Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Μόνωση Ταράτσας - Πρόβλημα με κόστος - υπόλοιπους ενοίκους κλπ


periklisgr

Recommended Posts

Μιλάμε δλδ ολόκληρη υπόθεση και με αρκετή ταλαιπωρία. Μάλλον θα πάω να δω τι γίνεται και μετά αν θέλει να το τραβήξει παραπέρα , βλέπουμε. Υπάρχει στις αμοιβές των μηχανικών φαντάζομαι αυτή η περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 34
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει; Αν βρείς κάτι σχετικό, σε παρακαλώ πληροφόρησέ μας, κατά σύμπτωση σταμάτησαν οι διαδικασίες αδειοδότησης για ανακαίνιση σε μια οικοδομή που θα την έβγαζα εγώ, λόγω παρόμοιων προστριβών για τη ταράτσα, με τους απο κάτω να βλέπουν μαύρα ταβάνια.

 

Η πρώτη απόφαση ήταν να έρθει πολεοδομία αλλά επειδή δεν νομίζω να λύσει κάτι, θα πρέπει να ξέρω για χρεώσεις, αυτοψίες, τεχνικές εκθέσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...
On 7/10/2010 at 8:20 ΜΜ, Manos360 said:

Όπως στα είπανε οι προλαλήσαντες.

Η σωστή μόνωση της οικοδομής αφορά όλους. Η επισκευή της ταράτσας σαν μέρος του κελύφους της πολυκατοικίας βαρύνει την οικοδομή εφόσον δεν έχει γίνει κάποια ζημιά από κάποιον συγκεκριμένο.

Σαν εργολάβος μονώσεων έχω συναντήσει πολλές φορές την ζήλια :-x των υπόλοιπων ενοίκων προς τα ρετιρέ η οποία όμως δεν στέκει νομικά και δικαστικά. Μπορώ να σου πω για περίπτωση όπου η άρνηση οδήγησε ιδιοκτήτες να πληρώσουν την συμμετοχή τους στην υγρομόνωση της ταράτσας 2πλά και 3πλά καθώς επιβαρύνθηκαν και με τα δικαστικά έξοδα.:!:

ΠΑΝΩ Σ'ΑΥΤΟ ΑΝ Η ΔΑΠΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΚΑΤΩ 3000€ , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ πχ 3 ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ;

Η χρήση κεφαλαίων δεν επιτρέπεται. Επίλεξε «επεξεργασία» και διόρθωσε το κείμενο της δημοσίευσής σου.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

θα κανετε συνέλευση..

θα συζητηθει το θεμα

θα εγκριθει η επισκευη και θα ανατεθει η ληψη προσφορών για συγκεκριμενο εργο/παχους μονωσης/λοιπες εργασιες.

Μετα  γινεται η εγκριση και η αναθεση

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

από το 2010 που ήταν το ερώτημα που απαντούσε ο Σταύρος (με κεφαλαία) μέχρι τώρα θα έχουν περάσει πολλά μονοπάτια ..... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.