Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Η/Υ για ΚΕΝΑΚ (θερμομόνωση κτλ)


vangalanos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά σόρρυ που επαναλαμβάνομαι αλλά θα ήθελα κάποιος να μου πεί, ποιά είναι η διαδικασία για την έκδοση οικοδομικής άδειας πλέον με τον ΚΕΝΑΚ. Αναφέρομαι στις μελέτες του Μηχανολόγου.

Τι πρέπει να διαβάσουμε ;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω ξεκινήσει τις τελευταίες μέρες να ψάχνω και εγώ το Energy Building της Civiltech χρησιμοποιώντας μαζί και τις οδηγίες που έστειλε η εταιρία αλλά και τα βοηθητικά βίντεο και τις ΤΟΤΕΕ. Γενικά μου φαίνεται σαν πρώτη εικόνα ότι είναι φιλικό στο χρήστη, αλλά θα ήθελα και να ρωτήσω 3-4 πράγματα και αν υπάρχει οποιοσδήποτε που είναι σε θέση να απαντήσει και να βοηθήσει θα ήμουν ευγνώμων για να ξεκολλήσω από αυτά τα σημεία. Λοιπόν:

 

1) Προσπαθώ να δημιουργήσω ένα μικρό ισόγειο σπιτάκι για να κάνω τη μελέτη θερμομόνωσης σε αυτό. Το δημιουργώ κανονικά, όπως βλέπω και στις οδηγίες του βίντεο, αλλά έχω ένα θέμα με τη σκεπή. Θέλω να φτιάξω σκεπή με κεραμίδια και όχι επίπεδη στέγη, αλλά δεν μπορώ να φτιάξω αυτή που έχει σχεδιάσει ο μηχανικός. Επιλέγω δημιουργία στέγης με οδηγό και στο παραθυράκι που ανοίγει στον τύπο της στέγης επιλέγω στέγη τεμνόμενων επιφανειών. Το πρόγραμμα δημιουργεί μία δικιά του σκεπή, η οποία δεν είναι αυτή που θέλω και την οποία δεν μπορώ να επεξεργαστώ ιδιαίτερα. Κάποια λύση;

2) Στην δικιά μου περίπτωση που έχω ένα μικρό ισόγειο σπιτάκι χρειάζεται να υπάρχουν εσωτερικοί τοίχοι; Πότε έχουν νόημα αυτοί; Υποθέτω μόνο αν αλλάζει η θερμική ζώνη στο σημείο που είναι αυτοί ε;

3) Όταν θέλω να επιλέξω τις θερμογέφυρες, βλέπω από τις οδηγίες που μου έστειλαν ότι ακολουθώ τη διαδρομή Δομικά στοιχεία-->Ανοίγματα τοίχων-->Τύποι Υαλοπινάκων-->Υαλοπίνακες που έχουν χρησιμοποιηθεί-->Θερμογέφυρες-->Επιλογή. Καταρχάς το πρώτο που θέλω να ρωτήσω πάνω σε αυτό είναι σχετικά με κάτι κουτάκια Ε, Χ κλπ. που έχει δεξιά στην οθόνη. Πρέπει να τικάρω κάποια, ίσως αυτά που χρησιμοποιώ στο Χ; Το δεύτερο και σημαντικότερο, όταν πατάς στη θερμογέφυρες σου εμφανίζει μία λίστα θερμογεφυρών για κάθε πλαίσιο/άνοιγμα κλπ. Τα επιλέγεις όλα;;; Αν όχι τι επιλέγεις;

4) Το τελευταίο και βασικότερο, δεν έχω βρει κάποιες οδηγίες σχετικά με το τι πρέπει να κάνω για τη σκίαση. Μπορείτε να μου δώσετε μία κατευθυντήρια γραμμή για το πως πρέπει να κινηθώ στο κομμάτι αυτό; Δεν θέλω κάτι αναλυτικό, απλά μία γενική ιδέα από που δηλαδή πρέπει να ξεκινήσω και ποια θα πρέπει να είναι η πορεία που θα ακολουθήσω;

Link to comment
Share on other sites

Για τη σκίαση θα πας στον τοίχο αν το σκίαστρο είναι μεγάλο ή σε κάθε άνοιγμα χωριστά αν έχεις τοπικά σκίαστρα. Επιλέγοντας τον τοίχο ή το άνοιγμα στη λίστα χαρακτηριστικών κάτω δεξιά θα βρείς τις επιλογές οριζόντιος ή κατακόρυφος πρόβολος. Άλλαξε τις τιμές ανάλογα με την περίπτωση σου και αυτό ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει επικοινωνία μεταξύ fine - ΚΕΝΑΚ. Βασικά ότι σχεδιάζεις στο fine αναγνοριζεται από το GCAD (σχεδιαστικό κενάκ) και αντίστροφα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δεν εννοώ μόνο το σχεδιαστικό (μάλλον το έγραψα λάθος), εννοούσα το υπολογιστικό. Σκέφτομαι να αγοράσω το 4Μ-ΚΕΝΑΚ και θέλω να ξέρω αν συνεργάζεται με το 4Μ-ADAPT/FCALC μόνο χωρίς το σχεδιαστικό του Fine.

Link to comment
Share on other sites

Στο GCAD δεν υπάρχουν οι εντολές του fine για να σου συμπληρώνει απευθείας τα φύλλα στα αντίστοιχα προγράμματα.

 

Αν θες αυτόματη συμπλήρωση χρειάζεσαι και το fine.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να μπορείς να κάνεις πολλή από τη δουλειά με copy paste. Χρησιμοποιώντας ενδιάμεσα ένα αρχείο excel, ίσως το καταφέρεις. Όταν βρω χρόνο θα το κοιτάξω...

Link to comment
Share on other sites

Να υποθέσω δηλαδή ότι αυτόματα δεν γίνεται;

Γιατί με την Εν. Μελέτη κάνεις πολύ δουλειά, στήνεις το κέλυφος. Θα ήταν χρήσιμο να έπαιρνε αυτά τα δεδομένα το υπολογιστικό να μην χρειάζεται ξανά όλα από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.