Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Η/Υ για ΚΕΝΑΚ (θερμομόνωση κτλ)


vangalanos

Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι

 

Μηπως ξέρει κανείς κανένα οικονομικό προγραμμα για την

μελετη θερμομόνωσης σύμφωνα με τα καινουργια δεδομένα.

( εκτος το προγραμμα του ΤΕΕ που ειναι μόνο για ενεργειακή κατάταξη κτηρίων) . Η 4Μ ζητάει 1200Ε

Link to comment
Share on other sites

http://www.ti-soft.com/epacad_gr.htm

http://www.4m.gr/4mkenak.html

http://www.civiltech.gr/Products/Energy/Energy.aspx

 

Συνάδελφε αυτά τα τρία έχω υπόψη και δε νομίζω να έχει βγει και τίποτε άλλο τουλάχιστον από ελληνική εταιρεία. Υπάρχει και το Ecotect της Autodesk αλλά δε γνωρίζω τί εκτυπώσεις περιλαμβάνει και κατά πόσο θα το δέχονται σε πολεοδομίες, αν και πιθανότατα είναι το καλύτερο σε ότι αφορά την ενεργειακή μελέτη.

Όσον αφορά τα τρία πρώτα νομίζω προς το παρόν ελαφρώς οικονομικότερο είναι το Energy Building της Civiltech αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις προσφορές από όλους αν ενδιαφέρεσαι για τέτοιο λογισμικό. Οι καιροί είναι δύσκολοι...

Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα του ΤΕΕ συμπεριλαμβάνει δυο προγράμματα. Ένα για ενεργειακή πιστοποίηση και ένα για ενεργειακή μελέτη. Θερμομονωση δεν υφίσταται πια.

 

Στα 100 € + ΦΠΑ είναι μια χαρα.

 

Θέλει περισοτερο χρόνο μιας και δεν παιρνει δεδομένα απο κατοψεις αλλά για 100 ευρώ ποιος νοιάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη να ρωτήσω κάτι γιατί έχω μπερδευτεί ....

 

Το πρόγραμμα του ΤΕΕ (beta ΚΕΝΑΚ), μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για την έκδοση του πιστοποιητικού από τους ενεργειακούς επιθεωρητές, αλλά της μελέτης ενεργειακής απόδοσης του κτιρίου που θα αντικαταστήσει την μελέτη θερμομόνωσης για την έκδοσης μιας οικοδομικής άδειας;

Link to comment
Share on other sites

Θέλει περισοτερο χρόνο μιας και δεν παιρνει δεδομένα απο κατοψεις αλλά για 100 ευρώ ποιος νοιάζεται.

 

Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό για τη συγκεκριμένη περίπτωση...Επειδή η μελέτη θα γίνεται στο στάδιο της αρχιτεκτονικής λύσης και πιθανώς να την επηρεάζει, ίσως υπάρξουν περιπτώσεις πολλαπλών αλλαγών και ενημερώσεων...

Το ίδιο όπως και στα σχέδια... Αλλάζεις τις κατόψεις και πρέπει να ενημερώνεις όλες τις όψεις και τις τομές. Με τα σύγχρονα προγράμματα αυτό γίνεται αυτόματα, γιατί δηλαδή να μη διευκολύνουμε τους εαυτούς μας...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ εφαρμογή Η/Υ για τον ΚΕΝΑΚ.

Αναμένεται στις 1/11 το πρόγραμμα του ΤΕΕ και μετά θα ακολουθήσουν και οι γνωστές εταιρείες, αφού πιστοποιήσουν τα προγράμματά τους.

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ υπάρχει ήδη σε beta version και δουλεύει μια χαρα όσο το έχω τσεκάρει.

 

... γιατί δηλαδή να μη διευκολύνουμε τους εαυτούς μας...

 

Συμφωνώ εάν έχεις μεγάλες άδειες ή πολλές ώστε να μπορείς να κανείς απόσβεση. Αλλά σε παρά πολλούς ούτε περισευουν τα 1200 ευρω (σε περίπτωση που έχουν ήδη τα αλλά πακέτα της ίδιας εταιρείας) αλλά και έχουν να ασχοληθούν με λίγες και μικρες άδειες οπότε μια χαρα είναι το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ

 

─────────────────────────────────────────────

Για να αποφεύγετε τις άσκοπες παραθέσεις, χρησιμοποιήστε Post Reply αντί για Quote.

Για να συμπληρώσετε ή να τροποποιήσετε την δημοσίευσή σας, χρησιμοποιήστε Edit.

Chilon

Link to comment
Share on other sites

Όπως προανάφερες, είναι σε beta έκδοση.

 

Στό λογισμικό υπάρχουν οι εκδόσεις:

alpha: Έκδοση για δοκιμή από το προσωπικό της εταιρείας

beta: Έκδοση για δοκιμή από τους χρήστες. ΔΕΝ προορίζεται για παραγωγική εργασία λόγω πιθανών προβληάτων, σταθερότητας ή αξιοπιστίας αποτελεσμάτων.

RC (Release Canditate): Το λογισμικό είναι σχεδόν ολοκληρωμένο και στις τελευταίες δοκιμές. Επίσης ΔΕΝ προορίζεται για παραγωγική εργασία.

Final ή RTM: Releas To Manufacturing: H τελική έκδοση του προϊόντος που προορίζεται για τους χρήστες.

 

Το ότι μας δώσανε την beta έκδοση δεν λέει πολλά. Η τελική έκδοση να δούμε αν θα κυκλοφορήσει στην ώρα της.

 

Σχετικά με το κόστος, τα 1200€ δεν είναι τίποτα αν μπορεί το λογισμικό να ενημερώσει τα φύλλα υπολογισμού από τις κατόψεις.

Link to comment
Share on other sites

To TEE-KENAK εμπεριέχει 2 προγραμματα. Ενα για ενεργειακές μελέτες και ένα για ενεργειακές επιθεωρήσεις.

 

Είναι και για μελέτες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.