Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οικοδομησιμότητα σε οικισμό χωρίς αποδεδειγμένο δρόμο προ 85


Recommended Posts

6 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Βεβαιωση δρομου δινει, που ειναι διανοιγμενος απο το ετος ... με κρασπεδωση,  αποχετευσεις και ολα τα καλα του,

που προκυπτουν απο του  αρχεια του Δημου.

βρίσκομαι σε οικισμό χωρίς αποχετευτικό δίκτυο, έχω πρόσωπο σε δρόμο συνολικού μήκους 200 πλάτους 3μ. που εξυπηρετεί 15-20 ιδιοκτησίες, τσιμεντωμένο χωρίς κράσπεδο. Το μόνο καλό του είναι πως προϋπάρχει ως λωρίδα κοινής χρήσης. Επίσης, ο οικισμός υπαγόταν σε δήμο που πλέον αποτελεί δημοτική ενότητα.... Σκούρα τα πράγματα...

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, dimitris GM said:

αν "προυπαρχει" και ειναι πλατους 3 μετρα

αφηνεις 0,50 μ. και αποκτας το ημιπλατος που χρειαζεσαι.

 

Επομένως βγάζω εστιάζω την έρευνα σε αεροφωτογραφίες, και τυχόν συμβόλαια παλιά που μπορεί να πέσουν στα χέρια μου. Βεβαιωνόμαστε δίνουμε αρτιότητα και ο θεός βοηθός... Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια

Υπάρχει ακόμα η δυνατότητα αν υπολείπεται πλάτος προσώπου να "δώσω" λωρίδα για να φτάσω τα 2μ. άξονα δρόμου από γραμμή δόμησης;

Edited by Dimitrios1991
Link to comment
Share on other sites

η δε υπηρεσια ειναι υποχρεωμενη να λαβει υπ΄όψη της,  τις τυχον αδειες που ηδη εχουν βγει στα "περιξ"

-----------------------

"Υπάρχει ακόμα η δυνατότητα αν υπολείπεται πλάτος προσώπου να "δώσω" λωρίδα για να φτάσω τα 2μ. άξονα δρόμου από γραμμή δόμησης; "

αυτο λεει αυτο που παρεθεσες ηδη...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

On 19/2/2020 at 10:15 ΜΜ, dimitris GM said:

η δε υπηρεσια ειναι υποχρεωμενη να λαβει υπ΄όψη της,  τις τυχον αδειες που ηδη εχουν βγει στα "περιξ"

Απο ποια άποψη είναι υποχρεωμένη να λάβει υπόψιν αν γείτονες έχουν εκδόσει οικοδομική άδεια σε γειτονικό οικόπεδο που έχει πρόσωπο στον ίδιο δρόμο; 

Θεωρείται ως αποδεικτικό εννοείτε μια προϋπάρχουσα άδεια (γιατί έχω στα χέρια μου μια);

Edited by Dimitrios1991
Link to comment
Share on other sites

 

Σύμφωνα με τα παραπάνω, όπου οι αρμόδιες υπηρεσίες για την έκδοση διοικητικών πράξεων (ΥΔΟΜ π.χ) έχουν κρίνει στο παρελθόν την ύπαρξη δρόμων και τον κοινόχρηστο χαρακτήρα αυτών, παρεμπιπτόντως στα πλαίσια έκδοσης διοικητικής πράξης (άδειας δόμησης π.χ με πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο, βεβαίωση αρτιότητας και οικοδομησιμότητας) στα χωρικά πλαίσια του Δήμου αρμοδιότητάς τους, αυτοί οι δρόμοι θεωρείται ότι εξυπηρετούν ανάγκες του Δήμου και για την εφαρμογή της διάταξης νοούνται ως δημοτικοί δρόμοι. Επισημαίνεται ότι μετά τον ν.3852/2010 δεν υφίσταται διάκριση μεταξύ κοινοτικών και δημοτικών οδών.

 

 

https://www.michanikos.gr/forums/topic/42513-δημοτικές-οδοί-εκτός-σχεδίου-εγκ-4723-2-2014-αρτιότητα-αγροτεμαχίων/

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

΄Eχω γειτονικό οικόπεδο που έχει οικοδομική άδεια του 1991, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 6 παρ.1 ΦΕΚ 181Δ/1985. Έχω τοπογραφικό, στέλεχος αδείας και συμβόλαιο του οικοπέδου αυτού, δεν έχω κάποιο συμβόλαιο παραχώρησης λωρίδας του οικοπέδου σε κοινή χρήση για την απόκτηση  προσώπου κατά τις παραγράφους 2,3 του άρθρου 6. Συνεπώς, από την στιγμή που η ίδια υπηρεσία έχει αναγνωρίσει για την έκδοση διοικητικής πράξης σε προγενέστερο χρόνο τον δρόμου που περνά από το δικό μου οικόπεδο ως δημοτική οδό,  και έχει βεβαιώσει για την αρτιότητα του, γιατί να το αρνηθεί τώρα; Αφού το άρθρο 6 παρ.1 είναι ακόμα σε ισχύ. Καλά το κατάλαβα @dimitris GM;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.