Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ανάλυση στο SAP2000


geodou

Recommended Posts

Υπάρχει τρόπος στην pushover να χρησιμοποιήσω τους οπλισμούς που προκύπτουν από το concrete design κι όχι αυτούς που μπαίνουν χειροκίνητα στο section properties?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από το help του SAP2000:

 

 

  • For any degree of freedom in the frame nonlinear hinge properties assigned to a concrete member that is specified as default, SAP2000 calculates the hinge force-deformation properties based on the larger of the calculated required reinforcement at the ends of the beam (assuming that run the design has been run through the Concrete Frame Design postprocessor) and the specified reinforcement overrides.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα,

 

Μήπως γνωρίζει κανείς σε έκδοση v14 του sap, πως μπορώ να βρώ τους συντελεστές συσχέτισης των ιδιομορφών(modal correlation)? Στο αρχείο out. δεν τους βγάζει...ενώ σε παλιότερες εκδόσεις το έβγαζε... Ούτε από "show tables" το βγάζει... Υπάρχει περίπτωση να μην το δίνει γενικά?

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν έχεται την καλοσύνη έχω μερικες ερωτήσεις για το SAP2000 .

 

Έχω κατακόρυφα τοποθετημένες,η μία διπλα στην άλλη, και σε επαφή ( για την επαφή ορίστηκε link>Gap)  δύο μεβράνες. Προσομιοωνουν πάνελ ορθοτροπικού υλικού. Για στηρίξεις έχουν προσομοιωθει μεταλλικοί σύνδεσμοι με Link properties> multilinear plastic,Το σύστημα φορτίζεται πλευρικά με γραμμικά αυξανόμενο φορτίο.

 

1)Υπάρχει η δυνατότητα να ληφθεί υπόψη η τρίβή μεταξυ  των δύο μεμβρανών, και η τριβή στο σημείο στήριξης (υποτίθεται οτι στηρίζεται πάνω σε σκυρόδεμα με την βοηθεια μεταλλικων συνδέσμων)?

2)Μπορώ να ορίσω κρίτήριο αστοχίας για το ορθοτροπικό υλικό? ( Δεν γνωρίζω ακριβή διαγραμμα τάσεων παραμορφόσεων αλλα τις αντοχές σε θλίψη-εφελκυσμός στις 3 κατευθύνσεις και στο SAP2000 ορίζεις μόνο ένα δίαγραμμα αποτι έχω δει)

3)Για το γραμμικά αυξανόμενο φορτίο  όρισα Time History/ Nonlinear/ Direct Intergration. Για να λυφθουν υπόψη και προυπάρχοντα κατακόρυφα φορτία θα πρέπει να ορίσω Nonlinear static load με όλα τα φορτία και να συνεχίσει απο εκεί η πλευρική φορτιση ( continue from state at end of nonlinear case)?? Υπάρχει εναλακτικός τρόπος??

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 1 month later...
  • 1 year later...

Γεια

Υπαρχει για το sap2000 καποιο modul ή κάποιο εξωτερικό αρχείο για να προσαρμοστει με τον ΚΑΝΕΠΕ?

Δηλαδή να υπολογίζει τις γωνίες στροφής για την ανελαστική ανάλυση με το τυπολόγιο του ΚΑΝΕΠΕ?

Μήπως υπαρχει κάτι με το Etabs που είναι παραπλήσιο του sap2000?

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι!

 

Κάνω τη μεταπτυχιακή μου εργασία στο SAP2000 και θέλω να μοντελοποιήσω τα υποστυλώματα και τα τοιχώματα ενός κτιρίου του '74 στο section designer. Έχω τοίχωμα 120Χ20 με κύριο διαμήκη οπλισμό 4Φ16, τοποθετημένο μια ράβδο ανά γωνία, και οριζόντιο Φ8/25. Τον διαμήκη μπορώ να τον τοποθετήσω κατά τα γνωστά. Πώς όμως μπορώ να βάλω τον οριζόντιο?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

post-4600-0-00827900-1517750574_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι οπλισμό έχει το στοιχείο σου. Εμένα μου φαίνεται ότι το έχουν οπλίσει σαν υποστύλωμα, με συνδετήρα Φ8/25 δίτμητο και 4Φ16 στις άκρες + 4Φ16 ενδιάμεσα. Χωρίς να είμαι σίγουρος όμως. 

 

Τώρα για το πως θα ορίσεις τον οπλισμό, έχω χρόνια να το ανοίξω το SAP αλλά θυμάμαι ότι έχει πεδίο για κατακόρυφο - vertical οπλισμό (συνδετήρες). 

 

Γιατί το κάνεις με section designer και δεν προσθέτεις απλά μία ορθογωνική διατομή ? 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.