Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόγραμμα Η/Υ για ΚΕΝΑΚ (θερμομόνωση κτλ)


vangalanos

Recommended Posts

Της 4Μ νομίζω σου βγάζει όλα τα σχέδια, τεχνική έκθεση και τεύχος υπολογισμών, δεν βγάζει σχέδιο με θερμογέφυρες.

 

Μόλις επέστρεψα από παρουσίαση του προγράμματος της 4M και μας έδειξαν ότι βγάζει στο σχέδιο τα σημεία των θερμογεφυρών, και μάλιστα διαλέγεις από την βιβλιοθήκη ποια διάταξη επιλέγεις (αν η μόνωση, π.χ., είναι εσωτερική ή εξωτερική, κλπ.) οπότε ανάλογα δείχνει και τις θερμογέφυρες.

Πήγα και σε αντίστοιχη παρουσίαση της CivilTech πριν 3 μέρες.

Σαν χρόνια χρήστης Autocad, νομίζω ότι της 4Μ είναι μακράν πιο εύχρηστο και ολοκληρωμένο. Βγάζει και όλα τα σκίτσα, κάτι το οποίο δεν κάνει της Civiltech. Μένει ακόμα να πάω να ενημερωθώ και για της TiSoft και της Runet.

 

Εκτός από αυτά τα 4...υπάρχει και κάποιο άλλο πρόγραμμα για ΚΕΝΑΚ??

 

Καλές μας δουλειές!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εχει κανεις το winmona-runet να μας πει εντυπωσεις?

 

τελικα το winmona της runet σε καλυπτει στον πολεοδμικο ελεγχο ή θελει επιπλεον σχεδια-προσθηκες που θα γινουν ξεχωριστα (excel κλπ)?

 

Σε καλύπτει με ένα πλήρες τεύχος της Ενεργειακής Μελέτης. Η μοναδική προσθήκη που χρειάστηκε να κάνω ήταν μελέτη φωτισμού (κτίριο τριτογενούς τομέα). Επίσης αποφάσισα να εισάγω τα Η/Μ δεδομένα της μελέτης στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και να πάρω από εκεί τα αποτελέσματα καθώς (προσωπική άποψη) μου φαίνεται πολύ εύχρηστο σε αυτό το κομμάτι, και κατόπιν να τα εισάγω στο τεύχος που μου έβγαζε το MonaKENAK.

 

Επίσης ένα πολύ δυνατό σημείο του εν λόγω προγράμματος είναι η πολύ καλή και άμεση επικοινωνία με την εταιρεία (βρίσκεις ένα bug ή έχεις μια πρόταση) και σε 2-3- μέρες έχει βγει ενημέρωση!!! :-o

 

Δευτέρα θα πάω τον φάκελο στην πολεοδομία, οπότε και θα ενημερώσω για περαιτέρω εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά το έχω το πρόγραμμα και είμαι ευχαριστημένος, χωρίς βέβαια να έχω δοκιμάσει άλλα προγράμματα. Καλό θα ήταν να βλέπαν την εκπομπή κάτοχοι άλλου λογισμικού για να γίνει μια σύγκριση, αν βέβαια αυτό είναι δυνατόν.

 

Επίσης είναι μια ευκαιρία να το δουν συνάδελφοι που ενδιαφέρονται για το πρόγραμμα.

 

Αυτά, καλό Σαββατοκύριακο και καλό grand prix!

 

Το έχω πάρει κι εγώ, μέχρι στιγμής πάμε καλά και η εξυπηρέτηση είναι άμεση.

Εχει βγάλει και καλή προσφορά για μέχρι τον Σεπτέμβρη

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με email που έλαβα από την ace-hellas θα υπάρξει παρουσίαση του ecoline σήμερα στις 19:00 στον ΣΚΑΙ στην εκπομπή "Μπες στο κλίμα". Επίσης η εκπομπή θα μεταδοθεί σε επανάληψη αύριο Κυριακή ώρα 15:00.

Σύμφωνα πάντα με το email θα παρουσιαστεί και πάλι στην ίδια εκπομπή τις ίδιες ώρες την 18/06 και 19/06.

 

Προσωπικά το έχω το πρόγραμμα και είμαι ευχαριστημένος, χωρίς βέβαια να έχω δοκιμάσει άλλα προγράμματα. Καλό θα ήταν να βλέπαν την εκπομπή κάτοχοι άλλου λογισμικού για να γίνει μια σύγκριση, αν βέβαια αυτό είναι δυνατόν.

 

Επίσης είναι μια ευκαιρία να το δουν συνάδελφοι που ενδιαφέρονται για το πρόγραμμα.

 

Αυτά, καλό Σαββατοκύριακο και καλό grand prix!

 

 

μπα μάπα πληροφορία είδα την εκπομπή δεν έδειξαν τπτ μόνο έναν ενεργειακό επιθεωρητή που είχε θερμοκάμερα αναλυτή καυσαερίων και ένα σωρό gadget :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αποφάσισα να εισάγω τα Η/Μ δεδομένα της μελέτης στο ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και να πάρω από εκεί τα αποτελέσματα καθώς (προσωπική άποψη) μου φαίνεται πολύ εύχρηστο σε αυτό το κομμάτι, και κατόπιν να τα εισάγω στο τεύχος που μου έβγαζε το MonaKENAK.

 

αφου μπορεις τα η/μ δεδομενα να τα περασεις το το προγραμμα της runet νομιζω, φανταζομαι χωρις να θελει μετα να π[ερασεις τα δεδομενα χειροκινητα στο τευχος...σωστα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
....

Της 4Μ νομίζω σου βγάζει όλα τα σχέδια, τεχνική έκθεση και τεύχος υπολογισμών, δεν βγάζει σχέδιο με θερμογέφυρες.

ΤΟ ecoline που χρησιμοποιώ βγάζει τα σχέδια μέσα στο τεύχος υπολογισμών το οποίο είιναι πολύ αναλυτικό, τεχνική έκθεση προς το παρόν σου έχουν ένα πρότυπο και βγάζει και τις θερμογέφυρες ανά όψη.

 

Της 4Μ δεν παράγει τα σχέδια με τις θερμογέφυρες;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι πταίσμα...στην τελική αν αρχίσουν οι πολεοδομίες να το ζητάνε θα το εντάξουν δεν είναι τπτ.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχετε την παμπάλαια έκδοση της 4Μ που είχε βγει πέρισυ για να προλάβει το ΕΣΠΑ (όχι μόνο η 4Μ , όλες οι εταιρείες είχαν βγάλει κάτι πρόχειρο);

 

Από τον Δεκέμβριο και μετά σίγουρα βάζει στο σχέδιο της θερμογέφυρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.