Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόγραμμα Η/Υ για ΚΕΝΑΚ (θερμομόνωση κτλ)


vangalanos

Recommended Posts

Δυστυχώς μετά από επικοινωνία με την Ti-soft μου είπαν ότι το θέμα της διασύνδεσης δεν έχει προχωρήσει ακόμα λόγω μικρού ενδιαφέροντος.

Ευτυχώς όμως από την ace-hellas μου είπαν ότι από την μεθεπόμενη εβδομάδα βγάζουν και αυτοί πρόγραμμα, και είμαι σίγουρος ότι θα είναι πολύ καλό. Και φυσικά θα υπάρχει σύνδεση με το archline.

Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με την ace-hellas. Πολύ καλή υποστήριξη, μικρά ποσά σε συμβόλαια, αξιόπιστα προγράμματα και πολλά άλλα.

Αυτό σχετικά με το εθνικό πρότυπο ψηφιακής σχεδίασης είναι πολύ ευχάριστο, αλλά ας μην κάνουμε δικό μας, ας πάρουμε κάποιο παγκόσμιο πρότυπο. Ας μην απορρίψουμε τα άλλα πρότυπα, ας μην πρωτοπορήσουμε και σε αυτόν τον τομέα...αρκετά δώσαμε τα φώτα μας....

Αν κατάλαβα καλά με το εθνικό πρότυπο ψηφιακής σχεδίασης εννοείς αρχεία τύπου ifc κτλ, ώστε να διαβάζει ένα πρόγραμμα τα αρχεία από κάποιο άλλο.

Ή μήπως εννοείς κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 208
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλη χρονια σε ολους!

θα ηθελα να μου προτεινετε καποια προγραμματα με βαση την εμπειρια σας.

-για τις μελετες ενεργειακης επιθεωρησης: παρολο που εχω ηδη αγορασει ολο το fine και το adapt της 4m τα οποια και χρυσοπληρωσα ενω ειναι ηδη αρκετα δυσχρηστα και παρουσιαζουν πολλα σφαλματα, δεν συμπεριλαμβανουν το ΥΠΕΚΑ που "φροντιζει" για αυτες τις μελετες. τα 1200Ε που ζητα η 4m ειναι υπερβολικα, μιας και ο σχεδιασμος μπορει να γινει απο το fine που ηδη εχω. ποιο προγραμμα ΠΛΗΡΕΣ (φωτοτεχνια κτλ) μπορειτε να μου προτεινετε?

-για τις μελετες φωτοβολταικων: γνωριζετε καποιο προγραμμα που να μπορω να κανω μελετες για φωτοβολταικα και να συμπεριλαμβανει μονογραμικο σχεδιο και ηλιοφανειες ανα περιοχη για σωστη εγκατασταση? (της 4m που επικοινωνισα με την εταιρια δεν ειναι επαρκες, ουτε αξιοπιστο)

-για μελετες τεχνικου ασφαλειας: χωρις να θελω να υποβαθμισω καποια εταιρια θα ηθελα να μου προτεινετε καποιο προγραμμα, οχι της 4m, ωστε να γινεται πιο γρηγορα η δουλεια μου οσον αφορα το γραφειοκρατικο κομματι (νομοσχεδια, ΦΕΚ κτλ για καθε επιχειρηση)

με εκτιμηση!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα από την αρχή ένα πράγμα με βασανίζει : πώς θα εγκρίνονται οι ενημερώσεις ; Ας πούμε πως σε κάποια φάση , στο τάδε λογισμικό ανακαλύπτουν ένα σημαντικό (προγραμματιστικό) σφάλμα (και πιστέψτε με , αυτό θα γίνει συχνά , ιδίως τώρα στην αρχή) . Ωραία , φτιάχνουν τη νέα έκδοση , αλλά μετά ; Θα περιμένουν μέχρι τον άλλο μήνα που θα συσκευτεί η επιτροπή , τη στιγμή που ο κόσμος καίγεται ;

 

Εμένα αυτό που με βασανίζει είναι οτι το επόμενο βήμα του ΤΕΕ θα είναι η έκδοση ενος προγράμματος δυναμικής ανάλυσης πχ. στο οποίο υποχρεωτικά θα πρέπει να το αγοράσουμε όλοι για να περάσουμε πολεοδομία. Δεν κατάλαβα την λογική γιατι χρεώνει το ΤΕΕ για αυτό το πρόγραμμα. Ο ρόλος που έχει είναι σύμβουλος του κράτους και όχι εταιρεία παραγωγής λογισμικού και αν τα 100ε δεν είναι πολλά να μας το έδινε δωρεάν

Link to comment
Share on other sites

πήρα σήμερα τηλ. την runet και μου είπαν ότι δεν έχει ακόμα κυκλοφορήσει στην αγορά το νεο πρόγραμμα , αλλά αυτό θα γίνει σε λίγες μέρες

Link to comment
Share on other sites

ΣΥνάδελφοι προσέξτε γιατί το πρόγραμμα της runet έχει εφαρμογή μόνο στο κομμάτι της θερμομόνωσης της οικοδομής και όχι σε όλα όσα απαιτούνται για τη μελέτη ΚΕΝΑΚ. Τα υπόλοιπα θα πρέπει να τα κάνετε με το λογισμικό του ΤΕΕ και "χεράτα"!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με το λίγο που τα έχω δεί, για κάποιον που δεν έχει ήδη κάποιο πακέτο της 4Μ θα πρότεινα το πακέτο της Civiltech λόγω κυρίως της μεγαλύτερης συμβατότητάς του με τα σχεδιαστικά πακέτα BIM.

 

Της Ti-Soft προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου. Αλλά είναι και πως έχει συνηθίσει κανείς. Οπότε κάντε μια γύρα και δοκιμάστε τα όλα ή ζητήστε επίδειξη.

 

Της RUNET το προγραμματάκι θεωρητικά θα σου κάνει το μεγαλύτερο κομμάτι του τέυχους που είναι το κομμάτι του ελέγχου της θερμομονωτικής επάρκειας. Τα υπόλοιπα τα κάνει το ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ και ελάχιστα παραπάνω μένουν να κάνεις με το χέρι. Για 320 ευρώ μια χαρά είναι αλλά δεν το έχουμε δει ακόμη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.