Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Η/Υ για ΚΕΝΑΚ (θερμομόνωση κτλ)


vangalanos

Recommended Posts

Σύμφωνα με κάποιες πληροφορίες μου, γνωστή εταιρία που παράγει εξηλασμένη πολυστερίνη θα διανέμει σύντομα δωρεάν λογισμικό για ενεργειακή μελέτη. Τώρα πόσο καλό θα είναι και πότε ακριβώς θα αρχίσει η διανομή του μένει να φανεί!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Γιάννης: Πάρε το Archicad ή το Revit και πέρνα το κτίριο στα προγράμματα μέσω εξαγωγή εισαγωγή IFC.

 

με το architectural desktop το έχει καταφέρει κανείς...???

Link to comment
Share on other sites

Στις σκιάσεις, υποθέτω οτι αναφέρεσαι στους προβόλους, γιατί για τα όμορα, τουλάχιστον εμένα δεν βγάζει κάτι.... αν και έχω την τελευταία έκδοση. Ίσως να μου έχει διαφύγει κάτι στις σκιάσεις περι όμορων

 

Γενικά, νομίζω οτι είναι αρκετά καλό, χωρίς όμως να έχω δει τα άλλα εμπορικά προγράμματα για να το συγκρίνω.

 

Εχει και σκιάσεις για τα όμορα. Πηγαινε στα γενικά στοιχεία και στις οψεις

βγάζει και σχέδια

 

@aris_mark

 

Τους αριθμούς σειράς και την έκδοση του λογισμικού στους συμπλήρωσε μόνο του το λογισμικό ή τους πέρασες με το χέρι;

 

Αν δοκιμάσεις να κάνεις την κατάταξη και με την μηχανή του ΤΕΕ και με την μηχανή του ίδιου του λογισμικού (έχει κουτάκι στο μενού "Κτίριο" για χρήση της μηχανής του ΤΕΕ), σου βγάζει μεγάλη διαφορά στην ενεργειακή απόδοση;

 

Εμένα διάβασε τους σειριακούς αριθμούς μόνο του. δεν έχει ομως κουτάκι που να λέει για την χρήση μηχανής του ΤΕΕ. μήπως αναφέρεσαι σε άλλο πρόγραμμα; Εγω πάντως εχω το EcoLine της ACE και βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Έχω της 4Μ.

 

To EcoLine νομίζω είναι πολύ πρόσφατο. Έχεις δει αν έχει έγκριση από το υπουργείο; Δεν είμαι σίγουρος ότι έχει πάρει, δεν έχει πληροφορίες στο site της εταιρείας.

 

Ο νόμος λέει ότι για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης και της ενεργειακής κατάταξης των κτιρίων χρησιμοποιούνται λογισμικά που αξιολογούνται από την ΕΥΕΠΕΝ.

 

Έχεις δοκιμάσει στο EcoLine να χρησιμοποιήσεις δύο πηγές για ΖΝΧ, π.χ. ηλιακό και boler ή ηλιακό και ηλεκτρική ενέργεια; Αν ναι, τι βλέπεις στην κατάταξη;

Link to comment
Share on other sites

Έχω της 4Μ.

 

To EcoLine νομίζω είναι πολύ πρόσφατο. Έχεις δει αν έχει έγκριση από το υπουργείο; Δεν είμαι σίγουρος ότι έχει πάρει, δεν έχει πληροφορίες στο site της εταιρείας.

 

Σήμερα που μιλούσα με κάποιον από την ace hellas για τεχνική υποστήριξη, στην ουσία εκμάθηση, μου είπε ο εν λόγω κύριος ότι αύριο θα πάει από το υπουργείο να πάρει την έγκριση.

 

Να σημειώσω ότι αφού είχαμε μιλήσει την Παρασκευή με κάλεσε ο ίδιος για να συνεχίσουμε με τις απορίες!!!

 

 

Κατά τα άλλα αυτά για τα 2 ΖΝΧ δεν ξέρω αν μπορεί να το υποστηρίξει το πρόγραμμα το οποίο σίγουρα χρειάζεται αρκετές βελτιώσεις, κυρίως στο λειτουργικό κομμάτι μιας και είναι λίγο δύσχρηστο ακόμα. Μου είπαν ότι σε 3-4 μέρες θα κυκλοφορήσει η επόμενη βελτιωμένη έκδοση.

 

Περιμένω αγωνιωδώς τη διασύνδεση με το archline. Αν δουλεύει όπως πρέπει θα είναι τεράστιο!!!

 

Για να μη θεωρείται βέβαια ότι κάνω και διαφήμιση να πω ότι δεν έχω δοκιμάσει κανένα άλλο πρόγραμμα, και θα ήθελα να ξέρω αν το πρόγραμμα της civiltech συνεργάζεται άψογα με το archicad. Δυστυχώς το archline δεν έχει έξοδο ifc ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κ από εμένα,

 

IFC από revit ή archicad δεν δέχεται σωστά ούτε το ecotect...δοκιμασμένο κ απεσταλμένο στην Autodesk.

 

Gbxml από revit κάτι πάει να γίνει...αλλά κ αυτό έχει φασαρία ακόμη γιατί δεν δέχεται ελληνικά..(κ αυτό δοκιμασμένο κ απεσταλμένο)

 

Η απορία μου είναι η εξής απλή προς όλες τις εταιρίες. Γιατί δεν κάνουν μία lisp/macro ή οτιδήποτε άλλο για να μετονομάζουν τα layers στις κατόψεις και να διαβάζουν τα στοιχεία αυτόματα;

 

Απ όσα έχω δοκιμάσει βλέπω σαν πιο εύκολο/εύχρηστο κ συνεπές, της 4Μ. Αν και δεν δέχεται C/gbxml, που ελπίζω να ενσωματωθεί γρήγορα κ σωστά, η κλασσική πατιτούρα γίνεται γρήγορα κ απλά.

 

Με το Ecotect,το οποίο έχω αυθεντικό, την ψιλοπάτησα γιατί η θερμική του ανάλυση γίνεται κατά iso 17291 και όχι iso 17290 που ελέγχει το ΤΕΕ κενακ.. Κ απ Ότι κατάλαβα η autodesk δεν διατίθεται να το τροποποιήσει ειδικά για Ελλάδα..

Link to comment
Share on other sites

H Fibran παλιά διένημε δωρεάν λογισμικό θερμομόνωσης το οποίο αργότερα το υιοθέτησε η 4Μ. Λες να είναι η ίδια;

 

Βασικά το λογισμικό της 4Μ ήταν κλειδωμένο με τα υλικά της fibran

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το λογισμικό της 4Μ ήταν κλειδωμένο με τα υλικά της fibran

 

Ήταν ειδική παραγγελία της fibran στην 4Μ, με κλειδωμένες τισ βιβλιοθήκες ώστε να μην είναι δυνατή η προσθήκη άλλων υλικών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.