Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αξίζει να ασχοληθείς με CNC μηχανουργείο;


Aris21r

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους και σε ολες!

Αρχικα θα ηθελα να σας πω λιγα πραγματα για εμενα μιας και ειναι το πρωτο μου post. Με λενε Αρη ειμαι 23 και σπουδαζω μηχανολογια στα Τει Πειραια. Επειδή ο καιρος περναει και η σχολη σιγα σιγα (αλλα βασανιστικα) τελειωνει αρχιζω και κανω σκεψεις για το τις επιλογες που εχω μετα το τελος της σχολης

Μηχανολογια δεν σπουδασα τυχαία, μιας και ο πατερας μου εχει μια μικρη επιχείρηση με τορνους (απλους χειροκινητους και revolver) και οσο θυμαμε τον εαυτο μου πήγαινα στο "μαγαζι" και εβαζα ενα χερακι οπου μπορουσα...Βέβαια τα τελευταια 2-3 χρονια οσες φορες εχω παει απο την δουλεια επικρατει μια εκνευριστική ησυχία, οχι οπως αλλες εποχές που ακουγες τα κοπτικα να κανουν παρτυ τα τσοκ να ανοιγοκλείνουν σαν τρελα και τα μηχανήματα που κατεργαζονταν εξαγωνες βεργες να ξεσηκώνουν τον κοσμο!

Απλα θελω να ακουσω την αποψη σας για μερικες σκεψεις που εχω

• Υπαρχει κινητρο να κανεις ενα "ανοιγμα" με τις παρων συνθήκες και να εξηχρονισεις ενα μηχανουργείο με ενα μετριο πελατολογιο?

• Για να αποκτησεις εναν τορνο CNC 3 αξονων με πληρες παρελκομενα έτοιμο για παραγωγη ποσο δύσκολο ειναι απο αποψη τεχνογνοσιας και κοστους?

• Δουλειες υπαρχουν?

• Εχει ψαξει κανεις Θεματα επιδοτήσεων? Ποσο ευκολο ή δυσκολο ειναι?

• Αμα ησασταν στη θεση την δικια μου τι θα "κυνηγουσατε"

Για να γινω ποιο συγκεκριμένος “ψαχνομε” για την κατεργασια μεταλικων εξαρτηματων ακριβειας μικρων ή μεγαλων διαστασεων με τορνους CNC.

Εχω μια μικρή πρακτικη γνωση γυρο απο CNC λογο απασχολησης σε βιομηχανια που εκανε καλουπια για χυτευση πλαστικων και πολλες θεωριτικες λογο σπουδων

Τελος υπάρχουν μεγαλες επιχειρήσεις που λειτουργουν CNC? θα ηταν καλο να τους χτυπαγα την πορτα για 6μηνη πρακτικη ασκηση...

Ευχαριστω για τον χρονο σας και τις αποψεις σας

Φιλικα Αρης

Link to comment
Share on other sites

Aris21r, καλώς ήλθες στο φόρουμ. Δεν γνωρίζω λεπτομέρειες για τον χώρο, ξέρω όμως μηχανουργία που έχουν εδώ και λίγα χρόνια τα CNC να κάθονται... Στην Ελλάδα υπάρχουν περίπου 1000 CNC τορνάκια, ο ανταγωνισμός δεν είναι μικρός. Το εξωτερικό πελατολόγιο αναζητεί κατασκευαστές ανατολικότερα, και το εσωτερικό δεν ζητάει πάνω από λίγες δεκάδες κομμάτια...

Link to comment
Share on other sites

Ξερω προσωπικά οτι υπάρχουν 10-15 μεγάλα μηχανουργία με CNC φρέζες, τορνους, high speed machining >25000 rpm, water jet cutting, laser cutting, 3d laser etching που κάθονται. Πιστεύω οτι απάντησα στο ερώτημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλημέρα σας, ζητείται νέος μηχανουργός είτε τελειόφοιτος είτε σπουδαστής απο την εταιρεία μας. Για πληροφορίες στο 6937301643 ή www.marinesolutions.gr

Με εκτίμηση,

Τάσος Αρβανίτης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.