοντας να υπολογίσω τον βασικό οπλισμό, εισάγω τα στατικά φορτία στις πλάκες και ταυτόχρονα υποβάλλω το πλαίσιο σε φασματική ανάλυση (response spectrum) κατα ΕC 8 που υπάρχει σαν προεπιλογή στο πρόγραμμα. Θα πρέπει να δηλώσω επιπλέον πλάγια φορτία ή μαζες για την εξομοίωση των σεισμικών δυνάμεων ή η φασματική δράση τα περιλαμβάνει αυτά ?

 

2) Κάτι που μου έχει κάνει εντύπωση είναι ότι δεν μπορώ να αλλάξω το υλικό οπλισμού όταν καθορίζω διατομές. Ενώ έχω εισάγει υλικό - σίδερο S500 πχ, στην επιλογή "Rebar material" στο πλαίσιο "Concrete reinforcement" με αφήνει να επιλέξω μόνο την default επιλογή Α615Gr60. Υπάρχει λύση για αυτό?

 

2) Εύχοντας να υπολογίσω σωστά ή περίπου σωστά τον οπλισμό, η pushover ανάλυση είναι αυτή που θα μου δείξει πλαστικές αρθρώσεις και συνεπώς κρίσιμα σημεία?

 

Ο υπολογισμός του οπλισμού είναι κατά κάποιον τρόπο δευτερέουσας σημασίας στην εργασία καθώς το μεγαλύτερο και σηματικότερο κομμάτι θα αφορά στον καθορισμό ζημιών και τα επιβαλλόμενα κόστη εξαιτίας αυτών. Οπότε χρησιμοποιώ το sap σαν ένα απλό εργαλείο καθώς μου φάνηκε ιδιαίτερα εύχρηστο με πολλά tutorials online.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σχετικά με τα ερωτήματα σου εν συντομία για να σε βοηθήσω σου λέω τα παρακάτω.

 

1) Το λογισμικό έχει αυτόματο τρόπο υπολογισμού των σεισμικών δυνάμεων είτε κάνει ιδιομορφική σεισμική ανάλυση είτε ισοδύναμη στατική. Δεν χρειάζετε να υπολογίσεις εσύ επιπλέον φορτία. Την μάζα όμως πρέπει να την προσδιορίσεις απο το define --> Mass source

 

2) Όταν πας στην διατομή σου define frame section-->add --> option frame section type concrete --> τοτε θα σου ζητήσεις διαστάσεις και υλικό σκυροδέματος. Εκεί έχει και επιλογή  concrete reinforcement --> Αλλάζεις το υλικό του οπλισμού.

 

3) Κάτι έχεις μπερδέψει. Για να κάνεις pushover πρέπει να έχεις δώσει οπλισμό στις διατομές σου (έλεγχος υπάρχοντος).  Μάλλον εννοείς σημεία για ενίσχυση με μανδύες, οπλισμό κλπ.

 

Για pushover όμως δεν μπορώ να σε βοηθήσω και πολύ. Υπάρχει πλούσιο όμως υλικό άμα το γκουγλάρεις απο παλιές εργασίες με πλούσια screenshots απο το βήματα που χρειάζονται στο SAP2000.

Edited by SemiRigid
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου.

 

Όσον αφορά στο υλικό του οπλισμού και τον τρόπο που αναφέρεις, αυτό ακριβώς εννοώ και εγώ. Στον ορισμό διατομών, type - concrete, concrete reinforcement, rebar material...Εκεί δέχεται μόνο το προκαθορισμένο υλικό Α615Gr60 ακόμα και όταν κάνω add new material-Steel S450 πχ. Απλά αρνείται να το παρουσιάσει και να το επιλέξει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ήταν το λάθος SemiRigid! Σε ευχαριστώ!

 

Και κάτι άλλο: Θέλοντας να ορίσω σεισμική δράση κατά τις 2 διευθύνσεις (χ και y), απλά δηλώνω μέσα στο ίδιο load case (με response spectrum function) και δεύτερη επιτάχυνση στην U2 διεύθυνση ή φτιάχνω καινούριο load case για τη δεύτερη σεισμική διεύθυνση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.