Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πρόγραμμα Η/Υ για ΚΕΝΑΚ (θερμομόνωση κτλ)


vangalanos

Recommended Posts

Καλό είναι, απλά, εάν χρειαστείτε μελέτη αλλάζει το οικονομικό μοντέλο σημαντικά και αν για κάποιο λόγο σταματήσετε την συνδρομή, δεν θα μπορείτε να «δείτε» παλιότερες μελέτες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ρωτήσω κατι σαν άσχετος με προγράμματα. Η 3DR. KENAK λέει <<

  • Λειτουργία σε εύχρηστο περιβάλλον εργασίας AutoCAD ή IntelliCAD (progeCAD)>>.
  •  
  • Αυτο τι σημαίνει? Αν αποφασίσω να το πάρω και έχω και ένα αρχιτεκτονικο π.χ το ACTCAD bim δεν συνεργάζονται? Πρπεπει να πάρεις και το progecad?
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, katrmp said:

Να ρωτήσω κατι σαν άσχετος με προγράμματα. Η 3DR. KENAK λέει <<

  • Λειτουργία σε εύχρηστο περιβάλλον εργασίας AutoCAD ή IntelliCAD (progeCAD)>>.
  •  
  • Αυτο τι σημαίνει? Αν αποφασίσω να το πάρω και έχω και ένα αρχιτεκτονικο π.χ το ACTCAD bim δεν συνεργάζονται? Πρπεπει να πάρεις και το progecad?

Δες εδώ το πρόγραμμα δουλεύει είτε με το δικό του σχεδιαστικό (Intellicad) είτε μέσω Progecad. Πάνω σε απλό Autocad δεν δουλεύει από όσο ξέρω. Μπορείς όμως να φέρεις κατόψεις σχεδιασμένες στο Autocad κα να τις εισάγεις στο πρόγραμμα. Δες και τα παρακάτω βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=2Bm2sD3WF2A&list=PLJEGos4R0xCOXBNgEyFRQEwXF37Eh8CcD

 

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, akis73 said:

Δες εδώ το πρόγραμμα δουλεύει είτε με το δικό του σχεδιαστικό (Intellicad) είτε μέσω Progecad. Πάνω σε απλό Autocad δεν δουλεύει από όσο ξέρω. Μπορείς όμως να φέρεις κατόψεις σχεδιασμένες στο Autocad κα να τις εισάγεις στο πρόγραμμα. Δες και τα παρακάτω βίντεο:

https://www.youtube.com/watch?v=2Bm2sD3WF2A&list=PLJEGos4R0xCOXBNgEyFRQEwXF37Eh8CcD

 

Ευχαριστώ!

Δηλαδη να καταλάβω, αν πάρω το 3D.R KENAK θα πρέπει να αγοράσω και σχεδιαστικό ή τον πυρήνα  IntelliCAD  το έχει μέσα? Αν έχει intellicad γιατι κα΄ποιος να αγοραζε και το progecad?

 

Βλέπω π.χ η 4Μ πουλα σκέτο το πακέτο και το πουλα και ολοκληρωμενο με τον σχεδιαστικό λέει πυρήνα ΚΕΝΑΚ. Αν το πάρεις χωρίς τον πυρήνα δεν δουλεύει? Δηλαδη δεν έχει σχεδιαστικό  intellicad?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, katrmp said:

Δηλαδη να καταλάβω, αν πάρω το 3D.R KENAK θα πρέπει να αγοράσω και σχεδιαστικό ή τον πυρήνα  IntelliCAD  το έχει μέσα? Αν έχει intellicad γιατι κα΄ποιος να αγοραζε και το progecad?

Καλημέρα, μόλις τώρα αντιλήφθηκα ότι σου μιλούσα για άλλο λογισμικό, το 4μ κενακ και όχι το 3dr κενακ στο οποίο αναφέρεσαι εσύ. Αν είναι έτσι, τότε υπάρχει περίπτωση της 3dr να δουλεύει και πάνω σε απλό Autocad οπότε πάρε καλύτερα την εταιρία και ρώτα. Το Progecad είναι 100% άλλο λογισμικό και αγοράζεται ξεχωριστά.

ΥΓ: το λινκ για το βίντεο αφορά της 4μ και όχι το 3dr

 

Edited by akis73
Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, akis73 said:

Το Intellicad είναι μέσα στο πακέτο του 3dr kenak, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο. Το progecad είναι ξεχωριστό εντελώς λογισμικό και πωλείται ξεχωριστά. Τουλάχιστον αυτά γνωρίζω εγώ, είμαι σίγουρος ότι θα γράψει και κάποιος άλλο συνάδελφος. Πάντως ότν εγώ είχα πάρει το 3dr κενακ όταν είχε πρωτοβγεί πριν 10+ χρόνια, τότε το σχεδιαστικό ήταν μέσα στο πακέτο, και λογικά έτσι θα είναι ακόμα πιστεύω. Αυτό που παραθέτεις για σχεδιαστικό πυρήνα που το διάβασες ακριβώς;

 

εδώ

https://4m.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=148&lang=el

και ουσιαστικά το πουλάνε μέ η χωρίς τον πυρήνα κάθε φορά (ειτε μελέτη είτε μόνο επιθεωρηση)

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, katrmp said:

εδώ

https://4m.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=12&Itemid=148&lang=el

και ουσιαστικά το πουλάνε μέ η χωρίς τον πυρήνα κάθε φορά (ειτε μελέτη είτε μόνο επιθεωρηση)

Αν είδες πιο πάνω έχω κάνει edit το μήνυμά μου...τελικά μιλάμε για την εταιρία 4Μ ή 3DR; Γιατί πρόκειται για εντελώς διαφορετικά λογισμικά. Αν μιλάμε για της 4μ τουλάχιστον η έκδοση που είχα εγώ έτρεχε πάνω στο δικό της intellicad και όχι μέσω Autocad. Για της 3dr δεν γνωρίζω, αλλά το στατικό τους που το έχω τρέχει σε Autocad κανονικά, οπότε λογικά το ίδιο θα ισχύει και το κενακ τους.

Link to comment
Share on other sites

Σαν παραδειγμα το έφερα το 4Μ. Για 3DR μιλάμε.

Εσυ το είχες είπες το 3DR. Το έχεις ακόμα? Το χρησιμοποιείς? Ευχαριστημένος?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Ωραία το ξεκαθαρίσαμε ότι πρόκειται για το 3DR. Πάντως ενημερωτικά έχει και δοκιμαστική έκδοση οπότε μπορεί να την κατεβάσεις και να δεις αν τρέχει και σε Autocad ή οχι:

https://www.3dr.eu/product/kenak-επιθεώρηση-trial/

Για της 4Μ το είχα πάρει πριν 10+ χρόνια για να κάνω μέσω αυτού ΠΕΑ αλλά δεν το χρησιμοποίησα ποτέ, οπότε το έχω παροπλισμένο πλέον. Πάντως από αυτά που ακούω και βλέπω νομίζω ότι η πλειοψηφία των συν/φων που εκπονούν ΜΕΑ έχουν της 4Μ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.