Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Η/Υ για ΚΕΝΑΚ (θερμομόνωση κτλ)


vangalanos

Recommended Posts

Υπάρχει ένα ακόμα πρόγραμμα για ενεργειακές μελέτες κτιρίων, το Ecoline της Ace Hellas. Πήγα στην εταιρεία και μου κάνανε παρουσίαση. Μου φάνηκε αρκετά εύχρηστο. Μπορείς να εισάγεις αρχείο dwg 2d ή και 3d ακόμα, προκειμένου να πάρεις τις διαστάσεις του κελύφους αυτόματα. Σου παράγει επίσης αυτόματα σχέδια σε Α4 με τις γωνίες σκίασης. Το τεύχος που παράγει περίεχει όλα εκείνα τα στοιχεία που περιέχει το παράδειγμα του ΤΕΕ και με βάση το όποιο νομίζω πως ελέγχουν τώρα οι πολεοδομίες. Μου είπαν ότι μέσα στην εβδομάδα θα βγάλουν demo έκδοση στο site τους. Από τα άλλα προγράμματα έχω δει μόνο της Ti-soft και το Ecoline μου φάνηκε πολύ πιο καλό. Το έχει δει κανένας άλλος για να μας πει τις εντυπώσεις του;

 

εγω πάντως το πήρα και εχω περάσει μελέτη στο Μεσσολόγγι χωρίς καμιά παρατήρηση απο την πολεοδομία και τώρα έχω μια στην Πατρα. εμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος. εχει αναλυτικο manual και πολύ καλή παρουσίαση τον σκιάσεων

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εγω πάντως το πήρα και εχω περάσει μελέτη στο μεσσολόγι χωρίς καμιά παρατήρηση απο την πολεοδομία και τώρα έχω μια στην πατρα. εμεινα πάρα πολύ ικανοποιημένος. εχει αναλυτικο manual και πολύ καλή παρουσίαση τον σκιάσεων

 

Στις σκιάσεις, υποθέτω οτι αναφέρεσαι στους προβόλους, γιατί για τα όμορα, τουλάχιστον εμένα δεν βγάζει κάτι.... αν και έχω την τελευταία έκδοση. Ίσως να μου έχει διαφύγει κάτι στις σκιάσεις περι όμορων

 

Γενικά, νομίζω οτι είναι αρκετά καλό, χωρίς όμως να έχω δει τα άλλα εμπορικά προγράμματα για να το συγκρίνω.

Link to comment
Share on other sites

@aris_mark

 

Τους αριθμούς σειράς και την έκδοση του λογισμικού στους συμπλήρωσε μόνο του το λογισμικό ή τους πέρασες με το χέρι;

 

Αν δοκιμάσεις να κάνεις την κατάταξη και με την μηχανή του ΤΕΕ και με την μηχανή του ίδιου του λογισμικού (έχει κουτάκι στο μενού "Κτίριο" για χρήση της μηχανής του ΤΕΕ), σου βγάζει μεγάλη διαφορά στην ενεργειακή απόδοση;

Link to comment
Share on other sites

Αποθηκεύεις την κάτοψη από το master σε νέο αρχείο (για να μην το χάσεις) και αφαιρείς έπιπλα, διαστάσεις, κείμενα, κλπ και κάνεις export σε dxf, το οποίο εισάγεις στο πρόγραμμα για τον ΚΕΝΑΚ.

 

Στην επίδειξη που μου έκαναν στην 4Μ η δημιουργία του κτιρίου στο σχεδιαστικό, από δεδομένη κάτοψη dxf είναι παιχνιδάκι.

 

edit: Η λογική είναι παρόμοια στο σχεδιαστικό της 4Μ. Ορίζεις ιδιότητες τοίχου και κάνεις 2 κλικ στα άκρα και μετά με κλικ δίνεις την πλευρά προς την οποία θα σχεδιαστεί το πάχος, όπως και στο TEKTON.

Όντα φανατικός χρήστης ΤΕΚΤΩΝ και προσφάτως FESPA, μου φάνηκε πολύ απλή (και σχεδόν ίδια) η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή πρέπει να πάρουν και οι πολιτικοί μηχανικοί/αρχιτέκτονες πρόγραμμα και οι μηχανολόγοι; Δεν υπάρχει κάποιο μοντέλο συνεργασίας;

 

Γίνεται π.χ. να αγοράσει ο π.μ. ένα πακέτο όπως της RUNET ή του ΤΕΕ και να πάρει ο μηχανολόγος το "βαρύ" πακέτο

 

Απ'ότι κατάλαβα με το πακέτο της 4Μ υπάρχουν τα γνωστά προβλήματα (αν δεν είσαι κρεμασμένος στο τηλέφωνο δεν μπορείς να δουλέψεις), τα ξέρω από το STRAD...

 

Εγώ που έχω cadware και 4Μ-ΑΔΕΙΑ μπορώ να πάρω π.χ. το ENERGY BUILDING; Θα με βολέψει; Τι λέτε;

Καίγομαι για μια μελέτη και δεν μπορώ να αποφασίσω τι να κάνω!!

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης: Πάρε το Archicad ή το Revit και πέρνα το κτίριο στα προγράμματα μέσω εξαγωγή εισαγωγή IFC.

Link to comment
Share on other sites

@Γιάννης: Κοίτα εδώ και εδώ έτσι από μια πρόχειρη αναζήτηση. Στην ουσία είναι ένα format που περιγράφει κτίρια και κτιριακά έργα.

Οι μελετητές διαφορετικών ειδικοτήτων μπορούν να δουλέψουν με την βοήθεια των αντίστοιχων εξειδικευμένων προγράμματων (πχ Archicad για αρχιτεκτονικά, Revit Structure για φέροντα οργανισμό, Energy Building για ενεργειακά).

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω βρε παιδιά γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει.

 

1) Το πρόγραμμα του ΤΕΕ κάνει ή δεν κάνει ενεργειακή μελέτη;

 

2) Ένας πολιτικός μηχανικός ή αρχιτέκτονας δεδομένου ότι ασχολείται με το κέλυφος και την αρχιτεκτονική μελέτη είναι απαραίτητο να αγοράσει λογισμικό εφόσον ούτως ή άλλως θα συνεργαστεί με μηχανολόγο ο οποίος έχει πλήρες λογισμικό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.