Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Δόμηση σε όμορα οικόπεδα


mellow

Recommended Posts

Καλησπέρα, μήπως μπορεί να με βοηθήσει κάποιος στην παρακάτω περίπτωση;

5 όμορα οικόπεδα βρίσκονται στην κατοχή ενός ιδιοκτήτη. Είναι δυνατό να χρησιμοποιηθεί με κάποιο τρόπο ο συντελεστής δόμησης του καθενός οικοπέδου ξεχωριστά λειτουργώντας όμως παράλληλα ως ένα συγκρότημα με κοινή χρήση (ή έστω να γειτνιάζουν) ;; Ή θα πρέπει υποχρεωτικά εφόσον πρόκειται για κοινή χρήση να θεωρηθούν τα 5 οικόπεδα σαν 1, οπότε ο συντελεστής να εφαρμοστεί αντίστοιχα; :confused:

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αποτι καταλαβα θελεις να βγαλλεις οικοδομικη αδεια που ναναι συγκροτημα τα 5 οικοπεδα με διαφορετικα κτιρια στο καθε οικοπεδο αλλα ναχουν κοινες λειτουργιες πρασινου -υπογειου..

 

αν ειναι αυτο γινεται

Link to comment
Share on other sites

@akius

 

όντως θα ήθελα να έχουν κοινό πράσινο και υπόγειο..Άρα λέτε πως υφίσταται μια συνολική άδεια με άλλο συντελεστή για το κάθε οικόπεδο..Επιπλέον σε περίπτωση αρμού μεταξύ τους είναι δυνατή μελλοντική διάνοιξη/ένωση; προφανώς εκεί θα θέλει άαλλη άδεια;

..ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)

 

@georg coco

 

είναι εντός σχεδίου κανονικά :)

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι το στησιμο των κτιριων ...θα πρεπει ναχουν Δ η να εφαπτονται με τον αρμο διαστολης που θα βγει απο τα στατικα τους....

 

απο την στιγμη που θαχουν ξεχωριστα κλιμακοστασια μελλοντικη διανοιξη μεταξυ των διαδρομων τους θα μπορουσε να γινει ....

 

 

 

παντως δεν ξερω αν συμφερει να χασεις σ.δ για 5 κλιμακοστασια η θαπρεπε καποια οικοπεδα να τα συνενωσεις ωστε να βγει 1 κτιριο με 1 κλιμακοστασιο

 

 

φυσικα αυτα ειναι επιλογη του ιδιοκτητη και δικια σου αποφαση

Link to comment
Share on other sites

Akius αυτή τη φορά περίμενα γιατί προηγουμένως το γαϊδούρι σου με έριξε κάτω!

 

mellow

αφού υπάρχει ένας ιδιοκτήτης και το οικόπεδο είναι ένα και ο συντελεστής του είναι ένας, οπότε εκδίδεται μία άδεια για όλο το συγκρότημα.

Αυτό το "με άλλο συντελεστή για κάθε οικόπεδο" ... δεν τό 'πιασα!

Link to comment
Share on other sites

ναι, έχεις δίκιο. Νομίζω ότι σίγουρα αν τελικά προχωρήσει το θέμα το επιθυμητό θα ήταν να "κολλήσουν" τα κτίρια όσο γίνεται (μακάρι να γινόταν και σε όλα,..ο πελάτης θα το ήθελε μάλλον)..γιατί εμένα με φοβίζει όμως λίγο το θέμα με τη χρήση του "ξεχωριστού" συντελεστή? δηλαδή ό,τι κερδίζεις από την επιμέρους μέτρηση του σ.δ σε κάθε οικόπεδο θα την χάσεις σε αναγκαστικά πολλαπλά κλιμακοστάσια κλπ;..έχω μπερδευτεί..

 

@georg coco

 

Αυτή ήταν και η αρχική μου απορία. Τι μπορώ να κάνω με δεδομένα οτι ο ιδιοκτήτης είναι ένας αλλά το 1 οικόπεδο απαρτίζεται απο 5 διαφορετικής επιφάνειας.. ;;τελικά βλέπω οτι είναι εντός σχεδίου οικισμού αλλά εκτός σχεδίου πόλης και άρτια και οικοδομήσιμα..απλά αν μετρηθεί συνολικά σαν ένα, "χάνω" σε δόμηση από ότι αν μετρηθούν ξεχωριστά.. επίσης δεν τα χωρίζω εγώ σε 5..είναι έτσι συμβολαιογραφικά..σε μπέρδεψα;

Link to comment
Share on other sites

mellow

 

Σίγουρα με μπέρδεψες γιαυτό τώρα φεύγω για φαγητό εν τω μεταξύ εσύ διευκρίνισέ το καλλίτερα (οι πιο παλιοί από μένα έλεγαν "καν το μας σε τάλιρα για να το καταλάβουμε"!!!)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.