Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Οικοδομησιμότητα σε οικισμό χωρίς αποδεδειγμένο δρόμο προ 85


Recommended Posts

1 ώρα πριν, tetris said:

Κύρωση δεν γίνεται, αφού ο δρόμος δεν έχει προέλθει από παραχώρηση σε κ.χ.

Αν αυτό δεν αποδώσει, κι αφού από τους τίτλους δεν μπορεί (όπως λες) να βρεθεί άκρη, απομένει η δικαστική απόφαση

Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση. Συνεπώς, οι δρόμοι που ανοίχτηκαν από τις κοινότητες χωρίς συμβολαιογραφικη πράξη παραχώρησης λωριδας από τους ιδιοκτήτες(μεγάλο ποσοστό των δρόμων στις κοινότητες) δεν μπορεί να ρυθμιστεί; 

Όταν λέτε δικαστική απόφαση που θα αφορά την αναγνώριση του δρόμου ως κοινόχρηστο; Έχετε κάποια πηγή για να μελετήσω αυτή τη διαδικασία; 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, ΚΑΝΑ said:

Οι αεροφωτογραφιες που θα πάρω πρέπει να είμαι από κτηματολόγιο ή ΓΥΣ υποχρεωτικά; 

Edited by Dimitrios1991
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το υπόβαθρο του ktimanet είναι τόσο καινούρια (νομίζω από λήψεις 2007 έως 2012) που σίγουρα δεν τον βοηθάν. 

Link to comment
Share on other sites

έχει και απεικονίσεις του 1945-1960, τουλάχιστον αυτό αναφέρει(τώρα πως συνδυάζονται μαζί 1945 και 1960 δεν το γνωρίζω)

y.g κάποια ιστοσελίδα πιο καλή απ' αυτή του Κτηματολογίου δεν γνωρίζω. Έχεις μήπως κάποια πιο καλή?

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η "Αναζήτηση Διαθεσιμότητας Αεροφωτογραφιών Αρχείου"

http://gis.ktimanet.gr/wms/apr1/

μπορεί να είσαι τυχερός και να υπάρχει κάτι στην περιοχή σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ntoanos

την ξέρω

Μακάρι να βρει! εμένα πάντως στον Έβρο όταν επιλέγω μια περιοχή τεράστια δεν μου εμφανίζει καμιά αερ/φία, αν και ξέρω ότι αερ/φίες υπάρχουν-οπότε αμφιβάλω αν πράγματι αυτή η ιστοσελίδα δουλεύει 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, ΚΑΝΑ said:

η εφαρμογη  του Βασιλη,  εχει, πανω αριστερα, υποβαθρα για 4 διαφορετικες περιοδους

 

τι "δειχνει" εξαρταται ποσο τυχερος εισαι...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ευχαριστώ για την ανταπόκριση, βλέπω πως υπάρχουν ιστοσελίδες που προμηθεύουν αεροφωτογραφίες με λίγο υψηλότερο κόστος από ΓΥΣ βέβαια. Στέλνοντας τους μέιλ, δίνεις περιοχή και εύρος χρονολογιών και σου αναφέρουν την διαθεσιμότητα. 

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

η εφαρμογη  του Βασιλη,  εχει, πανω αριστερα, υποβαθρα για 4 διαφορετικες περιοδους

 

τι "δειχνει" εξαρταται ποσο τυχερος εισαι...

Το έχω ψάξει, στα χωριά της Μεσσηνίας που εργάζομαι κυριολεκτικά δεν φαίνεται τίποτα από το παλιό χρονικό υπόβαθρο του 1945-1960. Πρέπει να είσαι πολύ τυχερός για να δεις και να εισαι βέβαιος για κάτι. Τώρα τι παίζει με τις φωτοερμηνίες δεν είναι του γνωστικού μου πεδίου. 

Μιλώντας και σήμερα με παλιό κοινοτάρχη(που εξελέγη αρκετές τετραετίες), και διαβάζοντας συμβόλαιο του 1990 που είχε για οικόπεδο του που γειτνιάζει με τον δρόμο που με ενδιαφέρει, μου ανέφερε πως ο δρόμος υπήρχε από όταν ήταν ο ίδιος παιδί, την δεκαετία του 40' και τον διαπλάτυναν μια από τις περιόδους που ήταν κοινοτάρχης ο ίδιος δεν θυμόταν όμως ακριβώς πότε, σίγουρα όμως παλιά γιατί τσιμεντώθηκε το 1990. Μου είπε πως μπορώ να βγάλω βεβαίωση από τον δήμαρχο για την δημιουργία του δρόμου, αν δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τις φωτογραφίες. Μια βεβαίωση δημάρχου θα μπορούσε να αποτελεί ένα στοιχείο για στηρίξω την αρτιότητα που έδωσα όταν βρεθώ "αντιμέτωπος" με τον προϊστάμενο;

Edited by Dimitrios1991
Link to comment
Share on other sites

και  βεβαια ισχυει [μέχρι που καποιος αναποδος θα αρχισει τα τρελά του παλι..]

Δεν βεβαιωνει "προσωπικα" δεδομενα, οπως λεει στον κ. Προισταμενο εκεινη η "παράταιρη" εγκυκλιος   για την απαγορευση  βεβαιωσεων  Δημαρχων, του 2008 [νομιζω]

 

Βεβαιωση δρομου δινει, που ειναι διανοιγμενος απο το ετος ... με κρασπεδωση,  αποχετευσεις και ολα τα καλα του,

που προκυπτουν απο του  αρχεια του Δημου.

Τι "απαγορευται" θα σου πεί???

https://www.michanikos.gr/forums/topic/44903-ψηφίστηκε-χτες-ο-νόμος-για-δάση-ενεργειακούς-επιθεωρητές-και-πεα/?do=findComment&comment=818970

 

.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.