Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια εργαστηρίου ζαχαροπλαστικής μετά πρατηρίου


Spyros.V

Recommended Posts

Καλη μέρα,

έχω ένα πελάτη ο οποίος θέλει να αγοράσει ένα υπάρχον εργαστήριο ζαχαροπλαστικής μετά πρατηρίου, δηλαδή να μεταβιβάσει την υπάρχον άδεια στο ονομά του, έχει όλες τις απαιτούμενες μελέτες, ποια είναι η διαδικασία, πόσο συνήθως χρονικό διάστημα κάνει να βγει και τι συνήθως αμοιβή δίνεται σε τέτοια περίπτωση...

Είναι η πρώτη μου διεκπαιρέωση και θα ήθελα λίγη βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

1) Διαδικασία

Δες το άρθρο 5 της ΚΥΑ Φ15/7815/615 (ΦΕΚ 542Β/2005)

 

2) Χρονικό διάστημα

Εξαρτάται απο τον φόρτο εργασίας της υπηρεσίας, συνήθως περίπου 1 μήνα

 

3) Αμοιβή

Αν δεν υπάρχουν μελέτες να γίνουν, δηλαδή όλα τα δικαιολογητικά είναι

σε ισχύ για την μεταβίβαση, για την διεκπεραίωση ζήτα 200 - 300Ε, αν

όμως χρειάζεται να κάνεις και μελέτες ή να εκδόσεις κάποια δικαιολογητικά, η τιμή ανεβαίνει

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν σε αυτή την περίπτωση παρακρατείτε ΦΕΜ και αν ναι πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν σε αυτή την περίπτωση παρακρατείτε ΦΕΜ και αν ναι πόσο?

 

Τα εργαστήρια ζαχαροπλαστικής με πρατήριο, θεωρούνται επαγγελματικά εργαστήρια απο την Δ/νση Ανάπτυξης και δεν βγάζουν αμοιβές μέσω ΤΕΕ.

 

Συνεπώς, δεν έχει ΦΕΜ

 

Τώρα, το τι θα γράψεις στην απόδειξη που θα κόψεις (αν σου ζητήσει ο εργοδότης σου για τα χρήματα που θα σου δώσει), είναι ένα πρόβλημα!!

Συνήθως, σ΄αυτές τις περιπτώσεις (αν πρόκειται μόνο για παροχή υπηρεσιών-διεκπεραίωση, χωρίς να γίνουν κάποιες μελέτες), γράφουμε π.χ. αμοιβή για μελέτη πυρασφάλειας ... (φορολογείται με 26%), ενώ αν γράψεις στην απόδειξη αμοιβή για παροχή υπηρεσιών (διεκπεραίωση)...(φορολογείται με 60%)!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το παρασκευαστηριο ζαχ/κης το χρησιμοποιεί μόνο για παραγωγη γλυκών για το δικο του καταστημα τότε η άδεια λειτουργιας βγαινει απο το δημο..

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που το παρασκευαστηριο ζαχ/κης το χρησιμοποιεί μόνο για παραγωγη γλυκών για το δικο του καταστημα τότε η άδεια λειτουργιας βγαινει απο το δημο..

 

Η άδεια βγαίνει απο τον Δήμο, μόνο στην περίπτωση που η επιχείρηση κάνει λιανικό εμπόριο (με ταμειακή μηχανή), σε χονδρική πώληση (μεγάλες ποσότητες παραγωγής), η άδεια βγαίνει απο την Δ/νση Ανάπτηξης

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Η άδεια βγαίνει απο τον Δήμο, μόνο στην περίπτωση που η επιχείρηση κάνει λιανικό εμπόριο (με ταμειακή μηχανή), σε χονδρική πώληση (μεγάλες ποσότητες παραγωγής), η άδεια βγαίνει απο την Δ/νση Ανάπτηξης

 

καλημέρα

 

προσπαθώ να στήσω και εγω ενα μαγαζι πρατηρειο ειδων ζαχαροπλαστικης (σοκολατα ) με μικρο εργαστηριο μεσα.. Μου είπαν πως για πωληση χοντρικης θα πρεπει να εχω χωρο 90τμ... ενω για πωληση λιανικης χρειάζομαι μονο 35τμ για να ειμαι καλυμμενος απο τον νομο..

 

Ισχυει κάτι τέτοιο ; και επίσης αν το μαγαζι δεν ειναι 35τ.μ ισόγειο αλλά π.χ 20τμ ισογειο και 15 τ.μ πατάρι είναι νόμιμο;

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Αριστοτέλης

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει.

Υπάρχουν προδιαγραφές με ελάχιστες διαστάσεις χώρων. Αν έχεις και παρασκευαστήριο υπάρχουν ελάχιστες απαιτήσεις για χώρο αποθήκευσης αλεύρων, για τον φούρνο, το παρασκευαστήριο, την αποθήκη ξύλων αν έχεις ξυλόφουρνο, κτλ.

Επίσης υπάρχουν ελάχιστες προδιαγραφές για το πρατήριο. Από προσωπική πείρα, με αυτό τον νέο νόμο θες πάνω από 150τ.μ. για αρτοποιοίο, εργαστήριο ζαχαροπλαστικής και πρατήριο αρτοποιοίου και ζαχαροπλαστικής.

 

Αν είναι υφιστάμενη επιχείρηση η οποία έχει άδεια λειτουργείας σε ισχύ ίσως γίνεται να την αναννεώσεις, αλλά δύσκολα θα βγάλεις νέα άδεια.

 

Εννοείται ότι για παρασκευαστήριο δεν σε φτάνει ο χώρος παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις. Το θέμα θέλει συζήτηση από κοντά. Πρόσθεσε στο προφίλ σου την Πόλη και θα προθυμοποιηθούν οι γείτονες μηχανικοί να συζητήσετε από κοντά για την άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.