Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Η/Υ για ΚΕΝΑΚ (θερμομόνωση κτλ)


vangalanos

Recommended Posts

Λοιπόν της Runet έχω ακούσει ότι δεν προχωράει καθόλου. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όταν πήρα τηλ για πληροφορίες είδα ότι στο site τους δεν έχουν αριθμο τηλεφώνου! Είτε θες υποστήριξη ως πελάτης , είτε πληροφορίες, πρέπει να συμπληρώσεις φόρμα στην οποία μάλιστα δε λένε πότε περίπου θα απαντήσουν (π.χ. μέσα σε μία εργάσιμη)! Εγώ έχω της Ti-Soft το οποίο έχει ωραίο περιβάλλον. Θεωρώ ότι έχει το πιο καλό interface που έχω δει σε ελληνικό πρόγραμμα. Βασικά δε θυμίζει ελληνικό!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για το πρόγραμμα:

http://www.runet.gr/documents/YPEKA-2011.pdf'>http://www.runet.gr/documents/YPEKA-2011.pdf (δεν είναι πλήρες, κάνει υπολογισμούς μόνο)

 

Για το τηλέφωνο:

http://www.runet.gr/ Πάνω δεξιά τα λέει... τόσο απλά.

Ας μην κρίνουμε εταιρείες με μια επιπόλαιη ματιά. Όντας πελάτης (fedra), το τηλεφωνικό support όταν το χρειάστηκα ήταν άψογο! (με πήραν αυτοί τηλέφωνο και μου έκαναν "τηλε-μάθημα" σχεδόν 2 ώρες)

Link to comment
Share on other sites

κανει τους υπολογισμους, δεν ειναι μετα τπτ να γινει και η ενεργειακη καταταξη στο προγραμμα του ΤΕΕ.

 

επισης εξαγει και Σχέδια σκιασμού στο τεύχος..

 

γενικα απο σχεδια τι ζητανε στην πολεοδομια?

Link to comment
Share on other sites

 

γενικα απο σχεδια τι ζητανε στην πολεοδομια?

[/font][/color][/color][/font]

 

από προσωπική εμπειρία ζητάνε να υπάρχουν σχέδια σκιασμών τώρα τι δείχνουν μέσα δεν κοιτάνε αφού στην τελική η αξία τους είναι καθαρά εποπτική.

Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα κανονικά σχέδια οπότε δεν μπορώ να ξέρω αυτή την λεπτομέρεια, ΑΛΛΑ μέσα στο τεύχος τα σχέδια δεν βγαίνουν υπερβολικά μικρά;

Link to comment
Share on other sites

ζητανε οτι ακριβως σχεδιο υπαρχει και στο παραδειγμα της εξαοροφης του ΤΕΕ...

 

Εχει κυκλοφορησει και μια εγκυκλιος προς τις πολεοδομιες με αυτα που πρεπει να ελεγχουν σε μια μελετη ΚΕΝΑΚ....μ ενα γκουκλαρισμα λογικα θα την βρειτε και ειναι αρκετα χρησιμη..\\

 

Σε γενικες γραμμες :

 

1) ο Αρχιτεκτων ελεγκτης (ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ) θα κοιταξει οτι εχει περαστει σωστα το κελυφος

 

2) Ο Μηχανολογος (που συνηθως το κατεχει περισσοτερο απ τον αρχιτεκτονα) θα κοιταξει τα U που εχουμε θεωρησει οτι πληρουνται ολες οι ανισοτητες και τα μηχανολογικα συστηματα...

 

 

Αυτα τα ολιγα...

Link to comment
Share on other sites

μια και το πήγαμε σε τι ζητάνε και τι όχι. Στα αρχιτεκτονικά μου ζήτησαν να φαίνονται οι μονάδες split -unit που θεωρείς ότι επιτυγχάνεις την ψύξη του κτηρίου κατά 50%

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 8 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.