Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διερεύνηση νομιμότητας κτίσματος 1953


Victoria

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Είμαι μηχανικός και αντιμετωπίζω την εξής περίπτωση. Έχω ισόγειο κτίσμα του 1953 το οποίο ανεγέρθηκε χωρίς άδεια. Κατόπιν το 1977 υπάρχει άδεια για ένα συμπληρωματικό τμήμα του ισογείου (επιπρόσθετο) και κυρίως η άδεια του Α ορόφου. Επίσης το 1977 συμπληρώθηκε δήλωση ΑΥΘΑΙΡΕΤΟΥ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ στην οποία αναφέρονται τα τετραγωνικά του αυθαίρετου κτίσματος του ισογείου. Η ερώτηση είναι η εξής, το χαρτί αυτό της δήλωσης του αυθαιρέτου κτίσματος αποτελεί και νομιμοποίηση του? Η απαιτείται κάποια συγκεκριμένη απόφαση διατήρησης του ισόγειου κτίσματος. Επιπλέον ένα τμήμα του ισογείου κτίσματος υπερβαίνει την επιτρεπόμενη κάλυψη του οικοπέδου και συνολικά ισόγειο και όροφοι (Ά και Β - έγινε νέα άδεια το 1984) υπερβαίνουν τον σημερινό επιτρεπόμενο συντελεστή δόμησης. Όλα αυτά δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο απλά τα παραθέτω ως στοιχεία. Με τα στοιχεία που έχω μπορώ να αποφανθώ αν είναι νόμιμο ή μη?

 

───────────────────────

Αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά αφού υπάρχει άδεια το 1977 και το κτίσμα στο ισόγειο προυπάρχει του 1955 , τότε τουλάχιστον για το περίγραμμα του όπως αυτό υπάρχει το 1953 έχει νομιμοποιηθεί με την άδεια Πρέπει να εξετάσεις αν έχει μεταβληθεί το ισόγειο μεταγενέστερα πλεον του περιγράμματος του και της προσθήκης (συγκρίνοντας ότι φαίνεται από την άδεια , Αεροφωτογραφίες ,παλαιά σχέδια πόλης αν υπάρχουν κλπ. ) Καλά είναι να βρείς στοιχεία που αποδεικνύουν την ύπαρξη του κτίσματος (απόδειξη από ΔΕΗ , Α/Φ κλπ) Νομίζω ότι νόμιμο είναι ότι υπάρχει στις άδειες και αυτό που αναγνωρίζεται ως περίγραμμα προ του 1955

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Στην άδεια του 77 που έχω, υπάρχει ξεκάθαρα το περίγραμμα του ισογείου, οπότε θεωρώ ότι είμαι οκ να υποθέσω... Τα τετραγωνικά του ισογείου μετράνε στον Σ.Δ. κανονικά?

Link to comment
Share on other sites

πήγα σήμερα στην πολεοδομία για ένα κτίσμα προ του 55 που δεν έχει άδεια. στο εν λόγο κτίσμα θέλουμε ΒΚΧ ώστε να ανοίξει παρασκευαστήριο υγειονομικού ενδιαφέροντος

η υπάλληλος της πολεοδομίας μου είπε ότι πρέπει να φέρω

1. βεβαίωση του δημάρχου ότι είναι προ του 55

2. υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη για τον ίδιο λόγο

3. φωτογραφίες

4. σχέδια

5. δήλωση στατικής επαρκείας

 

την ρώτα λοιπόν εγώ, γνωρίζοντας ότι αυτά είναι τα ζητούμενα για την πληρότητα φακέλου για νομιμοποίηση προ του 55, δηλαδή πάμε για νομιμοποίηση προ του 55 με ελάχιστες αμοιβές κτλ

μου απάντησε πως όχι δεν είναι νομιμοποίηση προ του 55 και ότι απλά θα μου δώσει ΒΚΧ

μπορεί κάποιος να μου πει αν έχει δίκιο?

είμαι πολύ μπερδεμένος....

 

 

ευχαριστώ

 

 

ειμαι πολυ μπερδεμενος....

 

 

μια μέρα μετά απαντώντας στον εαυτό μου...

 

μου είπαν στην πολεοδομία ότι απλά για να πάρω ΒΚΧ για προ 55 θέλει πάνω κάτω τα ιδία όπως σε νομιμοποίηση προ του 55

δεν είναι η διαδικασία, νομιμοποίηση προ του 55 δηλαδή, αλλά η έκδοση ΒΚΧ

βέβαια μου γεννάτε το ερώτημα, πως παίρνω ΒΚΧ για κάτι μη νομιμοποιημένο? ίσως επειδή είναι προ του 55? δεν ξέρω....:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.