Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Στην "Εγνατία Οδός" η ωρίμανση και δημοπράτηση έργων σε Αιγαίο, Μακεδονία και Θράκη


jkar

Recommended Posts

Για τους συνάδελφους Μελετητές και Κατασκευαστές που αυτή την εποχή ψάχνουν για δουλειά, μια ενδιαφέρουσα είδηση έρχεται από το ΥΠΟΜΕΔΙ.

 

ΦΕΚ 1505 Β / 6-9-2010

 

ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ, ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ −

ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ

 

Έχοντας υπόψη τις διατάξεις:

...

Άρθρο 1

1. Εκχωρούμε και μεταβιβάζουμε στην εταιρεία με την επωνυμία «ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.», τις αρμοδιότητες σύμφωνα με τα οριζόμενα στο άρθρο 2 της παρούσας για τη μελέτη και κατασκευή των έργων του Παραρτήματος της παρούσας....

.....

Περισσότερα από 100 έργα σε όλη την Ελλάδα, ανατέθηκαν απευθείας χωρίς κανένα διαγωνισμό και διαδικασία στην «ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ Α.Ε.», να τα μελετήσει και να τα κατασκευάσει.

 

Υπάρχει και μία ανακοίνωση των υπαλλήλων του ΥΠΕΧΩΔΕ που ανησυχούν ότι υποβαθμίζεται η σημασία η δικιά τους και των συναδέλφων τους στους Δήμους.

Link to comment
Share on other sites

Να λοιπόν που η αποκατάσταση μονοπατιών τραχανοπολαγιάς...εε συγγνώμη Δονούσας αποτελεί ιδιάιτερα δύκολο και "ειδικό" τεχνικό έργο και θα πρέπει να αναλάβει η ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ με την μέγιστη εμπειρία της να το υλοποιήσει...

 

Φαντάζομαι θα δημιουργηθεί και αντίστοιχη ιστοσελίδα που θα έχει χάρτες και χρονοδιαγράματα υλοποίησης, προβλήματα που παρουσιάστηκαν κλπ... Ένα έργο πνοής για την χώρα, λοιπόν είναι έτοιμο να ξεκινήσει με αρωγή της μεγάλης ΕΓΝΑΤΙΑΣ ΟΔΟΥ...

 

 

Σχόλιο: Και μετά προσπαθούν να μας πείσουν ότι θέλουν να βάλουν τάξη στα δημοσιοοικονομικά θέματα της χώρας....

 

Εγώ ένα έχω να πω: Σε αυτήν την χώρα ή είσαι φτωχός πλην τίμιος ή γίνεσαι λαμόγιο και κονομάς με τις ευχές του κράτους.

Εγώ για την ώρα έχω επιλέξει το πρώτο και απλά αγανακτώ...

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε και την επιτάχυνση των "μεγάλων" έργων. Σημαντικό αναπτυξιακό εργαλείο που διαλύει κάθε έννοια δημοσίου συμφέροντος.

Δείτε σχετικά Invest in Greece http://leftengineers.wordpress.com/2010/10/02/investingreece

 

Σε ανάλογη κατεύθυνση και το νομοσχέδιο για τις Μελέτες Δημοσίου http://wp.me/phScz-DW

Link to comment
Share on other sites

Ο "λαμπρός" δρόμος που άνοιξε με την "ΑΣΠΡΟΦΟΣ ΑΕ" και συνεχίστηκε με την "ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΧΩΡΙΟ 2004,2005,2006... κλπ ΑΕ" εξακολουθεί λοιπόν να εμπνέει.

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι, η Κυβέρνηση, μετά τίς έξωθεν επιβληθείσες, ισχυρές δόσεις φιλελευθερισμού και ελεύθερης αγοράς, αισθάνεται την, (ψυχολογική τουλάχιστον), ανάγκη να επιβεβαιώσει ότι ο (3ος, 4ος, 5ος, ....) δρόμος για τον Σοσιαλισμό με εργαλείο τίς κρατικές ΑΕ, παραμένει ανοικτός και χωρίς εμπόδια. Έρχονται και εκλογές άλλωστε. Αυτό το καταλαβαίνω.

 

Αυτά πού δέν καταλαβαίνω επειδή δεν τα είδα να αναφέρονται στο ΦΕΚ είναι :

 

α) Προϋπολογισμός υπάρχει ; ή θα προκύψει από τις Μελέτες που θα κάνει η ΑΕ ; Ποιό οικονομικό αντικείμενο ανέθεσε το Υπουργείο ; δεν πρέπει κάπου να το πεί και σε εμάς που θα πληρώσουμε ;

 

β) Ποιός υπολόγισε την οικονομοτεχνική χρησιμότητα και όρισε το τεχνικό αντικείμενο των έργων και ποιός θα παραλάβει τίς Μελέτες και θα επιβλέψει τα Έργα ; Το ίδιο το Υπουργείο που τα ανέθεσε ; οι Νομαρχίες ; οι Δήμοι ; οι Περιφέρειες ; η ίδια η ΑΕ ; μιάς και κατέχει και την ειδική τεχνογνωσία.

