Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Χάρτες ΙΓΜΕ και ΓΥΣ


zempkhs

Recommended Posts

παιδια για σας ειμαι καινουργιος στο φορουμ και επειδη κανω μια μελετη επανω στης βλαβερες ακτινοβολιες χαρτμαν ηλεκρομαγνητικες ραδονιο κτλ,ψαχνω πως μπορω να παιρνω χαρτες απο το ιγμε η το γυς οι οποιοι να ειναι σε κλημακα 1,5000 η και ποιο κοντα αν γινεται,ο σκοπος ειναι για μια μελετη για τον καρκινο που κανω εδω και καιρο,αν μπορει κανενας παιδια να με βοηθησει θα ειμαι υποχρεως,

 

Παρακαλώ διευκρινίστε την ειδικότητά σας.

ilias

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχει (ή αν χορηγεί εν πάσει περιπτώσει) χάρτες 1:5.000 το ΙΓΜΕ. Χάρτες έγχρωμους 1:50.000 έχει σίγουρα και στους αποστέλνει με courier αφού καταβάλλεις γύρω στα 35 ευρώ έκαστο.

Για την ΓΥΣ μάλλον πρέπει να πας από κει (Ευελπίδων) γιατί αλλιώς δεν θα βγάλεις άκρη. Πάντως ψαχούλεψε λίγο στην ιστοσελίδα που σου αναφέρει ο Ηλίας πρώτα για να δεις ποιους χάρτες θέλεις...

 

Τα αποτελέσματα της μελέτης σου μ' ενδιαφέρουν! Αν θέλεις να μας ενημερώνεις κατά καιρούς... ;)

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω ασχολουμαι εδω και 3 χρονια με αυτην την μελετη απο τιοτε που εχασα την μανα μου απο καρκινο και ασχοληθηκα με πραγματα εκτος της χειμηκεις ιατρικης γιατι καταλαβα οτι το 90%τον γιατρον ειναι λαμογια,τωρα θελω να αγορασω ενα μηχανημα γκαγκιερ που μετραει την ραδιεναργια και την ακτινοβολια γιατι μεχρη τωρα την μετραω με ραυδοσκοπια,αντως τα αποτελεσματα παιδια επανω στην ακτινοβολια χαρτμαν ειναι να σε ξενερονουν,οπου υπαρχει οικογενεια με ατομο που εχει προβλημα ζαχαρο καρκινο αλτσχαιμερ σκληρινση κατα πλακας και αλλες πολλες ασθενειες εχει αυτην την ακτινοβολια,και δεν ειναι μονο αυτο ειναι οτι οταν κανω ραυδοσκοπια και μετραω την κλιμακα της ακτινοβολιας απο 1 μεχρι 10 ξερω και τι αρωστια εχει το ατομο στο σπιτι,αν εχει παντως κανενας γκαγκιερ και ειναι διαθεσημως για να κανουμε καποιες μετρησεις ας πει,

Link to comment
Share on other sites

θα κανονισω να αγορασω ενα ,που να βγαλεις ακρη και εκει ολα λαμογια ειναι φιλε μου επανω σε αυτην την μελετη, για τι αν ηταν δεν θα το εψαχνα εγω ενας απλος ηλεκτρολογος,αυτα ηπαρχουν απο τα αρχαια χρονια γραμμενα και οχι μονο στα αρχαια ελληνικα,ηπαρχει πολλη χρημα απο πισω και αυτη η μελετη θα χαλασει πολλα συμφαιροντα,δηλαδη οι ανθρωποι του πανεπηστημιου γιατι δεν τα βγαζουν στην φορα,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Συγνώμη που παρεμβαίνω, και που ίσως ακουστώ λίγο κυνικός... αλλά πρέπει να ξεκαθαρίσω κάτι:

 

Η ακτινοβολία Hartman υποτίθεται οτι είναι μία φυσική ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία της Γης, η οποία έχει μέγιστα και ελάχιστα κατα μήκος και κατά πλάτος της υδρογείου.

 

Η θεωρία του Hartman ισχυρίζεται ότι τα μέγιστα και ελάχιστα εμφανίζονται περίπου κάθε 2-2,5 μέτρα. Αυτό σημαίνει οτι σχηματίζεται ένας κάνναβος με μοναδιαία κυψελίδα της τάξης των 4-6 τετραγωνικών μέτρων, οπότε ναι είναι ΑΔΥΝΑΤΟ να μην είναι σε μέγιστο της ακτινοβολίας το σπίτι κάποιου!!!

 

Είναι λίγο παραπλανητικό το όλο θέμα δηλαδη...

:)

Link to comment
Share on other sites

Ένα βιβλίο που είχα διαβάσει έλεγε ότι αν το κεφάλι του κρεββατιού π.χ. ή η καρέκλα του γραφείου σου ή όπου περνάς πολλές ώρες τέλος πάντων, πέφτει πάνω σε κόμβο δέχεσαι ισχυρότερη δόση ακτινοβολίας. Τώρα αν αυτό συνδυαστεί με συγκεκριμένα πετρώματα από κάτω ή με ύπαρξη υπόγειου ρεύματος (νερό) ή με κοντινές γραμμές υψηλής τάσης, τότε ...το αποτέλεσμα μπορεί να είναι αυτό που περιγράφουν...

 

Δεν ξέρω τι και πόσα απ' όλα αυτά είναι αλήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να σας αναφέρω ότι είχα άριστη συνεργασία με την Γ.Υ.Σ.

παρότι διαμένω επαρχία.

Η μελέτη σας με ενδιαφέρει και εμένα για λόγους τους οποίους μελλοντικά θα εξηγήσω.

Θα ήθελα να σς τονίσω ότι στην εν λόγω μελέτη σας θα πρότεινα να ζητείσετε πέραν των χαρτών που ψάχνετε, (αιτούμενος στο ΥΠΕΚΑ )κοινοποίηση του αριθμού και της θέσης κεραιών κινητής τηλεφωνίας για τις οποίες έχει χωρηγηθεί η σχετική άδεια απο την εθνική επιτροπη ραδιοτηλεφωνίας και ταχυδρομίων.Νομίζω οτι θα σας βοηθήσει ή θα σας τρομάξει.

Ευχαριστώ, πάντα στην διάθεσή σας΄.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.