 

γ) Ποιός θα θεραπεύσει την αίτηση της ΑΕ όταν αυτή θα διαφωνεί με την Διευθύνουσα Υπηρεσία ; Ο Υπουργός που της ανέθεσε την δουλειά κατ΄αποκλειστικότητα ;

 

δ) Τι θα γινόταν στον τύπο, στην τηλεόραση και στα blog και forum, εάν το όνομα της ΑΕ ήταν, ας πούμε πχ, ΑΕΓΕΚ ; ΜΗΧΑΝΙΚΗ ; ΕΚΤΕΡ ; κ.ά

Link to comment
Share on other sites

...πως η εγνατια Αε λειτουργεί με εντελώς αδιαφανείς τρόπους. Απλά κάνει ότι θέλει. Την προηγούμενη φορά που ήρθε στις κυκλάδες ανέθετε τα έργα που μελέταγε μόνη της στους εργολάβους της εταιρείας απ΄ευθείας έως το ποσό που δεν ειναι υποχρεωτικός ο έλεγχος του Συμβουλιου της Επικρατείας -παρα κάποια Ευρώ.

Ξοδεύτηκε πακτωλός χρημ'άτων χωρίς κανένα έλεγχο. Ελάχιστα τα έργα που έγιναν

Το ίδιο κόλπο σημίτη θέλουν να κάνουν και τώρα -παλιά μου τέχνη κόσκινο-.

 

Αντίδραση από τις Κυκλάδες δεν υπάρχει λόγω των γνωστών προβλημάτων του Νομού αλλά και της νησιωτικότητας.

Οπότε η αντίδραση πρέπει ναναι απο το ΤΕΕ και τους Φορείς των μελετητών και των εργολάβων

Link to comment
Share on other sites

η εγνατια α.ε ειναι ο νεος ΟΣΚ....

 

βολευτηκανε για το χαρτζιλικι τους τα γκανιαν νεολερα της κυβερνησης..

 

και το κακο με αυτους ειναι οτι το χαρτζιλικι τους δεν ειναι 700 ευρω αλλα 7000 ευρω

 

θα πεσει αποκεφαλισμος στον ΟΣΚ που την τελευταια 5 ετια στους 100 που μπηκαν οι 90+ ηταν της προηγουμενης κυβερνησης να δειξουν οτι μειωνουν τα εξοδα και θα αυξηθουν στην εγνατια

Link to comment
Share on other sites

...πως η εγνατια Αε λειτουργεί με εντελώς αδιαφανείς τρόπους. Απλά κάνει ότι θέλει. Την προηγούμενη φορά που ήρθε στις κυκλάδες ...

κάτσε γιατί σε λίγο μια άλλη ....ΑΕ στα προτυπα της πρώτης θα δημιουργηθεί λίγο νοτιότερα και θα πέσει πολύ γέλιο - και κλάμα

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγνώμη για την άγνοιά μου εξ αρχής. Ζώ, και δεν εργάζομαι, το διευκρινίζω για αποφυγή παρεξηγήσεων, εδώ και τρία χρόνια στην Χίο. Επίσης δεν έχω καμία οικονομική ή άλλη συναλλαγή με τους συμπλεκόμενους. Από ότι παρακολουθώ και αντιλαμβάνομαι στο νησί δεν έχει ολοκληρωθεί κανένα μεγάλο έργο, (Λιμάνι, Αεροδρόμιο, Μαρίνα, Περιφερικός, Φράγματα κλπ). Τις πταίει δεν το γνωρίζω, παρόλο που παρακολουθώ καθημερινά τον τοπικό τύπο. Εκείνο για το οποίο είμαι βέβαιος 100% είναι η προχειρότητα στην μελέτη και υλοποίηση των έργων, πράγμα που δυστυχώς φαίνεται. Επίσης είμαι πεπισμένος ότι σε κανέναν από αυτούς που είχαν αναλάβει τη μελέτη ή υλοποίηση ημιτελών έργων που προανέφερα δεν θα ανέθετα διεύθυνση δικού μου έργου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

δουλευω στα δωδεκανησα τα τελευταια 6 χρονια (συμη ροδο αστυπαλαια νισυρο κω κ.α) με δυσκολιες που εμφανίζονται λόγω της περιοχής (καραβια τουρισμος κ.α) Οι τεχνικες υπηρεσιες ειναι πολυ καλα καταρτισμένες, ειδικα η τεχνικη υπηρεσια της νομαρχειας και με εργα που απαιτουν την συνεχη παρουσια και προσπαθεια. Ηδη πολλες άλλες εργοληπτικες επιχειρησεις εχουν κλεισει λόγο των δυσκολων καιρων, των μεγάλων εκπτωσεων και των πολιτικων πιέσεων. Τώρα με την εγναντια να μπαινει στα νησια αυτα βλεπω ολικο μαρασμο όλων των συναδελφων και την σταδιακη αποχωρηση μας. δεν καταλαβαινω το σκεπτικο αυτο. Δινουμε και μασανε αυτοι μου μασαγαν ήδη τοσο καιρο στη θεσσαλονικη. Δηλαδη τοσοι υπεργολαβοι που δουλευουν στα νησια και οι μηχανικοι κλεφτες θα γινουν ή θα ζηταμε ενα ξεροκομματο απο την ΕΓΝΑΝΤΙΑ Α.Ε. με μιζες και οτι αλλο επακολουθει. Τσάμπα τα χρονια σπουδων και σταδιοδρομιας. Το μεγαλο φαγοποτι θα ακολουθησει. Και απο ΤΕΕ σιγη ιχθυος.... γαμω τα δικαιώματα μας. παμε για 700 € στην εγναντια λοιπον.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.